به گزارش اکوایران، کنگره همکاری نظامی ایالات متحده با قطر را زیر سوال برده و با استناد به «روابط» دوحه با حماس، خواستار بازنگری در پایگاه هوایی کلیدی آمریکا در منطقه شده است.

پیش‌نویس قانون مجوز دفاع ملی 2025 (NDAA) شامل اصلاحیه‌ای است که توسط سناتور جمهوری‌خواه ریک اسکات حمایت می‌شود و از پنتاگون می‌خواهد گزارشی درباره «ارزش عملیاتی» پایگاه نظامی العدید منتشر کند: «تأثیر بر عملیات نیروی هوایی ایالات متحده در خاورمیانه اگر این کشور بخواهد اعضای نیروی هوایی ایالات متحده را از پایگاه هوایی العدید جابه‌جا کند و منابع مورد نیاز، برای جابجایی نیروها.»

العدید بزرگترین پایگاه هوایی آمریکا در منطقه و مقر عملیات پیشروی تمامی نیروهای آمریکایی در خاورمیانه است که به سنتکام نیز معروف است. تقریباً 10000 نیروی آمریکایی در قطر مستقر هستند.

این اصلاحیه نشان‌دهنده ناامیدی طولانی مدت بسیاری از قانونگذاران طرفدار اسرائیل از میزبانی قطر از مقامات سیاسی حماس در دوحه است. قطر و مصر، طرفین اصلی آمریکا با حماس در مذاکرات آتش‌بس هستند.

در ماه آوریل، استنی هویر، قانونگذار ارشد دموکرات نیز در واکنش به آنچه به گفته او ناتوانی قطر در وادار کردن حماس برای دستیابی به یک معامله اسرا با اسرائیل بود، از ایالات متحده خواست که روابط خود با دوحه را «بازنگری» کند.

این اظهارات با انتقاد شدید سفارت قطر در واشنگتن مواجه شد که گفت: سرزنش و تهدید میانجی سازنده نیست، به ویژه زمانی که هدف یک دوست و متحد اصلی غیر ناتو باشد.»

مشعل بن حمد آل ثانی، سفیر این کشور در آمریکا نیز در مقاله‌ای در وال استریت ژورنال نوشت که کشورش از حماس حمایت نمی‌کند.

شکار و کشتن مقامات حماس

انتقاد کنگره برای دوحه که معتقد است این حملات بی‌اساس هستند، نقطه دردناکی است.

حماس تا سال 2012 در دمشق سوریه مستقر بود، زمانی که بر سر جنگ داخلی این کشور با دولت سوریه درگیر شد. مقامات قطری می‌گویند که قطر به درخواست ایالات متحده برای حفظ خط ارتباطی غیرمستقیم با این گروه موافقت کرد که میزبان رهبران تبعیدی باشد.

در ماه ژوئن، وال استریت ژورنال گزارش داد که هم قطر و هم مصر به مقامات حماس هشدار دادند که در صورت عدم موافقت با آتش‌ ‌بس با اسرائیل، احتمال دستگیری، مسدود شدن دارایی‌های خود، تحریم‌ها و اخراج از دوحه وجود دارد.

اما مذاکرات آتش‌بس همچنان متوقف است.

روز دوشنبه، پس از اینکه بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل گفت، اسرائیل حق خود را برای شروع مجدد جنگ پس از بازپس گیری اسرای خود محفوظ می‌دارد، ایالات متحده گفت که شکاف‌هایی بین این دو وجود دارد.

پیش‌نویس NDAA سنا همچنین به دنبال مدون کردن کمک‌هایی است که ایالات متحده به اسرائیل برای یافتن و کشتن رهبران ارشد حماس ارائه می‌کند و از پنتاگون می‌خواهد که هر 90 روز یکبار در مورد وضعیت حمایت‌های ارائه شده به کنگره جلسات توجیهی ارائه دهد.

میدل‌ایست‌آی در ماه مه گزارش داد که دولت بایدن بر ردیابی یحیی سنوار، رئیس حماس در غزه متمرکز شده است، به این امید که کشتن او اسرائیل را متقاعد کند که «پیروزی کامل» را اعلام کند و به جنگ با غزه پایان دهد.

مقامات فعلی و سابق ایالات متحده که به دلیل ماهیت حساس مأموریت به شرط ناشناس ماندن با میدل‌ایست‌آی صحبت کردند، گفتند که ایالات متحده تلاش‌های خود را برای جستجوی سنوار در سینا، لبنان و سوریه گسترش داده، زیرا معتقد است این مرد 61 ساله در تونل‌ها پنهان شده است.

مقامات و تحلیلگران دفاعی ایالات متحده، العدید را یک دارایی بزرگ برای ایالات متحده می‌دانند. در ماه ژانویه، دولت بایدن به توافقی مبنی بر تمدید اقامت خود در این پایگاه با کنگره برای 10 سال دیگر دست یافت. 

میدل‌ایست‌آی در ماه آوریل گزارش داد که این پایگاه یکی از مکان‌هایی بود که ایالات متحده از آنجا جت‌های جنگنده را برای سرنگونی موشک‌ها و پهپادهای شلیک شده توسط ایران به سمت اسرائیل انجام می‌داد.

پیش از 7 اکتبر، میدل‌ایست‌آی گزارش داد که مقامات نظامی اسرائیل مخفیانه به پایگاه اعزام شده‌اند. در حالی که قطر به طور رسمی اسرائیل را به رسمیت نمی‌شناسد، روابط غیرمستقیم را با آن حفظ می‌کند و هر دو تحت حوزه مسئولیت سنتکام در پنتاگون قرار دارند.