تحلیل بازار سرمایه : جلسه اوپک چه تاثیری بر قیمت جهانی نفت می گذارد؟

بعد وقفه ای که افتاد، جلسه اوپک برگزار شد و قرار بر این شد که پانصد هزار بشکه به تولید نفت افزوده شود. این امر یقینا می تواند بر قیمت جهانی نفت تاثیر گذار باشد.

فروش بیش از دو میلیون بشکه نفت در بودجه واقع بینانه است؟

در دوران بیماری کرونا، یکی از مواردی که ضربه سنگینی به آن وارد شد، نفت بود. قیمت نفت با سقوطی تاریخی مواجه شد و تقاضا برای طلای سیاه به پایین ترین حد خود رسید. اما با خبر واکسن کرونا دوباره امید ها به بازار نفت بازگشته است. در چند وقت گذشته قیمت نفت برنت رشد بسیار خوبی داشت اما برخی کارشناسان انرژی معتقدند سطح تقاضا بسیار طول می کشد تا به دوران عادی خود باز گردد.

حال در این دوران که قیمت نفت پایین بوده و فروش نفت ایران تحریم شده است، درآمد کشور به شکل قابل توجهی کاهش یافته است. اما در بودجه ای که برای سال آینده تقدیم مجلس شده، عنوان شده است که فروش نفت دو میلیون و سیصد هزار بشکه در روز است. البته که همانطور که اشاره شده است، بخشی از این فروش به صورت اوراق سلف نفتی است که به داخل فروخته می شود. اما در هر صورت باید گفت این میزان فروش این معنی را می دهد که تحریم ها برداشته شده است. امروز در برنامه دیدبان بورس با کارشناس برنامه، رامین فروزنده ضمن ارزیابی جلسه اخیر اوپک، به بررسی نفت در بودجه ۱۴۰۰ پرداخته ایم.

 

  • کپی شد
  • کپی شد
کپی شد