به گزارش اکوایران، به گفته یکی از مقامات حزب‌الله، حمله اسرائیل در سوریه در روز سه‌شنبه یک محافظ سابق رهبر گروه حزب‌الله لبنان را کشت. یک زن و مرد اسرائیلی در حمله تلافی‌جویانه حزب‌الله به اسرائیل کشته شدند. 

بر اساس گزارش یک ناظر جنگ و رادیو شام‌اف‌ام حامی دولت سوریه، ساعاتی پیش، یک پهپاد اسرائیلی به خودرویی در سوریه در نزدیکی مرز با لبنان برخورد کرد. این مقام حزب‌الله به شرط ناشناس ماندن در راستای مقررات صحبت کرد.

به گزارش آسوشیتدپرس، دیده‌بان حقوق بشر سوریه که مستقر در انگلیس است، گفت که دو تن از اعضای حزب‌الله در خودرو در این حمله کشته شدند و یک راننده سوری به شدت مجروح شد. هیچ اظهارنظر فوری از سوی مقامات سوری یا ارتش اسرائیل ارائه نشده است.

حزب‌الله بعداً این نیرو را به نام یاسر نمر قرنبیش معرفی کرد، اگرچه شرایط مرگ او را فاش نکرد.

حامیان حزب‌الله در رسانه‌های اجتماعی درگذشت او را سوگواری کردند و با اشاره به دوران تصدی او به عنوان محافظ رهبر حزب‌الله، حسن نصرالله، او را «سپر سید» نامیدند.

اواخر روز سه‌شنبه، حزب‌الله اعلام کرد که در تلافی این قتل، ده‌ها راکت کاتیوشا را به سمت پایگاه نظامی اسرائیل در بلندی‌های جولان شلیک کرد. پلیس اسرائیل در بیانیه‌ای اعلام کرد که یک مرد و یک زن در رگبار موشک کشته شدند. سرویس نجات مادا گفت که آنها غیرنظامی بودند.

یکی از مقامات این گروه که نخواست نامش فاش شود، گفت که قرنبیش در سال‌های اخیر عمدتاً در سوریه فعال بوده و در ارسال محموله‌های تسلیحاتی برای حزب‌الله شرکت داشته است. 

حزب الله پس از آغاز جنگ اسرائیل و حماس در غزه در 7 اکتبر با حمله گروه مبارز فلسطینی حماس که بر نوار غزه حکومت می‌کند به جنوب اسرائیل حملاتی را علیه اسرائیل آغاز کرد. حماس متحد حزب‌الله است.

از آن زمان تاکنون، حملات هوایی اسرائیل به لبنان بیش از 450 نفر، عمدتاً مبارزان حزب‌الله و همچنین بیش از 80 غیرنظامی را کشته است. از سوی اسرائیل، از آغاز جنگ غزه، 17 سرباز و 13 غیرنظامی کشته شده‌اند. ده‌ها هزار نفر در دو سوی مرزها چندین ماه است که  آواره شده‌اند.

برای سال‌ها، اسرائیل حملات مکرری را به اهدافی در سوریه انجام داده است، اما به ندرت آنها را تأیید می‌کند. حملات در طول پنج ماه گذشته در پس زمینه جنگ در غزه و درگیری‌های مداوم بین حزب‌الله و نیروهای اسرائیلی در مرز لبنان و اسرائیل افزایش یافته است.

حملات حزب‌الله به تدریج تشدید شده است و این گروه سلاح‌های جدیدی را معرفی کرده است. حزب‌الله معتقد است که پس از آتش بس در غزه، حملات خود را متوقف خواهد کرد.

اسرائیل نیز در مقابل به عمق لبنان حمله کرده است. 

چارلز لیستر از اندیشکده مؤسسه خاورمیانه مستقر در واشنگتن گفت که هدف قرار دادن قرنبش بخشی از یک استراتژی نظامی مستمر اسرائیل برای بیرون راندن عوامل کلیدی حزب‌الله با هدف تضعیف قابلیت‌های نظامی آن «قبل از هر گونه تشدید تنش بزرگی احتمالی» است.

لیستر با اشاره به شبکه منطقه‌ای گروه‌های تحت حمایت ایران به آسوشیتدپرس گفت: «این که این حمله در سوریه رخ داد، یادآور قوی دیگری از نفوذ آشکار اسرائیل در آنجا خواهد بود.»

همچنین حزب‌الله روز سه‌شنبه تصاویری از هواپیماهای بدون سرنشین بر فراز جولان منتشر کرد و پایگاه‌های نظامی و مناطق استراتژیک اسرائیل را شناسایی کرد. 

اندکی پس از آن، اسرائیل کاتز، وزیر امور خارجه اسرائیل در پستی در توییتر مدعی شد اگر این گروه به تهدیدات و حملات خود پایان ندهد و از جنوب لبنان عقب‌نشینی نکند، «نابودکننده لبنان تلقی خواهد شد.»