به گزارش اکوایران؛ براساس داده های اعلام شده در میان ۲۰ کشور اول هدف محصولات صادراتی با ایران با میزان صادراتی در حدود ۳۲ میلیارد و ۵۳۷ میلیون دلار( ۹۲.۶ کل صادرات ) کشورهای عربی شامل عراق با ۶ میلیارد و ۷۸۰ میلیون دلار و سهم ۱۹.۳ درصدی ( پس از چین) در رتبه دوم و امارات متحده عربی با ۳ میلیارد و ۴۳۴  میلیون دلار و سهم ۹.۸ درصدی( بعد از ترکیه) در رتبه چهارم بازارهای هدف صادراتی محصولات ایرانی قرار داشته‌اند. 

فرزاد پیلتن مدیر کل دفتر عربی آفریقایی سازمان توسعه تجارت ایران با اعلام این خبر گفت: عمان نیز با ۴۴۲میلیون دلار و ۱.۳ سهم از کل صادرات ایران طی مدت مذکور( پس از افغانستان، هند، پاکستان، اندونزی، تایلند) در رتبه ۱۰ کشورهای هدف صادراتی ایران قرار گرفته است.

همچنین داده های اعلام شده نشان دهنده آن است که کشور سوریه نیز در مدت زمان مورد بررسی با ۱۶۳ میلیون دلار در ردیف ۱۹ مهمترین بازارهای هدف صادرات ایران قرار گرفته داشته است.                                    

مدیر کل دفتر بازرگانی عربی آفریقایی سازمان توسعه تجارت ایران گفت: همچنین ایران در ۹ ماهه ابتدای سال ۱۴۰۰ حدود ۱۶ میلیارد و ۶۲۲ میلیون دلار (سهم  ۵۳ درصد از کل صادرات کشور ) به ۱۵ کشور همسایه داشته است که از این میزان حدود ۱۰ میلیارد و ۸۸۰ میلیون دلار به کشورهای عربی حوزه خلیج فارس صادر شده است.

پیلتن ادامه داد: در میان فهرست فوق کشور های عراق رتبه اول و امارات( پس از ترکیه) در رتبه سوم طرفهای صادراتی ایران قرار داشته اند.

همچنین عمان ( پس از کشورهای افغانستان، پاکستان ) در رتبه ۶ طرفهای صادراتی ایران قرار داشته است.

کشورهای کویت با ۱۰۹ میلیون دلار و  قطر با ۱۰۸ میلیون دلار، کویت با ۹۲ و بحرین با ۶ میلیون دلار ( پس از کشورهای روسیه، آذربایجان، ترکمنستان، ارمنستان و قزاقستان) به ترتیب در رتبه های ۱۲ الی ۱۴ طرفهای صادراتی ج.ا.ایران در میان ۱۵ کشور همسایه طی مدت مذکور قرار گرفته‌اند. عربستان نیز کماکان بدون کسب سهم قابل توجهی از صادرات ایران در رتبه آخر طرفهای صادراتی ج.ا.ایران در میان همسایگان قرار داشته است.

از سوی دیگر صادرات ایران به عراق و امارات در ۹ ماهه اول سال ۱۴۰۰ نسبت به مدت مشابه سال گذشته از نظر ارزش‌ به ترتیب ۱۴ درصد و ۴ درصد رشد را نشان می‌دهد.