به گزارش اکوایران، جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا روز سه‌شنبه در نشست ناتو در واشنگتن متعهد شد که با قدرت از اوکراین در برابر تهاجم روسیه دفاع کند و از صحنه جهانی استفاده کرد تا به متحدان داخلی و خارجی نشان دهد که هنوز می‌تواند رهبری کند.

به گزارش رویترز، بایدن، 81 ساله، 12 روز پرسش‌های سخت در مورد کفایتش برای مقام ریاست جمهوری را از سر گذرانده است، آم هم در حالی که برخی از دموکرات‌های همکارش در کنگره و کمک‌کنندگان کمپین می‌ترسند که او در انتخابات 5 نوامبر پس از اجرای متزلزل در مناظره 27 ژوئن، شکست بخورد.

بایدن در خوشامدگویی خود به کشورهای عضو ناتو در نشست، با اشاره به رئیس جمهور روسیه گفت: «(ولادیمیر) پوتین چیزی کمتر از انقیاد کامل اوکراین و محو اوکراین از روی نقشه نمی‌خواهد. اوکراین می‌تواند پوتین را متوقف کند و این کار را خواهد کر‌د.»

کاخ سفید امیدوار است که او بتواند با مهم‌ترین  سخنرانی سیاسی خود از زمان مناظره، ورق را در این دوران دشوار ریاست جمهوری خود برگرداند، اگرچه برخی از دیپلمات‌ها در نشست گفتند که پاک کردن این آسیب دشوار است.

روز سه‌شنبه، بایدن از روی یک متن و با صدایی قوی و مطمئن صحبت کرد و تا حد زیادی از تلاطم‌های کلامی و نشانه‌های سردرگمی که در عملکرد مناظره‌اش مشهود بود، اجتناب کرد.

بایدن در میان دیوارهای طلاکاری شده سالن فدرال که معاهده ایجاد ناتو در آنجا امضا شد، ایستاده بود و سخنرانی او با اجرای موسیقی هیجان انگیز توسط گروه تفنگداران دریایی ایالات متحده به پایان رسید.

او گفت: «امروز ناتو قوی‌تر از هر زمانی در تاریخ خود است.»

بایدن درخواست‌ها مبنی بر کناره‌گیری از رقابت‌های انتخاباتی با دونالد ترامپ، جمهوری خواه 78 ساله را رد کرده و قول داده در ماه نوامبر او را شکست دهد. او تاکنون حمایت عمومی اکثر نخبگان حزبش را حفظ کرده است.

پس از اینکه ترامپ متحدان خود را به عنوان بخشی از رویکرد «اول آمریکا» به چالش کشید، رئیس جمهور ایالات متحده بازسازی اتحادهای سنتی در خارج را محور سیاست خارجی خود قرار داده است. 

برنده انتخابات در ماه نوامبر می‌تواند تأثیر قابل توجهی بر آینده ناتو، اروپا و سایر نقاط جهان داشته باشد.

یکی از دیپلمات‌های اروپایی که سخنرانی روز سه‌شنبه را به‌ عنوان دلیلی بر استقامت بایدن رد کرد، گفت: «من نمی‌توانم تصور کنم که او چهار سال دیگر در راس ایالات متحده و ناتو باشد.»

ترامپ گفته است که در دور دوم ریاست جمهوری، اگر اعضای ناتو مورد حمله نظامی قرار گیرند و به هدف هزینه دفاعی ائتلاف 2 درصد از تولید ناخالص داخلی سالانه خود نرسند، از آن‌ها دفاع نخواهد کرد. او همچنین میزان کمک‌‌های ارائه شده به اوکراین در نبرد با تهاجم روسیه را زیر سوال برده است.

بایدن سخنان خود را با غافلگیر کردن ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو با اعطای مدال آزادی ریاست جمهوری، بالاترین جایزه غیرنظامی ایالات متحده بر گردن سیاستمدار نروژی و اعتبار بخشیدن به احیای ائتلاف 32 عضوی به او پایان داد.

محور اصلی نشست ناتو قرار است تعهدات جدید کمک‌های نظامی و بشردوستانه به اوکراین باشد. آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه ایالات متحده گفت که این اجلاس مسیر این کشور جنگ زده به سمت عضویت در ناتو را «بیش از پیش تقویت خواهد کرد.»

بایدن و رهبران آلمان، ایتالیا، هلند و رومانی با صدور بیانیه‌ای مشترک با ولادیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین، از تحویل پنج سامانه دفاع هوایی راهبردی پاتریوت‌ و سیستم‌های دفاع هوایی دیگر برای حفاظت از شهرها، غیرنظامیان و سربازان اوکراینی خبر دادند.

آنها گفتند که سیستم‌های دفاع هوایی استراتژیک اضافی در سال جاری اعلام خواهد شد.

زلنسکی که روز سه‌شنبه وارد واشنگتن شد و قرار است روز پنج‌شنبه با بایدن دیدار کند، گفته است که اوکراین به حداقل ۷ سامانه پاتریوت نیاز دارد، هدفی که با تحویل‌های جدید اعلام شد.

او در شبکه‌های اجتماعی گفت: «ما برای تضمین‌های امنیتی بیشتر برای اوکراین می‌جنگیم و این تضمین‌ها تسلیحات، پول، حمایت سیاسی است.»

اوکراین در نهایت می‌خواهد به ناتو بپیوندد تا از حملات بعدی روسیه جلوگیری کند، اما نامزدها باید توسط همه اعضای ائتلاف تأیید شوند، که برخی از آنها نسبت به ایجاد درگیری مستقیم با روسیه محتاط هستند.

برخی از اعضا می‌خواهند ائتلاف روشن کند که اوکراین «به‌طور برگشت‌ناپذیر» به سمت ناتو حرکت می‌کند و مشتاق هستند در بیانیه‌ای فراتر از تعهد سال گذشته ائتلاف مبنی بر اینکه «آینده اوکراین در ناتو است» را ذکر کنند.

بایدن در قدرت باقی می‌ماند؟

ناتو که هفتاد و پنجمین سالگرد تاسیس خود را جشن می‌گیرد، هدف جدیدی از مخالفت با حمله پوتین به اوکراین پیدا کرده است و جنگ سخت بر گفتگوهای خصوصی بین رهبران کشورها مسلط خواهد شد.

به گفته دیپلمات‌های کشورهایشان، این رهبران که از قبل نگران دورنمای بازگشت ترامپ بودند، با نگرانی تازه درباره در قدرت ماندن بایدن به واشنگتن آمدند.

بایدن روز پنجشنبه یک کنفرانس مطبوعاتی انفرادی برگزار خواهد کرد که همچنین با هدف رفع نگرانی‌ها انجام می‌شود.

در حالی که بایدن تلاش می‌کند تا حمایت متحدان و حمایت داخلی را جلب کند، چندین مقام بلندپایه اروپایی در جریان این اجلاس با مشاور ارشد سیاست خارجی ترامپ دیدار کردند.

رهبران ناتو پس از پیروزی احزاب چپ و راست افراطی در فرانسه و تضعیف ائتلاف اولاف شولز صدراعظم آلمان پس از نمایش ضعیف در انتخابات پارلمان اروپا، با بلاتکلیفی سیاسی در اروپا روبرو هستند.

یک مقام اطلاعاتی آمریکا روز سه‌شنبه گفت که روسیه ترجیح می‌دهد ترامپ در انتخابات آینده پیروز شود.

کیر استارمر، نخست‌وزیر جدید بریتانیا، در حالی که به اولین نشست ناتو می‌رفت، گفت که به تعهد کمپین خود مبنی بر افزایش هزینه‌های دفاعی بریتانیا به 2.5 درصد تولید ناخالص داخلی عمل می‌کند، اما تاکید کرد که این کار را تنها زمانی انجام خواهد داد که کشور توان پرداخت آن را داشته باشد و پس از بررسی شرایط استراتژی دفاعی، این کار را انجام خواهد داد.

یک مقام ارشد ناتو روز سه‌شنبه گفت روسیه فاقد مهمات و نیرو برای شروع یک حمله بزرگ در اوکراین است و نیاز به تامین تجهیزات مهمات از دیگر کشورها فراتر از آنچه در حال حاضر دارد، دارد.

اما او تخمین زد که روسیه بتواند اقتصاد جنگی خود را برای سه تا چهار سال دیگر حفظ کند و همچنین گفت «مدتی طول خواهد کشید» تا اوکراین مهمات و پرسنل مورد نیاز خود را برای اجرای عملیات تهاجمی در مقیاس بزرگ جمع‌آوری کند.