به گزارش اکوایران، مسکو اعلام کرد که در حال کار روی یک معاهده بزرگ با تهران است.

به نوشته خبرگزاری رویترز، ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه روز چهارشنبه گفت که مسکو در حال کار بر روی آن چیزی است که او آن را یک معاهده بزرگ با ایران خواند.

به نظر می رسد اظهارات او اشاره‌ای به توافقنامه همکاری دوجانبه جامعی باشد که بین تهران و مسکو در حال مذاکره است. در ماه ژانویه، وزارت امور خارجه روسیه اعلام کرد که یک معاهده جدید بین دولتی که منعکس کننده «تعمیق بی‌سابقه» در روابط روسیه و ایران است، در مراحل نهایی قرار دارد.

روز گذشته هم، آندری رودنکو، معاون وزیر امور خارجه روسیه در مصاحبه‌ای با خبرگزاری دولتی روسیه، ریا، گفت مسکو انتظار دارد «در آینده بسیار نزدیک» یک توافقنامه جامع همکاری جدید با ایران امضا کند. رودنکو گفت: «ما انتظار داریم که این توافقنامه در آینده بسیار نزدیک امضا شود، چرا که کار بر روی متن در حال حاضر نزدیک به اتمام است و تمام عبارات لازم پیدا شده است.»

به نوشته رویترز، در اوایل خرداد ماه، وزارت خارجه روسیه اعلام کرد که کار بر روی این توافقنامه به طور موقت به حالت تعلیق درآمده است، در حالی که ایران تکذیب کرد و گفت که هیچ وقفه‌ای در آماده‌سازی توافقنامه جدید وجود ندارد.

این در حالی است که ضمیر کابلوف، مدیر اداره دوم آسیایی وزارت امور خارجه روسیه به طور مشخص دلیل وقفه در پیشبرد توافق جامع همکاری را «مشغله‌های انتخاباتی» در ایران خوانده بود.

برگزاری اسپوتنیک روسیه و به نقل از کابلوف نوشته بود که روند تکمیل توافقنامه جامع همکاری میان مسکو و تهران به‌ دلیل «درگذشت ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهور پیشین ایران، موقتا و با توافق طرفین به تعلیق درآمده است.»