به گزارش اکوایران، ریاض پیرامون مصادره دارایی‌های روسیه به گروه هفت هشدار داد.

به نوشته بلومبرگ، به گفته افراد آگاه، عربستان سعودی در اوایل سال جاری میلادی به طور خصوصی این پیام را ارسال کرد که اگر گروه هفت تصمیم بگیرد تقریباً 300 میلیارد دلار از دارایی‌های مسدود شده روسیه را مصادره کند، ممکن است برخی از دارایی‌های خود در اروپا را بفروشد.

بر اساس اسن گزارش، وزارت دارایی پادشاهی سعودی به برخی از همتایانش در گروه هفت  G-7 مخالفت خود را با این ایده -که به منظور حمایت از اوکراین بود- اعلام کرده و یک نفر از آن‌ها آن را «تهدیدی پنهان» توصیف کرد. دو نفر از این منابع مطلع به بلومبرگ گفته‌اند که سعودی‌ها به طور خاص به داراریی‌های در فرانسه اشاره کرده‌اند.

در ماه می و ژوئن، گروه هفت در حال بررسی گزینه‌های مختلف در رابطه با وجوه بانک مرکزی روسیه بود. این گروه،  علی‌رغم فشار ایالات متحده و بریتانیا برای بررسی گزینه‌های جسورانه‌تر، در نهایت موافقت کرد که از سود این دارایی‌ها استفاده کند ولی از توقیف اصل این دارایی‌ها اجتناب کند. این منابع آگاه گفته‌اند که موضع عربستان سعودی احتمالاً بر بی میلی این کشورها تأثیر گذاشته است.

یکی از این افراد گفت که موضع عربستان پس از آن که کشورهای گروه 7 با پیشنهادی مبنی بر عدم سلب مالکیت دارایی‌ها ارائه کردند، تغییر کرد.

بن سلمان پوتین

با این حال مشخص نیست که عربستان سعودی به خاطر منافع شخصی خود این اقدام را انجام داده -ترس از ریختن قبح مصادره دارایی‌های یک کشور که در آینده می تواند علیه سایر کشورها استفاده شود- و یا در همبستگی با روسیه. ریاض و مسکو از زمان حمله روسیه به اوکراین با رهبری کارتل تولیدکنندگان نفت اوپک پلاس، روابط نزدیک خود را حفظ کرده اند.دولت عربستان سعودی هم‌زمان روابط خود را با اوکراین حفظ کرده و ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور این کشور ماه گذشته برای دیدار با ولیعهد محمد بن سلمان به این کشور سفر کرد.

به نوشته بلومبرگ، انگیزه‌ این کار هر چه که باشد، این اقدام عربستان سعودی بر نفوذ فزاینده آن در صحنه جهانی و دشواری گروه هفت در جلب حمایت کشورهای به اصطلاح جنوب جهانی از اوکراین در مواجهه با تجاوز روسیه صحه می‌گذارد. از زمان صعود شاهزاده بن سلمان در سلسله مراتب قدرت در پادشاهی سعودی، ریاض به طور فزاینده‌ای خود را به عنوان یک قدرت دیپلماتیک بین‌المللی معرفی کرده و گفته که می‌خواهد میانجی بین کیف و مسکو باشد.