ویدئو های مرتبط

برنامه تقاطع

قیمت‌گذاری خودرو در حاشیه بازار

سوژه اصلی این قسمت از برنامه "تقاطع" قیمت‌گذاری خودرو است. در این برنامه به بررسی روند مصوبه قیمت گذاری در حاشیه بازار می‌پردازیم و نگاهی داریم به اینکه چرا علی رغم ادعای وزارت صنعت، این مصوبه اجرایی نشد .

با توجه به اینکه شاهد بهبود تولید طی دو ماه اخیر بودیم، موج قیمت گذاری در حاشیه بازار به راه افتاده است اما اجرایی نشده و برخی بر این باورند که بهتر است دولت روی مصوبه پایبند شده و آن را به اجرا درآورد. هم چنین طبق صحبت های آقای رحمانی، هرچه زودتر باید قیمت گذاری تعیین تکلیف شود. موافقان این مصوبه بر این باورند، دولت باید تصمیم نهایی برای قیمت گذاری را اتخاذ کند در حالیکه مخالفان معتقدند تا زمانیکه تعادل بین عرضه و تقاضا برقرار نشده است، صلاح نیست بحث قیمت گذاری در حاشیه بازار اجرایی شود.
امیرحسین کاکایی، کارشناس خودرو بیان می‌کند قیمت گذاری موجب تنش در بازار و هجوم سرمایه گذاران شده و تضعیف صنعت خودرو را در پی خواهد داشت. وی اشاره می‌کند اگر دولت مصوبه قیمت گذاری در حاشیه بازار را اجرایی میکرد، در ابتدای دوره افزایش قیمت به دلیل شوک قیمتی را شاهد بودیم اما پس از گذشت چند ماه، دو خودروساز بزرگ کشور،  داخلی سازی را آغاز میکردند و حتی مونتاژ کاران نیز کمتر اجازه خروج به خودروسازان خارجی می‌دادند و صنعت رونق پیدا میکرد.

  • کپی شد
  • کپی شد
کپی شد