به گزارش اکوایران، هفته گذشته بود که دور اول انتخابات ریاست جمهوری سال 1403 برگزار شد. 6 کاندیدای در این دور به رقابت پرداختند، اما از آنجا که در نهایت هیچ کدام از نامزدها نتوانستند بیش از 50 درصد آرا را کسب کنند، قرار بر آن شد تا امروز 15 تیر 1403 انتخابات بار دیگر با رقابت سعید جلیلی و مسعود پزشکیان برگزار شود. اما پیش‌بینی‌ها از مشارکت و میزان آرای کاندیداها در دور دوم انتخابات چه می‌گوید؟

پیش‌بینی میزان مشارکت در دور دوم انتخابات 1403

ایسپا میزان مشارکت مردم در دور دوم انتخابات را 45 درصد پیش‌بینی کرده است. پیش‌بینی‌های این موسسه مسعود پزشکیان را برنده دور دوم انتخابات غیرمنتظره سال 1403 می‌داند و آرای او را 49.5 درصد برآورد می‌کند. بر این اساس آرای سعید جلیلی  با 5.6 واحد درصد اختلاف 43.9 درصد خواهد بود.

برآوردهای نظرسنجی دیتاک هم پزشکیان را پیشتاز می‌داند. این موسسه آرای این کاندیدای اصلاح‌طلب را 51.1 درصد تخمین زده و معتقد است، جلیلی با 4.5 درصد اختلاف آرا، 46.6 درصد رای را به خود اختصاص خواهد داد. دیتاک همچنین میزان مشارکت را 44.7 درصد دانسته است.

پیش‌بینی بیشترین مشارکت متعلق به نظرسنجی پرسش با تخمین 48 درصد حضور مردم در انتخابات است. این نظرسنجی نیز پزشکیان را با 53 درصد، رئیس‌جهمور آینده ایران می‌داند و معتقد است که آرای سعید جلیلی از 41 درصد فراتر نخواهد رفت.

photo_2024-07-05_13-38-31

نظر سنجی شناخت برای تخمین میزان مشارکت مردم، برآوردی مشابه نظرسنجی ایسپا دارد. بر اساس تحقیقات این گروه پزشکیان 51 درصد رای خواهد داشت و جلیلی با دو درصد اختلاف از دور این رقابت کنار می‌رود.

موسسه آرا میزان مشارکت مردم در دور دوم انتخابات را 43 درصد ارزیابی‌ کرده است. بر این اساس باز هم پزشکیان پیشتاز این رقابت است و 52.4 درصد آرا به خود اختصاص خواهد داد.

نظرسنجی استاسیس نیز به پیشتازی مسعود پزشکیان معتقد است. این نظرسنجی میزان مشارکت را 44 درصد دانسته است.

مرکز پژوهش‌های مجلس با برآورد 42.7 درصدی میزان مشارکت اختلاف آرای بین دو کاندیدا را بیشتر از دیگر موسسات تخمین زده است. این نهاد 9.5 درصد آرای پزشکیان را بیشتر دانسته است.

نظرسنجی منتشر شده در کانال تلگرام س.قدس تنها پیش‌بینی از انتخابات است که آرای سعید جلیلی را بیشتر از مسعود پزشکیان برآورد کرده است.

بررسی این دور از نظرسنجی‌ها حاکی از آن است که اغلب موسسات نظرسنجی نتایج تخمین خود را با توجه به نتایج دور اول انتخابات تعدیل کرده‌اند، البته این در حالی‌ست که این نظرسنجی‌ها مشارکت در مرحله دوم را کمی بیشتر از مرحله اول پیش‌بینی می‌کنند. 

photo_2024-07-05_13-38-33

مشارکت قطعی در آخرین نظرسنجی‌های قبل از مرحله دوم انتخابات بین 40 تا 48 است، با این وجود اغلب آن را بین 40 تا 45 درصد آورد می‌کنند. 

نظرسنجی پرسش تنها برآوردی از انتخابات 1403 است که نتایج خود را با نتایج انتخابات تعدیل نکرده و مشارکت قطعی در مرحله دوم را حداقل 48 درصد پیش‌بینی می‌کند. در این بین موسسه بینا (به نقل از کانال تلگرامی س.قدس) تنها مرکزی است که پیش‌بینی افت مشارکت دارد.

اختلاف نظرسنجی‌های دور قبل انتخابات با واقعیت

نتایج دور قبل انتخابات ریاست‌جمهوری حاکی از اختلاف نظرسنجی‌ها با واقعیتی‌ است که در میزان مشارکت و آرای کاندیدها وجود داشت. برای مثال در برآوردهای پیشین پنج منبع معتبر نظرسنجی انتخابات، یعنی مرکز پژوهش‌های مجلس، مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران یا ایسپا، مرکز تحقیقات اجتماعی و داده‌کاوی شناخت، موسسه پرسش و مرکز متای دانشگاه امام صادق به ویژه در مورد پیش‌بینی درصد مشارکت خطای بالایی داشته‌اند.

خبر مرتبط
اختلاف غیرمنتظره آرای جلیلی و قالیباف/ نظرسنجی‌های رسمی چقدر به نتایج انتخابات نزدیک بود؟

اکوایران: طبق اعلام نتایج آرای چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری توسط سخنگوی ستاد انتخابات کشور، انتخابات به دور دوم کشیده شد. اختلاف رأی سعید جلیلی و محمدباقر قالیباف، دو نامزد جناح اصولگرا از جمله نکاتی بود که کمتر کسی پیش از شروع فرآیند رأی‌گیری، پیش‌بینی می‌کرد.

برخی تحلیلگران این تفاوت بین نظرسنجی‌ها با حقیقت مشارکت در انتخابات را محاسبه نشدن افرادی می‌دانند که حاضر به همکاری با پرسشگران نظرسنجی‌ها نشده‌اند. اما حالا تنها کمتر از یک روز باقی مانده است تا نتایج نهایی انتخابات و میزان صحت نظرسنجی‌ها مشخص شود.