به گزارش اکوایران، دونگ جون، وزیر دفاع چین، گفت که «اتحاد مجدد» صلح آمیز با تایوان همچنان هدف چین است، اما این چشم انداز توسط «جدایی طلبان» تایوانی و نیروهای خارجی از بین می‌رود.

تایوان - که به صورت دموکراتیک اداره می‌شود و هرگز از سمت جمهوری خلق چین تحت کنترل کمونیست‌ها اداره نشده است - در 20 مه رئیس جمهور تازه منتخب خود، لای چینگ‌ته را تحلیف کرد. حزب کمونیست چین با مانورهای جنگی که در اطراف جزیره به عنوان «مجازات» به راه انداخت، از انتقال دموکراتیک قدرت با خشم استقبال کرد.

به گزارش گاردین، دونگ در سخنرانی خود در کنفرانس گفتگوی شانگری‌لا در سنگاپور روز یکشنبه گفت تایوان «هسته اصلی مسائل» برای چین است. او حزب حاکم دموکراتیک مترقی تایوان را متهم کرد که به طور فزاینده جدایی‌طلبی را دنبال می‌کند و برای پاک کردن هویت چینی تلاش می‌کند.

دونگ رهبران تایوان را به «اظهارات متعصبانه» متهم کرد، در حالی که از زبان تند در سخنرانی خود برای مقامات دفاعی و سیاستمداران سراسر جهان استفاده کرد.

او گفت: «آنها (تجزیه طلبان) به ستون شرم در تاریخ میخکوب خواهند شد. ارتش آزادیبخش خلق چین همواره نیرویی نابود نشدنی و قدرتمند در دفاع از وحدت سرزمین مادری بوده است و همواره قاطعانه و با ثبات عمل خواهد کرد تا از استقلال تایوان جلوگیری کند و اطمینان حاصل کند که هرگز در تلاش‌هایش موفق نخواهد شد. هر کس جرات کند تایوان را از چین جدا کند، تکه تکه خواهد شد و به نابودی خود دچار خواهد شد.»

دولت تایوان گفت که از اظهارات «تحریک آمیز و غیرمنطقی» دونگ عمیقا متأسف است. شورای امور سرزمین اصلی تایوان در بیانیه‌ای اعلام کرد که چین بارها تایوان را در رویدادهای بین‌المللی به زور تهدید کرده است.

پس از سخنرانی از دونگ چندین سوال توسط نمایندگان پرسیده شد، اما او همچنان درگیر تایوان بود و ناظر مجبور شد به مسائل دیگر بپردازد. او قدرت‌های خارجی را به مداخله در «مسائل داخلی» و «جسور کردن جدایی طلبان تایوان» متهم کرد و گفت «ما به توانایی خود برای جلوگیری از استقلال تایوان مطمئن هستیم.»

چین از حمایت ایالات متحده از تایوان، مانند فروش تسلیحات، خشمگین شده است، اگرچه واشنگتن - مانند بسیاری از کشورها - از نظر دیپلماتیک تایوان را به عنوان یک کشور مستقل به رسمیت نمی‌شناسد.

دونگ گفت: «آنها سلاح‌های زیادی به تایوان می‌فروشند. این نوع رفتار سیگنال‌های بسیار اشتباهی را به نیروهای استقلال تایوان ارسال می‌کند و آنها را بسیار تهاجمی می‌کند. من فکر می‌کنم واضح است که هدف واقعی قدرت خارجی استفاده از تایوان برای مهار چین است.»

اندرو یانگ، وزیر دفاع سابق تایوان، گفت که پکن گفته است با به دست آوردن قلب و ذهن تایوانی‌ها «اتحاد مجدد» را دنبال خواهد کرد، اما «عملکرد آنها هنوز با گفته‌هایشان مطابقت ندارد.» او گفت که پکن در عوض «چماق بزرگی در دست دارد» و «ستیزه‌جو و متناقض» است. یانگ گفت امیدوار است ایالات متحده به برنامه فروش تسلیحات خود به تایوان برای دفاع از خود عمل کند.

لای بارها پیشنهاد مذاکره با پکن را داده است، اما پیشنهاد او رد شده است. رئیس‌جمهور تایوان خواستار توقف اقدامات خصمانه چین شد و گفت فقط مردم تایوان می‌توانند درباره آینده خود تصمیم بگیرند.

مجمع سالانه امنیتی در سنگاپور منجر به اولین گفتگوی رودررو اساسی در 18 ماه گذشته بین روسای دفاع چین و ایالات متحده شد و دونگ با لوید آستین دیدار کرد. دونگ در این مجمع گفت: «ما همیشه برای تبادل و همکاری آماده بوده‌ایم. ما معتقدیم که دقیقاً به دلیل وجود اختلافات بین دو ارتش ما به مبادلات بیشتری نیاز داریم.»

دونگ و آستین بیش از یک ساعت با هم ملاقات کردند. پس از این دیدار، آستین گفت که مکالمات تلفنی بین فرماندهان نظامی آمریکا و چین «در ماه‌های آینده» از سر گرفته خواهد شد. چین ارتباطات نظامی با ایالات متحده را در سال 2022 لغو کرد زیرا نانسی پلوسی، رئیس وقت مجلس نمایندگان آمریکا، از تایوان بازدید کرد.