اکنون که مشخص شد آرای مردم به نفع اصلاح‌طلبان به صندوق انداخته شده است، جبهه انقلاب به دنبال مقصری می‌گردند تا برای شکست خود معرفی کنند. در این بین حامیان جلیلی و قالیباف در فضای مجازی مقصریابی و البته نیش و کنایه را آغاز کرده‌اند و هر کدام دیگری را برای شکل نگرفتن ائتلاف سرزنش کند.

بخش زیادی از حامیان دو نامزد اصلی جبهه انقلاب -قالیباف و جلیلی- معتقدند کنار نکشیدن هیچ یک از این دو کاندیدا به نفع یکدیگر در نهایت باعث شد که آن‌ها نتوانند پیروز انتخابات ریاست‌جمهوری ۱۴۰۳ شوند.

البته موضوع فقط محدود به طرفداران این دو نامزد هم نبود. برای نمونه تحلیل‌گران دیگری هم‌چون احمد زیدآبادی -روزنامه‌نگار و تحلیل‌گر تحول‌خواه- نیز عامل اول شکست را به خود جبهه انقلاب مربوط دانست: «اصولگرایان خودشان را سرزنش کنند. اگر به جای سعید جلیلی با آن اطرافیان بی‌نزاکت، یک چهرۀ معقول‌تر را به صحنه می‌فرستادند سرنوشت انتخابات به گونه‌ای دیگر رقم می‌خورد. خودکرده را تدبیر نیست، بچشید آنچه را اندوختید».

یاران قالیباف: مقصر اول و آخر جلیلی است

در نگاه حامیان قالیباف متهم ردیف اول جلیلی است. آن‌ها با ارجاع به برخی نظرسنجی‌ها معتقدند در صورتی‌که جلیلی کنار می‌رفت بخش بزرگتری از سبد رای‌اش به قالیباف می‌رسید. به باور آن‌ها اگر جلیلی در دور اول به نفع قالیباف کنار رفته بود (باتوجه به کناره‌گیری زاکانی و قاضی‌زاده هاشمی به نفع جبهه انقلاب) کار در دور اول به نفع این جبهه تمام می‌شد.

رسانه صابرین‌نیوز نیز مقصر اصلی شکست اصول‌گرایان در انتخابات 1403 را جلیلی معرفی کرد و در این باره نوشت: «متاسفیم که سعید جلیلی با بی‌توجهی به توصیه بزرگان انقلاب و نظرسنجی‌ها و همچنین عدم ائتلاف با قالیباف شکست تلخی برای جبهه انقلاب رقم زد. درباره خیانت و خونخواهی سعید جلیلی و اطرافیانش بیشتر خواهیم نوشت.»

برخی از چهره‌های اصول‌گرا پیش از دور اول انتخابات از جلیلی خواسته بودند تا به نفع قالیباف کناره‌گیری کند. این درخواست‌ها از سوی جلیلی بی‌پاسخ ماندند یا به آنها جواب منفی داده شد.

یک کانال امنیتی به نام قاسم‌مدیا نیز حمله تندی به جلیلی کرده و نوشته است: «سعید جلیلی به دلیل طمع یا مشورت اشتباه اطرافیان موجب شکست مفتضحانه جبهه انقلاب شد. جلیلی در چاه منصوری، ثابتی و رسایی افتاد. آیا جلیلی شهامت عذرخواهی از مردم و ولی فقیه را دارد؟»

رضا پناهیان -پسر روحانی سرشناس نزدیک به قالیباف- نیز با منشن کردن امیرحسین ثابتی -یکی از یاران اصلی جلیلی- در توییتر به پیام او واکنش نشان داد. ثابتی که با آوردن حدیثی از امام علی به نوعی باخت را قبول کرده بود با این واکنش از سوی رضا پناهیان روبه‌رو شد: «به همین راحتی!؟ توهم زدید، تخریب کردید، لجاجت کرد[ید]... شمای باید حساب پس بدید...»

حمله حامیان جلیلی به قالیباف از قدیم تا امروز

در این بین برخی از حامیان قالیباف نیز به تلاش حامیان و رسانه‌های نزدیک به جریان پایداری برای تخریب قالیباف در سال‌های گذشته اشاره کردند.

البته در این ماجرا حامیان جلیلی نیز ساکت ننشسته‌اند و با پیش کشیدن گمانه‌زنی‌ها علیه خانواده او و حامیانش قالیباف را در این راه علت شکست اصول‌گرایان معرفی کرده‌اند.

حسین شمقدری، فیلم‌ساز اصولگرا در این باره نوشت: «تخریب‌گر ستون قالیباف اول از همه دخترش بود و مظلومانی که از اقدام تابعیت پسرش آه کشیدند. پس بیخود داستان سرایی نکنید.»

این درگیری‌ها همچنان ادامه دارد و در نهایت باید دید پرونده اختلاف بین حامیان جلیلی و قالیبف در کدام قسمت از این ماجرا بسته خواهد شد.

جریان سوم: دعوای حیدری-نعمتی نکنید

در چهره‌ها وابسته به جبهه انقلاب هم بودند افرادی که تلاش کردند موضوع را از این دوگانه‌سازی خارج کنند. برای نمونه محسن مهدیان، مدیرعامل روزنامه همشهری که به شهرداری زاکانی مربوط است نوشت: دولت رئیسی وقتی تمام شد که زبان ما الکن از بیان خدماتش شد؛ در پرواز اردیبهشت نمانید. امروز هم بجای دعوای حیدری-نعمتی قالیباف و جلیلی. بجای یقه گیری از آیت الله جنتی و بد بیراه گفتن به مردم به خودمان فکر کنیم.

اشاره مهدیان به «یقه‌گیری از آیت‌الله جنتی» مربوط به آن بود که برخی نیز ایراد را در ترکیب تایید صلاحیت‌شده عنوان می‌کردند. البته این گفته با انتقادات زیادی از طرف مقابل روبه‌رو شد.

این وسط موضع روح‌الله مومن‌نسب شاید عجیب‌ترین اظهارنظر بود. او که به تلاش برای محدود کردن هرچه بیشتر اینترنت آزاد و شبکه‌های اجتماعی شناخته می‌شود نوشت: «هرکس فقط نرم‌افزار خارجی (تله‌گرام، اینستاگرام، واتس‌اپ) داشت، به پزشکیان رای داد!هرکس فقط نرم‌افزار داخلی داشت به جلیلی...

ما کشور را به فیلترشکن‌ها باختیم.