به گزارش اکوایران، به نقل از گاردین دختران نوجوان و زنان جوانی که توسط طالبان به دلیل آن‌چه طالبان بدحجابی دستگیر شده‌اند می‌گویند که در بازداشت مورد خشونت و آزار جنسی قرار گرفته‌اند.

به گزارش «زن تایمز» -سرویس خبری افغان- در بیش از یک مورد، دستگیری‌‌ها و آزار جنسی زنان جوان در حین بازداشت در اوایل سال جاری منجر به خودکشی و اقدام به خودکشی شده است.

به گزارش گاردین، در یک مورد، جسد یک زن چند هفته پس از بازداشت توسط شبه‌نظامیان طالبان در کانالی پیدا شد و یک منبع نزدیک به خانواده او گفت که او قبل از مرگ مورد تعرض جنسی قرار گرفته بود.

سازمان ملل می‌گوید که در پی فرمان طالبان مبنی بر اینکه زنان باید از سر تا پا خود را بپوشانند و تنها چشمان خود را نمایان کنند، بسیاری از زنان به دلیل آن‌چه طالبان بدحجابی می‌خواند در دسامبر ۲۰۲۳ و ژانویه ۲۰۲۴ توسط طالبان بازداشت شدند.

در آن زمان، سازمان ملل این دستگیری‌‌ها را «نگران‌کننده» خواند و دختران و زنان به گاردین گفتند که در حین بازداشت مورد ضرب و شتم قرار گرفته‌اند.

اکنون این دختران و زنان جوان گزارش داده‌اند که آنها نیز با خشونت و آزار جنسی توسط پلیس طالبان مواجه شده‌اند که عواقب ویران‌کننده‌‍‌‌ای در پی داشته است.

خانواده زهرای 16 ساله گفتند که او و یک دختر نوجوان دیگر در دسامبر 2023 در یک مغازه در غرب کابل دستگیر شدند.

مادرش سمیه می‌‌گوید که زهرا و دوستش دو هفته در بازداشت بودند و وقتی زهرا به خانه آمد، او «دختری نبود که دو هفته قبل از خانه بیرون رفته بود».

سمیه می‌گوید: «دویدم و او را در آغوش گرفتم، اما او گریه کرد و گفت: من مایه رسوایی هستم.»

او فقط در اتاقی می‌نشست و گریه می‌کرد. من جرات نمی‌کردم در مورد آنچه اتفاق افتاده است بپرسم.

آمنه، دانشجوی 22 ساله پزشکی، گفت که پس از دستگیری در ژانویه 2024، سه شب را در زندان طالبان گذراند. او گفت که توسط یک مرد مسن‌تر مورد بازجویی قرار گرفت و از او در مورد عادت ماهانه‌اش و اینکه آیا ازدواج کرده است یا خیر، بازجویی کرد.

به گزارش گاردین او گفت: «به پاهایش افتادم و به او التماس کردم که «لطفاً مرا بکش، اما مرا آزار نده». او گفت: «چون تو مشتاق مردن هستی، تو را خواهم کشت، اما قبل از آن، بگذار با تو خوش بگذرانیم.»

آن‌طور که این روزنامه انگلیسی نوشته آمنه گفت: «سپس شروع به دست زدن به اندام‌های خصوصی من کرد. در بازجویی دوبار بیهوش شدم، اما هر بار آب سرد روی سرم می‌ریخت.»

آمنه به گزارشگر گفته است اتفاقی که برایش افتاده برای هر دختری که به آن اتاق بازجویی برده می‌شود و با مردی تنها می‌ماند افتاده است. «اکنون شب‌ها نمی‌توانم بخوابم، خیلی می‌ترسم و هر بار که سربازان طالبان را می‌بینم، غش می‌کنم. من دو بار سعی کردم خود را بکشم.»

آمنه گفت: «یک بار تمام داروهای مادرم را مصرف کردم، اما خانواده‌ام مرا به بیمارستان بردند. هر وقت یادم می‌آید که مرا لمس کردند، طاقت زندگی را ندارم.»

مورد دیگری که در گزارش گاردین به آن اشاره شده، زهرا است. خانواده‌اش می‌گویند که برای زهرا، مصیبت‌هایی که می‌گفت در زندان با آن روبه‌رو شده، سخت‌تر از آن بود که تحمل کند.

مادرش گفت: «نیمه‌های شب از خواب بیدار شدم و متوجه شدم زهرا آنجا نیست. شوهرم را بیدار کردم و در تمام اتاق‌ها شروع به جستجوی او کردیم. شوهرم جسد او را پیدا کرد. زهرا خود را حلق آویز کرده بود.»

مرگ زهرا تنها فاجعه مرتبط با دستگیری زنان توسط طالبان نبود. در دسامبر 2023، یک دانشجوی 23 ساله از همان محله نیز توسط طالبان دستگیر شد.

مارینا سادات در حال رفتن به انستیتو علوم صحی فارابی بود، جایی که در رشته مامایی تحصیل می‌کرد، تنها گزینه آموزشی موجود برای زنان در افغانستان تحت سلطه طالبان.

بیست و دو روز بعد، افرادی که خانواده او را می‌شناسند گفتند که جسد کتک خورده او در داخل یک گونی در کانالی در ولسوالی پغمان کابل پیدا شده است.

به خبرنگاران زن تایمز گفته شد که او مورد آزار جنسی قرار گرفته است. یکی از مصاحبه شوندگان به خبرنگاران گفت: «این که یک دختر جوان به دانشگاه می‌رود و جسدش به خانه می‌آید، وحشیانه است.»

در 4 ژانویه، سخنگوی وزارت معارف و فضیلت طالبان به آسوشیتدپرس گفت که زنان دستگیر شده «به دلیل نقض ارزش‌ها و شعائر اسلامی و تشویق جامعه و سایر خواهران محترم به بدحجابی در هر استان، دستگیر می‌شوند.»

پس از محکومیت‌ها در افغانستان و خارج از کشور به این بازداشت‌ها، ذبیح الله مجاهد، سخنگوی طالبان، دستگیری‌ها به دلیل بدحجابی را رد کرد.

سخنگوی طالبان نیز در پاسخ به ادعای تجاوز جنسی به زنان جوان در بازداشت، هرگونه دستگیری به دلیل بدحجابی را رد کرد و گفت: «مساله تجاوز به هیچ وجه ممکن نیست، زیرا تنها یک یا دو نفر در اتاق با یک زندانی وجود ندارند و وقتی سه نفر باشند، چنین جنایتی اتفاق نمی‌افتد. این یک موضوع بسیار حساس برای طالبان است. من مطمئن هستم که چنین چیزی رخ نداده است.»

گزارش‌‌‌‌های خشونت و آزار جنسی علیه زنان و دختران در بازداشت در حالی منتشر می‌‌شود که انتظار می‌‌‌‌‌رود طالبان در کنفرانس سازمان ملل در مورد افغانستان در 30 ژوئن در دوحه شرکت کنند، جایی که سازمان ملل تایید کرده است که هیچ زن افغانستانی در آن شرکت نخواهد کرد و حقوق زنان مورد بحث قرار نخواهد گرفت.