وال استریت ژورنال در گزارشی نوشته ایران، ایالات متحده و اتحادیه اروپا در حالی مذاکره کنندگانی را به وین می فرستند تا برای احیای توافق هسته ای 2015 تصمیم بگیرند که هر دو طرف انتظارات زیادی برای  توافق پس از ماه ها توقف مذاکرات ندارند.

این روزنامه نوشته تردید ها به حدی است که اروپایی ها مذاکره کنندگان ارشد خود را به وین نفرستادند.  یک مقام ارشد غربی به این روزنامه گفته این دور از مذاکرات آخرین دور است که از پنجشنبه آغاز می شود.

به گفته او این دور مذاکرات فرصتی برای توافق بر سر نکات نهایی است. این توافق اکثر تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران را در ازای محدودیت‌های شدید فعالیت های هسته‌ای این کشور لغو خواهد کرد.

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا که ریاست مذاکرات را برعهده دارد، هفته گذشته گفت که متن پیش نویس نهایی را به طرفین ارائه کرده است و ایران و آمریکا باید به سرعت تصمیم گیری کنند که این پیش نویس را می پذیرند یا خیر؟

 او گفته که دیگر جایی برای انعطاف در متن وجود ندارد. مقام غربی گفت و گو کننده با وال استریت ژورنال زمان مذاکره را تا آخر هفته میلادی(یک شنبه) دانسته و تاکید کرده تا این زمان باید توافقی حاصل شود.

 این شخص اظهار کرده، اگر مذاکره کنندگان به اجماع برسند، سپس از وزرای خارجه خواسته می شود تا برای تایید متن به وین بیایند.

 رابرت مالی، فرستاده ویژه آمریکا در امور ایران، پیش از این دیدار گفته: "انتظارات در حال بررسی است". اما، او روز چهارشنبه در توییتی افزود: «ایالات متحده از تلاش‌های اتحادیه اروپا استقبال می‌کند و برای تلاشی با حسن نیت برای دستیابی به توافق آماده است. به زودی مشخص خواهد شد که آیا ایران هم برای همین کار آماده است یا خیر؟ در مقابل علی باقری رئیس تیم مذاکره کننده جمهوری اسلامی در توئیتی نوشته آمریکا قدردان فرصتی باشد که با سخاوتمندی اعضای برجام فراهم شده؛ توپ در زمین آنهاست تا از خود پختگی نشان داده و مسئولانه عمل نماید.

جزئیات بده و بستان جدید ایران و غرب

وال استریت ژورنال اعتقاد دارد: توافق نهایی در مورد چندین نکته کلیدی، از جمله درخواست ایران مبنی بر لغو تحریم‌های تروریستی علیه سپاه پاسداران ایران، دست نیافتنی است. به گفته افرادی نزدیک به مذاکره کنندگان، ایران در حال حاضر موافقت کرده است که درخواست خود برای حذف فهرست تروریستی ایالات متحده در سپاه پاسداران را کنار بگذارد. اما همچنان خواستار تضمین‌های قوی‌تر است مبنی بر اینکه واشنگتن دوباره این پیمان را رها نخواهد کرد یا تحریم‌ها را دوباره علیه تهران اعمال نخواهد کرد.

دیپلمات ها می گویند که مهمتر از همه، ایران همچنین خواستار پایان دادن به تحقیقات آژانس بین المللی انرژی اتمی در مورد مواد هسته ای یافت شده در ایران است، شرطی که ایالات متحده و متحدان اروپایی اش مکرراً با آن موافقت نکرده اند.

این کشورها گفته‌اند که تحقیقات تنها زمانی پایان می‌یابد که آژانس قانع شود که ایران به سؤالات خود درباره منشأ آن ماده هسته‌ای و اینکه برای چه چیزی استفاده شده است، پاسخ داده باشد. با نزدیک شدن به انتخابات میان دوره ای کنگره آمریکا در ماه نوامبر و پیشرفت سریع برنامه هسته ای ایران، دیپلمات های غربی می گویند شکست در در این دور می تواند احیای توافق هسته ای را غیرممکن کند.

روز چهارشنبه، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گزارشی را به کشورهای عضو، که توسط وال استریت ژورنال مشاهده شد، منتشر  و تأیید کرد که ایران برنامه‌های نصب صدها سانتریفیوژ پیشرفته، ماشین‌های تولید سوخت هسته‌ای، را در تاسیسات اصلی هسته‌ای خود در نطنز دنبال می‌کند. در این گزارش آمده است که این کشور همچنین شروع به تغذیه دو آبشار دیگر از سانتریفیوژهای اصلی با اورانیوم برای غنی سازی کرده است.