به گزارش اکوایران، دولت بایدن روز سه‌شنبه اعلام کرد از نزدیک تحقیقات مربوط به حمله هوایی مرگبار اسرائیل که آن را غم‌انگیز خواند، زیر نظر دارد، اما کشته‌های اخیر در رفح عملیات زمینی بزرگی در آنجا محسوب نمی‌شود که از خطوط قرمز ایالات متحده عبور کند.

به گفته رویترز، جان کربی، سخنگوی شورای امنیت ملی در پاسخ به این سوال که آیا این حوادث به عنوان نوعی از «مرگ و ویرانی» است که مقامات آمریکایی هشدار داده‌ بودند می‌تواند منجر به جلوگیری از کمک بیشتر به اسرائیل شود، به خبرنگاران در کاخ سفید گفت: «اسرائیلی‌ها گفته‌اند این یک اشتباه غم انگیز است.»

او افزود: «ما همچنان بر این باوریم که عملیات زمینی موجه نیست و ما در این مقطع شاهد آن نبوده‌ایم.»

مرگ‌های اخیر در رفح، قول جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا مبنی بر جلوگیری از ارسال تسلیحات به اسرائیل را به چالش کشیده است.

کامالا هریس، معاون رئیس‌جمهور آمریکا در سخنرانی خود در یک مراسم تشریفاتی در واشنگتن گفت: «کلمه تراژیک نمی‌تواند حتی شروع توصیف آنچه باشد که روز یکشنبه رخ داد.»

اسرائیل در واکنش به این حمله اعلام کرد «متاسفانه اشتباه تراژیکی در حمله هوایی روز یکشنبه رخ داد.»

ارتش اسرائیل بمباران اردوگاه چادری را در روز سه شنبه رد کرده است. این ارتش گفت که در عملیات روز یکشنبه دو عامل ارشد حماس را هدف قرار داده و قصد تلفات غیرنظامیان را نداشته است.

به گفته کربی اسرائیلی‌ها گفته‌اند که از بمب‌های 37 پوندی و مهمات هدایت شونده دقیق استفاده کرده‌اند. «اگر این در واقع همان چیزی است که آنها استفاده کردند، قطعاً نشان دهنده تلاش برای محتاطانه، هدفمند و دقیق بودن عملیات است. اکنون، بدیهی است که این حمله نتایج غم‌انگیزی داشته است و باید بررسی شود.»

کربی روز سه شنبه در پاسخ به این سوال که آیا حملات اسرائیل می‌تواند بایدن را در موقعیت دشواری قرار دهد، به خبرنگاران گفت که :«ایالات متحده نگران است نحوه اجرای چنین عملیاتی به منزوی شدن بیشتر اسرائیل در عرصه جهانی منجر شود.»

واکنش دولت ایالات متحده اوایل روز سه‌شنبه توسط گروه‌های حقوق بشر و گروه‌های عرب آمریکایی مورد انتقاد قرار گرفت. مقامات اسرائیلی و آمریکایی استفاده از واژه نسل‌کشی برای توصیف رویدادهای میدانی در غزه را محکوم کرده‌اند.

وزارت امور خارجه روز سه‌شنبه اعلام کرد که به محض مشاهده گزارش‌هایی درباره حادثه رفح، واشنگتن نگرانی عمیق خود را ابراز کرده و خواستار انجام تحقیقاتی شد که اسرائیل وعده داده است.

متیو میلر، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا به خبرنگاران گفت که واشنگتن از نزدیک تحقیقات اسرائیل را زیر نظر خواهد داشت، اما عملیات نظامی اسرائیل تاکنون در رفح به اندازه عملیات در مرکز یا شمال غزه گسترده نبوده است.

در واکنش به این حوادث، آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل، بار دیگر از اسرائیل خواست که اجازه دهد کمک‌های انسانی به شکلی فوری، ایمن و بدون مانع‌تراشی به آوارگان فلسطینی برسد.