به گزارش اکوایران، براساس تازه ترین فهرست نشریه فوربز از میلیاردرهای جهان، ابر ثروتمندان جهان سالی طلایی را پشت سر گذاشته‌اند. این نشریه 2 هزار و 781 نفر را برای فهرست سال 2024 میلیاردرها در سراسر جهان شناسایی کرده است که 141 نفر نسبت به سال قبل بیشتر است. ابر ثروتمندان از همیشه ثروتمندتر هستند، به‌طوری که مجموع ثروتشان به 14.2 تریلیون دلار می‌رسد که 2 تریلیون دلار بیشتر از سال گذشته است.

درست مانند شرایط کلی اقتصاد، پول در بالاترین سطوح متمرکز است. درحال حاضر 14 نفر عضو باشگاه 100 میلیارد دلاری هستند؛ گروه نخبه‌ای که ثروت آنها به 12 رقم می‌رسد. این درحالی است که چهار سال قبل تنها یک نفر در این باشگاه وجود داشت. این گروه خوش شانس در مجموع 2 تریلیون دلار ثروت دارند، به این معنا که تنها 0.5 درصد از میلیاردرهای جهان 14 درصد از کل ثروت میلیاردرها را در اختیار دارند.

ثروتمندترین افراد جهان در 2024

"برنارد آرنو"، سرمایه دار فرانسوی توانست به لطف یک سال رکورددار دیگر برای شرکت LVMH که پشت برندهای لوکسی چون لویی ویتون، تیفانی اند کو و سفورا قرار دارد، با ثروت 233 میلیارد دلار برای دومین سال متوالی عنوان ثروتمندترین فرد جهان را حفظ کند.

ثروت آرنو 38 میلیارد دلار از "ایلان ماسک" بالاتر است، به‌طوری که با این اختلاف ماسک با ثروت 195 میلیارد دلاری در رتبه دوم قرار گرفته است.

"جف بزوس"، موسس شرکت آمازون نیز با ثروت 194 میلیارد دلاری بعد از ماسک در رتبه سوم قرار گرفته است.

مطالعات فوربز نشان می‌­دهد که دوسوم میلیاردرهای جهان ثروتمندتر از یکسال قبل هستند. در این میان هیچ کس به اندازه "مارک زاکربرگ" سود نبرده است چراکه به دنبال کاهش هزینه‌ها از طریق تعدیل نیروها و سرمایه گذاری‌های بزرگ روی هوش مصنوعی و متاورس، سهام متا حدود سه برابر شد. زاکربرگ در رتبه بندی 2024 فوربز با ثروت 177 میلیارد دلاری در رتبه چهارم قرار گرفته است.

"لری الیسون"، از بنیانگذاران شرکت اوراکل نیز با ثروت 141 میلیارد دلاری در رتبه پنجم ثروتمندان جهان قرار گرفته است.

"وارن بافت"، سرمایه گذار آمریکایی و مدیرعامل هلدینگ برکشر هاتاوی با دارایی خالص 133 میلیارد دلار در رتبه ششم قرار گرفته است.

"بیل گیتس"، بنیانگذار شرکت مایکروسافت نیز با ثروت تخمینی 128 میلیارد دلاری در فهرست فوربز رتبه هفتم را بدست آورده است.

"استیو بالمر"، مدیرعامل سابق شرکت مایکروسافت با ثروت تخمینی 121 میلیارد دلار در رتبه هشتم ثروتمندترین افراد جهان قرار گرفته است.

"موکش آمبانی"، سرمایه دار هندی و مدیرعامل شرکت صنایع ریلاینس (بزرگترین شرکت خصوصی هند) با ثروت 116 میلیارد دلاری به نهمین فرد ثروتمند جهان تبدیل شده است.

"لری پیج"، از اعضای هیات مدیره و سهامدار شرکت مادر گوگل، آلفابت با ثروت برآورده شده 114 میلیارد دلار در جایگاه دهمین ثروتمند بزرگ جهان قرار گرفته است.

photo_2024-04-02_19-59-00

جهش ثروت میلیاردرهای تکنولوژی با هوش مصنوعی

زاکربرگ و الیسون تنها دو نفر از غول‌های فناوری هستند که به‌طور چشمگیری ثروتمندتر از یکسال پیش هستند. هجوم  به سمت هوش مصنوعی همچنان ادامه دارد به‌طوری که کمک کرده است بیش از ده‌ها تازه وارد که در زمینه هوش مصنوعی کار می کنند به رتبه بندی میلیاردرهای جهان اضافه شوند؛ چارلز لیانگ مدیرعامل شرکت فناوری اطلاعات سوپر مایکرو (با ارزش تخمینی 6.1 میلیارد دلار) و همسرش، سارا لیو (1.5 میلیارد دلار) در میان این افراد هستند. سم آلتمن مدیرعامل شرکت OpenAI نیز به جمع میلیاردرها پیوسته است. تقاضای سرسام آور برای هوش مصنوعی سهام تکنولوژی را به‌طور کلی تقویت کرده است و مجموع ثروت میلیاردرهای تکنولوژی جهان را تنها در یک سال با حدود 750 میلیارد دلار  افزایش به 2.6 تریلیون دلار رسانده است.

رشد ثروت سلبریتی‌ها

سلبریتی‌ها نیز درحال ثروتمندتر شدن هستند. تیلور سوییفت، خواننده و ترانه سرای آمریکایی (1.1 میلیارد دلار) پس از رکوردشکنی اولین مرحله از تور اراس خود، به رتبه بندی سال 2024 پیوسته است؛ او اولین خواننده‌اس است که این کار را صرفاً بر اساس ترانه‌سرایی و اجرا انجام داده است. دیک وولف، تهیه‌کننده تلویزیونی (1.2 میلیارد دلار) که مغز متفکر برنامه‌هایی مانند نظم و قانون و شیکاگو است، نیز در فهرست میلیاردرها تازه وارد است. مجیک جانسون، از مشاهیر بسکتبال که پس از بازنشستگی توانست از طریق معاملات تجاری هوشمندانه و سهام در چندین تیم ورزشی ثروت شده نیز به این فهرست وارد شده است.

بررسی‌های فوربز نشان می‌دهد که در مجموع 265 نفر چهره جدید امساله به فهرست میلیاردرهای جهان پیوسته‌اند.

زنان هنوز کمتر در این فهرست حضور دارند، به‌طوری که تنها 369 نفر از 2781 میلیاردر جهان (حدود 13 درصد) را تشکیل می‌دهند. ثروتمندترین زن جهان بار دیگر "فرانسوا بتانکور مایرز"، وارث ثروت شرکت تولید محصولات آرایشی و بهداشتی فرانسوی اورئال است. ثروت او 99.5 میلیارد دلار برآورد شده است.

میلیاردرهای خودساخته

به‌طور کلی، 66 درصد از میلیاردرهای جهان خودساخته هستند؛ به این معنی که آنها شرکت خود را تأسیس کرده، یا ثروت شان را خود ایجاد کرده‌اند، به جای اینکه آن را به ارث ببرند. تقریباً همه 17 میلیاردر ارزهای دیجیتال در سال 2024 در میان میلیاردرهای خودساخته هستند؛ فهرستی که به لطف تجارت بیت کوین و سایر دارایی‌های کریپتو در بالاترین حد خود ایجاد شده است.  

به گفته فوربز، نسبت میلیاردرهای خودساخته جهان سال گذشته 69 درصد بوده است. یکی از دلایل کاهش سهم میلیاردرهای خودساخته، شروع انتقال بزرگ ثروت در سراسر جهان است. به عنوان مثال، زمانی که سیلویو برلوسکونی، نخست وزیر سابق ایتالیا در سال گذشته درگذشت، پنج فرزندش جای او را در این صفوف گرفتند. میانگین سنی یک میلیاردر 66 سال است. مسن ترین عضو لیست، سرمایه دار بیمه 102 ساله جورج جوزف (1.7 میلیارد دلار)، یکی از 425 نفری است که 80 سال یا بیشتر دارند. جوان‌ترین میلیاردر در سراسر جهان، لیویا وویگت 19 ساله، وارث برزیلی است که پدربزرگش یکی از بنیانگذاران تولید کننده تجهیزات الکتریکی ویگ بوده است. 25 نفر در این لیست وجود دارند که 33 سال یا کمتر دارند، اگرچه تنها 7 نفر آنها خودساخته هستند.

فهرست میلیاردرهای جهانی فوربز، از ۸ مارس ۲۰۲۴ هر فرد با دارایی خالص ۱ میلیارد دلار آمریکا یا بیشتر را رتبه بندی کرده است.