به گزارش اکوایران،‌ محمد السودانی، نخست‌وزیر عراق و رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه، در روز دوشنبه (3 اردیبهشت) شاهد به امضا رسیدن یک توافق اولیه میان عراق، ترکیه، قطر و امارات متحده عربی بودند.

به نوشته رویترز، این توافق شامل همکاری برای پیشبرد پروژه‌ای موسوم به «جاده توسعه» است. عراق در سال گذشته میلادی این پروژه‌ 17 میلیارد دلاری را آغاز کرد تا بتواند یک بندر کامودیتی مهم در جنوب این کشور را به وسیله خط آهن و جاده به مرز ترکیه متصل کند.

به نوشته میدل ایست نیوز، بر اساس بیانیه رسمی دفتر نخست‌وزیر این کشور، این تفاهم‌نامه با هدف همکاری مشترک در پروژه راهبردی جاده توسعه تنظیم شده است. این تفاهم‌نامه را وزرای حمل و نقل عراق و ترکیه و وزیر حمل و نقل قطر به همراه وزیر انرژی و زیرساخت امارات امضا کردند.

به موجب این تفاهم‌نامه، این کشورها در تنظیم چارچوب‌های لازم برای اجرای پروژه همکاری می‌کنند. این بیانیه افزوده که جاده توسعه یک پروژه راهبردی است که موجب تقویت رشد اقتصادی و افزایش همکاری‌های منطقه‌ای و تحقق هم‌افزایی اقتصادی میان شرق و غرب می‌شود و به تسهیل مبادلات تجاری و ایجاد مسیر رقابتی می‌انجامد.

این پروژه از بندر فاو در بصره آغاز می‌شود و با یک جاده و راه آهن به طول یک هزار و 200 کیلومتر داخل خاک عراق، به شبکه ریلی ترکیه متصل می‌شود. این پروژه در سه مرحله اجرا می‌شود؛ مرحله نخست در سال 2028، مرحله دوم در سال 2033 و مرحله پایانی نیز در سال 2050 تکمیل خواهد شد.