برنامه تقاطع

آسیب شناسی خروج محصولات قدیمی خودروسازان

سوژه اصلی این قسمت از برنامه تقاطع درباره خروج خودروی پراید و پژو ۴۰۵ از خط تولید است. همچنین وضعیت بازار و آخرین وضعیت تولید از دیگر موضوعاتی است که در این قسمت به آن پرداخته می شود.

بعد از سالها بالاخره خودروسازان و وزارت صنعت راضی شدند که محصولات قدیمی خود را از رده تولید خارج شدند و قرار است سایپا تا پایان تیرماه سال آینده سه مدل از پراید از رده تولید خارج کند و ایران خودرو هم هنوز تاریخ دقیقی برای حذف پژو ۴۰۵ از رده تولید اعلام نکرده است. در این قسمت کارشناس برنامه اطلاعات قابل توجهی از تاریخچه خودروی پراید به شما ارائه می دهد که شنیدنی است. در قسمت دیگری از این برنامه به آمار تولیدی که رسانه ها از صورت های مالی خودروسازان استخراج کردند اشاره می شود و توسط کارشناس دیگر این برنامه بیان می شود که تولید خودروسازان نه تنها رشد نداشته بلکه دچار افت هم شده است. او البته می گوید که تا پایان مهرماه خودروسازی کشورمان چهارصد و چهل هزار و دویست و چهارده دستگاه خودرو از سبد محصولاتشان را تولید کرده اند و نکته ای که وجود دارد رفت و برگشت هایی است که خودروهای مونتاژی دارند.

رضا رضایی، رئیس پیشین انجمن قطعه سازان جزو مهمان تلفنی این برنامه است که در صحبت هایش به این پرسش پاسخ می دهد که در شرایط تحریم و با وجود اینکه قطعه سازان می گویند خودروسازان پول ما را نداده اند، قطعاتی که الان در خطوط تولید وجود دارد از کجا می آید و با چه کیفیتی تولید می شود؟ او بیان می کند که در حال حاضر چندین ماه از تحریم ها می گذرد و هر روز یا هر هفته که جلو می رویم اثرات تحریم در تولید مواد اولیه محدودتر می شود. او به مدیریت خودورسازان و دخالت دولت در انتخاب مدیران اشاره می کند و درباره این موضوع توضیحاتی را ارائه می دهد. به گفته او اولا تولید خودروها به شدت پایین است و هر دو خودروساز بزرگ کشور بین هزار پونصد تا دو هزار خودرو تولید می کنند.

سعید مدنی، مدیر عامل پیشین سایپا نیز در بخش دیگری از برنامه مهمان تقاطع می شود. او در صحبت هایش می گوید که زمانی می گفتند پراید مرغ تخم طلا است، چراکه در زمانی که پراید وارد کشور شد و پیکان قرار بود از تولید خارج شود، خودروی جایگزین نداشتیم و مدیر عامل ایران خودرو که در آن زمان مدیر عامل سایپا بودند در سفری به کره این خودرو را می بینند و در ایران شروع به تولید آن می کنند. مدنی به سابقه خروج پراید از خط تولید و فشارهایی که به او در آن زمان وارد می شد اشاره می کند و می گوید که پایان دوره پراید را سال ۹۵ در نظر گرفته بودیم ولی شرایط خاصی مثل شرایطی که در حال حاضر اتفاق افتاده است پیش آمد ولی معمولا وقتی صحبت خروج یک خودرو از خط تولید می شود، این کار چندسالی طول می کشد. مدیرعامل پیشین سایپا به تصمیم خروج پراید و پژو ۴۰۵ از خط تولید اشاره می کند و درباره خودروهای جایگزین این دو خودرو صحبت هایی را مطرح می کند. به اعتقاد سعید مدنی پراید دیگر امتیاز صادراتی ندارد و خودرو وقتی قدیمی می شود دیر مورد پسند قرار می گیرد و اگر هم پسند شوند، قیمت خیلی پایینی باید داشته باشد. او همچنین مطرح می کند که پراید ۹ میلیونی با ضرر به فروش می رسد.

 

  • کپی شد
  • کپی شد
کپی شد