به گزارش اکوایران، آندری رودنکو، معاون وزیر امور خارجه روسیه در مصاحبه‌ای با خبرگزاری دولتی روسیه، ریا، گفت مسکو انتظار دارد «در آینده بسیار نزدیک» یک توافقنامه جامع همکاری جدید با ایران امضا کند.

رودنکو گفت: «ما انتظار داریم که این توافقنامه در آینده بسیار نزدیک امضا شود، چرا که کار بر روی متن در حال حاضر نزدیک به اتمام است و تمام عبارات لازم پیدا شده است.»

به نوشته رویترز، در اوایل خرداد ماه، وزارت خارجه روسیه اعلام کرد که کار بر روی این توافقنامه به طور موقت به حالت تعلیق درآمده است، در حالی که ایران تکذیب کرد و گفت که هیچ وقفه‌ای در آماده‌سازی توافقنامه جدید وجود ندارد.

این در حالی است که ضمیر کابلوف، مدیر اداره دوم آسیایی وزارت امور خارجه روسیه به طور مشخص دلیل وقفه در پیشبرد توافق جامع همکاری را «مشغله‌های انتخاباتی» در ایران خوانده بود.

برگزاری اسپوتنیک روسیه و به نقل از کابلوف نوشته بود که روند تکمیل توافقنامه جامع همکاری میان مسکو و تهران به‌ دلیل «درگذشت ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهور پیشین ایران، موقتا و با توافق طرفین به تعلیق درآمده است.»

به گزارش خبرگزاری دولتی تاس روسیه، روسیه و ایران در سال 2001 یک قرارداد استراتژیک 20 ساله امضا کردند که در سال 2020 به طور خودکار به مدت پنج سال تمدید شد. هر دو طرف همچنین در سال 2020 توافق کردند که روی یک توافقنامه جدید کار کنند که جایگزین سند قدیمی شود.

توافق‌نامه سال ۲۰۰۱ بر اساس اعلام دولت مسکو، همکاری‌هایی در صنعت و فناوری، پروژه‌های امنیتی، انرژی، استفاده صلح‌آمیز از انرژی اتمی و ساخت نیروگاه‌های اتمی را شامل می‌شد.

جزئیات بسیار کمی در مورد اینکه توافق جدید شامل چه مواردی می‌شود، منتشر شده است. پس از آغاز تهاجم تمام عیار روسیه به اوکراین در سال 2022 و تحریم‌های متعاقب آن بر مسکو توسط متحدان کیف، روسیه و ایران روابط سرمایه گذاری، نظامی و انرژی خود را تقویت کردند.