به گزارش اکوایران، دومین روز از ثبت‌نام نامزدهای انتخاباتی ریاست جمهوری در حالی آغاز شده که چهره‌های مطرحی برای اعلام نامزدی خود وارد وزارت کشور شدند.

علی لاریجانی و وعده حل مساله تحریم‌ها

علی لاریجانی، رئیس پیشین مجلس شورای اسلامی ایران، مشاور رهبر انقلاب و عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، همانطور که شب قبل با توئیتی در شبکه اجتماعی ایکس وعده داده بود، به وزارت کشور رفت و نامزدی خود را برای حضور در چهاردهمین انتخابات ریاست‌جمهوری اعلام کرد.

photo_2024-05-31_09-51-56

لاریجانی در نشست خبری بعد از ثبت نام از حل شدنی بودن مشکلات معیشتی مردم گفت و با تاکید بر اینکه با دولت مداخله‌گر راه به جایی نمی‌بریم اعلام کرد: « تاکید ما بر توسعه اقتصادی ملی یک ضرورت اجتناب‌ناپذیر برای نجات کشور است.»

او همچنین در بخش دیگری از صحبتهایش گفت: «دولت باشگاه یک حزب و یک جناح نیست. به جای نگاه تمرکزگرا و از بالا به پایین زمام ایران عزیز در اختیار نخبگان استانی قرار می‌گیرد. دیپلماسی کشور باید پیشرفت ایران را مسئله اصلی تعاملات خود قرار دهد و راهبرد ایران این است کل منطقه امن و قدرتمند باشد.»

لاریجانی پیش از این دو بار دیگر نامزد انتخابات شده بود، یک بار در سال 1384 که یکی از 8 نامزد نهایی انتخابات بود و در آنجا با کسب یک میلیون و 713 هزار 810 رای (معادل 5.8 درصد کل آرا) ششم شد. بار دیگر برای انتخابات 1400 بود که ثبت نام کرد اما از فیلتر شورای نگهبان رد نشد. 

خبر مرتبط
نخستین روز نام‌نویسی انتخابات ریاست جمهوری: آمدن مرد در سایه

اکوایران: از صبح امروز، 10 خرداد ماه با دستور وزیر کشور، نام‌نویسی از دوطلبان انتخابات ریاست‌جمهوری در ستاد انتخابات کشور آغاز شد. در این گزارش آخرین تحولات امروز ۱۰ خرداد ماه را بررسی می‌کنیم.

همتی: امروز همچنان امیدوار به آینده هستم

عبدالناصر همتی، رئیس پیشین بانک مرکزی و کاندید انتخابات 1400 امروز با حضور در وزارت کشور برای انتخابات ریاست جمهوری 1403 ثبت‌نام کرد تا شانس خود را بار دیگر برای ریاست جمهوری امتحان کند. 

همتی پس از ثبت نام در انتخابات در نشست خبری اظهار کرد: تورم سرسام آور و افسارگسیخته این دوره، کاهش شدید ارزش پول ملی و تشدید ناترازی جدی در شبکه بانکی و ادامه تحریم‌های ظالمانه امکان رشد و پیشرفت کشور را به شدت محدود کرده است.

 رئیس پیشین بانک مرکزی افزود: امروز همچنان امیدوار به آینده هستم. امیدواری من هر روز بیشتر می‌شود. آینده این کشور در دست جوانانی است که به دنبال یک زندگی همراه با عزت و رفاه هستند.

 همتی گفت: امروز زمان شعارهای بی‌حاصل و وعده‌های توخالی پایان پذیرفته است. امروز زمان آزمون و خطا نیست. نگاه «کنترل مردم» باید به «اعتماد به مردم» تغییر کند. برای رفع تحریم باید توافق ملی ایجاد کنیم و برای خنثی‌سازی تحریم باید کاسبان تحریم را از دسترسی به ثروت مردم دور کنیم.

چه کسانی روز دوم آمدند؟ 

به جز علی لاریجانی و عبدالناصر همتی، چهره‌ سیاسی دیگری که برای اعلام نامزدی خود وارد ساختمان فاطمی شد، محمود احمدی‌بی‌غش نماینده سابق مردم شازند در مجلس هشتم و یازدهم و استاندار خراسان شمالی در دولت دهم بود که برای ثبت‌نام به ستاد انتخابات کشور مراجعه کرد.

محمد خوش‌چهره نماینده مجلس هفتم شورای اسلامی و استاد دانشکده اقتصاد دانشگاه تهران هم بعد از ظهر امروز وارد ستاد انتخابات وزارت کشور شد و برای انتخابات ریاست جمهوری ثبت نام کرد.

چهره‌های روز اول

دیروز هم چهره‌‎های سرشناسی برای اعلام نامزدی خود به ساختمان فاطمی رفتند که از میان آنها می‌توان به  سعید جلیلی، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، محمدرضا صباغیان نماینده مجلس دوره‌های دهم، یازدهم و دوازدهم، عباس مقتدایی نماینده مجلس دوره‌های نهم، یازدهم و سیزدهم، قدرتعلی حشمتیان، دبیرکل حزب مستقل و اعتدال ایران و همچنین مصطفی کواکبیان دبیرکل حزب مردم‌ سالاری اشاره کرد. 

ثبت نام برای حضور در انتخابات ریاست جمهوری که از روز گذشته آغاز شده تا ساعت 18 دوشنبه ادامه خواهد داشت.