به گزارش اکوایران، از ماه اکتبر، مقامات غربی برای جلوگیری از سرایت جنگ غزه تلاش زیادی کرده و بر احتمال وقوع درگیری تمام‌عیار بین اسرائیل و جنبش حزب‌الله لبنان تمرکز داشته‌اند.

به نوشته پولتیکو، اما با وجود تلاش‌های شدید و هشدارهای جدی، خطر گسترش درگیری منطقه‌ای اکنون ساعت به ساعت در حال افزایش بوده و همین امر باعث شده تا آموس هوخشتاین، فرستاده ویژه رئیس‌جمهور ایالات متحده در سفرهای این هفته خود در قدس و بیروت، بر خطر وقوع «جنگی بزرگتر» تأکید کند.

جنگی تمام‌عیار بین اسرائیل و حزب‌الله برای همه طرف‌های درگیر ویرانگر خواهد بود و لرزه‌های آن کل منطقه و فراتر از آن را در بر خواهد گرفت. این امر روند شکننده عادی‌سازی روابط به رهبری ایالات متحده بین اسرائیل و کشورهای عرب را در معرض خطر قرار می‌دهد.

علاوه بر این، جنگی تمام‌عیار به احتمال زیاد ایران را درگیر نبردی گسترده‌تر و بسیار آشکارتر از جنگ‌های خونین بین اسرائیل و حزب‌الله در سال‌های ۱۹۹۶ و ۲۰۰۶ خواهد کرد. اما آیا رهبران اسرائیل با افزایش فشار داخلی برای مقابله با حزب‌الله، به درخواست‌های واشنگتن برای خویشتن‌داری همچنان گوش خواهند داد؟

از زمانی که اسرائیل جنگ غزه را آغاز کرد، حزب‌الله و نیروهای تل‌آویو مشغول تبادل آتش در امتداد خطوط مرزی لبنان و سرزمین‌های اشغالی بوده‌اند. با این حال، آن‌ها درگیری خود را در سطح پایین‌تر از یک جنگ تمام‌عیار نگه داشته‌اند؛ چیزی که سیاستمداران لبنانی آن را «قوانین بازی» می‌نامند که شامل دستورالعمل‌های غیررسمی است که پس از سال ۲۰۰۶ برای کاهش خطر اشتباه محاسباتی و تشدید تنش توسط هر دو طرف ایجاد شد.

اما همانطور که هوخشتاین اشاره کرد، ۱۹ روز گذشته شاهد تغییرات اساسی و تشدید قابل توجه حملات بوده است. او با تأکید بر اینکه تبادل آتش در خط آبی (خط مرزی بین سرزمین‌های اشغالی و لبنان) به اندازه کافی ادامه داشته، بر «فوریت» کاهش تنش‌ها تأکید کرد.

GettyImages-2156863369-scaled

اظهارات هوخشتاین در پرتو این واقعیت بود که هفته گذشته، حزب‌الله پس از هدف قرار گرفتن و کشته‌شدن یکی از فرماندهان ارشد خود به نام طالب عبدالله توسط ارتش اسرائیل، صدها موشک و پهپاد را به سمت سایت‌های نظامی اسرائیل شلیک کرد. این گروه از پهپادهای مملو از مواد منفجره در کنار رگبارهای راکتی و موشک‌های ضدتانک استفاده می‌کند. در ماه می و برای اولین‌بار، یک پهپاد حامل موشک را علیه اسرائیل به کار گرفت. در مجموع، حزب‌الله می‌گوید از اکتبر بیش از ۲ هزار حمله علیه اسرائیل انجام داده و تنها زمانی به خصومت‌ها پایان می‌دهد که توافقی در غزه حاصل شود؛ چشم‌اندازی که روز به روز دورتر به نظر می‌رسد.

علاوه خطر جنگ، حزب‌الله طی این هفته نزدیک به ۱۰ دقیقه فیلم از بندر حیفا و سایر مکان‌های حساس نظامی در شمال سرزمین‌های اشغالی از جمله سیستم‌های دفاع هوایی گنبد آهنین و فلاخن داوود را منتشر کرد. این گروه گفت که این فیلم توسط یک پهپاد شناسایی و بدون هیچ مانعی گرفته شده و توانسته به لبنان بازگردد.

اسرائیل نیز از ماه‌ها پیش هشدار داده که قصد دارد حزب‌الله را از طریق دیپلماسی یا جنگ، از مرز لبنان عقب رانده و به آن سوی رودخانه لیتانی برساند.

در روزهای اخیر، لفاظی مقامات اسرائیلی به طرز محسوسی تشدید شده است: اسرائیل کاتز، وزیر امور خارجه اسرائیل به حزب‌الله هشدار داده که در صورت «جنگ کامل»، نابود خواهد شد و تل‌آویو «به لحظه‌ای نزدیک است که تصمیم بگیرد قوانین بازی را علیه حزب‌الله و لبنان تغییر دهد». دیوید منسر، سخنگوی کابینه اسرائیل در روز سه‌شنبه تأکید کرد که تل‌آویو «بازگشت امن و مطمئن اسرائیلی‌ها به شمال سرزمین‌های اشغالی را تضمین خواهد کرد». در حال حاضر، اکثر آن‌ها با هزینه‌های دولتی در هتل‌های تل‌آویو اسکان داده شده‌اند.

در همین حال، ارتش اسرائیل اعلام کرد که فرماندهان ارتش اسرائیل برنامه‌های عملیاتی خود برای حمله به سراسر مرز شمالی را تأیید کرده‌اند؛ از جمله تصمیماتی برای «تسریع آمادگی نیروها در میدان». تنها چیزی که باقی مانده، چراغ سبز بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل است.

این تشدید لفاظی اسرائیل با تهدید سید حسن نصرالله، رهبر حزب‌الله در روز چهارشنبه همراه شد. او تهدید کرد که در صورت وقوع جنگی تمام‌عیار، هیچ نقطه‌ای در سرزمین‌های اشغالی امن نخواهد بود. نصرالله همچنین تأکید کرد که در صورت اجازه استفاده اسرائیل از فرودگاه و تأسیسات لجستیکی قبرس، جبهه جنگ فراتر از منطقه شرقی مدیترانه گسترش خواهد یافت. او با جدیت هشدار داد که «وضعیت در مدیترانه کاملاً تغییر خواهد کرد» و حزب‌الله بدون «قاعده» و بدون «محدودیت» خواهد جنگید.

حقیقت این است که هیچ یک از طرفین با دستکش نرم مبارزه نخواهند کرد. هر دو توانایی واردکردن خسارات وحشتناکی به دیگری را دارند. حزب‌الله دیگر حزب‌الله ۲۰۰۶ نیست. این گروه بسیار بهتر مسلح شده و تخمین زده می‌شود که انبار راکتی بین ۴۰ هزار تا ۱۲۰ هزار در اختیار دارد و صراحتاً اعلام کرده که جنگ را به قلب اسرائیل خواهد کشاند. حتی در سال ۲۰۱۶، فرماندهان این گروه گفته بودند که عملیات حزب‌الله در سوریه «تمرینی» برای «جنگ بعدی با اسرائیل» است.

اما در حالی که بخشی از هدف این تهدیدها و ضدتهدیدها بازدارندگی طرف مقابل از زیاده‌روی بوده، اما همچنین ریسک دشوارشدن عقب‌نشینی هر یک از طرفین را به دنبال دارد. اسرائیلی‌ها در حال و هوای سازش نیستند و فرماندهان ارتش اسرائیل در حالی که به طور فزاینده‌ای از نتانیاهو به دلیل جنگی به ظاهر بی‌پایان در غزه انتقاد می‌کنند، مشتاق رویارویی با حزب‌الله هستند.

GettyImages-2157690794

در دسامبر، نتانیاهو در برابر فشار فرماندهان ارتش و یوآو گالانت، وزیر دفاع اسرائیل برای حمله به حزب‌الله مقاومت کرد. اما او اکنون تحت فشار اسرائیلی‌ها و سیاستمداران شمال قرار گرفته که می‌خواهند بدانند چرا با آن‌ها متفاوت از جوامع جنوب سرزمین‌های اشغالی رفتار می‌شود. آن‌ها می‌گویند اگر بخشی از منطق جنگ علیه حماس، تضمین امنیت دائمی کیبوتس‌های جنوب اسرائیل باشد، باید به ۸۰ هزار نفر اهل شمال که از نزدیکی مرز لبنان تخلیه شده‌اند نیز همان درجه از حمایت داده شود.

اکثر یهودیان اسرائیلی با آن‌ها موافقند که در نهایت باید حمله‌ای بزرگ انجام شود. طبق نظرسنجی مؤسسه سیاست یهودیان، ۳۶ درصد از پاسخ‌دهندگان از حمله فوری حمایت کردند و ۲۶ درصد دیگر گفتند که پس از پایان عملیات در غزه باید حمله‌ای انجام گیرد.

افراط‌گرایان و احزاب راست افراطی در ائتلاف پر سروصدای حاکم نتانیاهو نیز خواستار پاسخ نظامی بزرگی هستند. به عنوان مثال، ایتمار بن‌گویر (وزیر امنیت داخلی) و بزالل اسموتریچ (وزیر دارایی) از رهبر اسرائیل می‌خواهند که بابت هشدارهای آمریکا، از حمله به حزب‌الله دلسرد نشود.

استدلال آن‌ها این است که حمله به لبنان جنگ دیگری خواهد بود که برای دفاع و حمایت از اسرائیل در برابر دشمنانش به راه افتاده است. اما بسیاری از این افراط‌گرایان و کسانی که در جناح راست سیاست اسرائیل قرار دارند، جنگ با حزب‌الله را فرصتی برای تصرف جنوب لبنان تلقی می‌کنند؛ جایی که آن را بخشی از «سرزمین موعود خدا» و سرزمینی می‌دانند که باید توسط اسرائیلی‌ها گرفته شود.