به گزارش اکوایران، بامداد دوشنبه از لویو در غرب تا میکولایف در جنوب و خارکیف در شمال شرق بسیاری از اهداف غیر نظامی اوکراین و تاسیسات انرژی هدف حملات موشکی روس ها قرار گرفتند.کی یف گفته به واسطه این حملات بیش از ده ها غیر نظامی کشته شدند و هزاران نفر مجروح. هنوز آمار دقیق قربانیان این حملات سراسری مشخص نیست.به گفته ناظران انفجارها شیشه های ساختمان ها در مرکز کی یف را خرد کردند، وسیله های نقلیه را به آتش کشیدند و ساکنان مناطق مختلف اوکراین را واداشتند تا خود را به جای امن رسانده و سرپناهی بیابند.

حملات روز دوشنبه نشان داد که روسیه هنوز توانایی حمله به عمق خاک اوکراین را داراست؛ حتی در شرایطی که مانند اکنون هم به لحاظ لجستیکی و هم از منظر تدارکاتی در موضع ضعف قرار داشته باشد. با این همه گروهی از ناظران این تحلیل را باور ندارند و می گویند رگبار حملات موشکی روز دوشنبه روس ها به مواضع اوکراین، نهایت توان نظامی کرملین را به تصویر کشید. پوتین ناچار بود انفجار پل کرچ را برای احیای اعتبارش تلافی کند و از همین رو کارت آخرش را رو کرد. فارغ از تحلیل ها به نظر می رسد از این پس دامنه نبرد در اوکراین گسترده‌تر و درگیری ها شدیدتر می شود.

تلافی اعتبار از دست رفته پوتین

در واکنش به انفجار پل استراتژیکی که مسکو را به شبه جزیره کریمه متصل می کند، شهرها و زیرساخت های حیاتی اوکراین هدف حملات موشکی روس ها قرار گرفت. به نوشته وبلاگ نویسان حامی روسیه این حملات کنشی بود محتوم و مطالبه شاهین های روس از کرملین برای اقدامی تلافی جویانه.در همین راستا یکی از نویسنده های برجسته روس در کانال تلگرامش با عبارتی طعنه آمیز نوشت که ایا هنوز منطقه ای یا خطی در مرکز کی یف وجود دارد که صبح دوشنبه هدف حمله های متعدد ما قرار نگرفته باشند.

با این همه بودند چهره های جدایی طلب حامی روسیه که از پرواز موشک های روس بر فراز کی‌یف خوشحال نشدند. الکساندر خداکوفسکی، یکی از فرماندهان جدایی طلب با انتشار پستی نوشت: با خودم تکرار می کنم: این یک جنگ است.

به نوشته نیویورک تایمز، پس از انفجار روز شنبه پل کرچ، با این که کی‌یف رسما مسئولیت این حمله را عهده دار نشده اما اوکراینی ها خود را برای ضد حمله روس ها آماده کرده بودند، بالاخص آن که پوتین انگشت اتهام را به سوی اوکراین نشانه گرفت و گفت که شکی نیست که این حمله تروریستی با هدف تخریب زیر ساخت های غیر نظامی با اهمیت فدراسیون انجام شده است. او در ادامه انگشت اتهام را به سوی اوکراین نشانه گرفت آن هم در شرایطی که تحلیلگران انفجار پل را رخدادی نمادین قلمداد کردند تا عملی و آن را ضربه ای مهم به مسکو خواندند.

دوشنبه خونین اوکراین

آنگونه که ناظران و مقام های محلی اوکراین می گویند در میانه حملات روس ها، انفجاری در شهر غربی لویو رخ داد. به گفته شاهدان تاسیسات زیرساختی حیاتی این منطقه هدف قرار گرفت و در نتیجه آب و برق در شهر قطع شد. شهردار لویو در تلگرامش نوشت: یک سوم چراغ های راهنمایی از کار افتادند.آنگونه که رسانه ها نوشتند بعد از وقوع این انفجار، قطعی برق موجب تعطیلی ایستگاه های حرارت مرکزی شد. در خارکیف شبکه اب شهری تعطیل و زیر ساخت های برق به شدت اسیب دیده است.

از دیگر شهرهایی که هدف حملات روز دوشنبه روس ها قرار گرفت، دنیپرو، یک شهر مرکزی اوکراین است که به عنوان پناهگاه نسبتا امن برای آوارگان داخلی که از خط مقدم در جنگ زمینی در جنوب شرقی فرار کردند، قلمداد می شود. رئیس اداره نظامی این منطقه در تلگرامش نوشت: حمله موشکی عظیم به این منطقه بسیاری کشته و مجروح برجای گذاشته است. ساکنان دنیپرو نیز بامداد دوشنبه صدای ده انفجار را شنیدند. بسیاری از موشک ها به ساختمان ها، آپارتمان ها و ایستگاه های اتوبوس اصابت کردند. هنوز مشخص نیست مردم غیر نظامی آواره دنیپرو قرار است به کدام منطقه منتقل شوند؟

ثبات عرضه انرژی به خطر افتاد

همزمان با حملات روس ها به مواضع اوکراین، شواهد نشان می دهد که مسکو زیرساخت های انرژی این کشور از جمله ایستگاه ها و خطوط برق را هم هدف قرار داد است؛ رخدادی که به گفته مقام های اوکراین به واسطه نزدیک شدن به زمستان، سیستم انرژی این کشور را ضعیف خواهد کرد.یکی از مقام های ارشد دفتر زلنسکی گفت: کاملا روشن است که حملات روس ها، تاسیسات انرژی در 12 منطقه سراسر اوکراین را هدف قرار داده است.او با انتشار بیانیه ای در تلگرامش هشدار داد: این حملات می تواند ثبات عرضه انرژی را تحت تاثیر قرار دهد.

همزمان نت بلاکس، اژانس نظارت بر اینترنت از قطعی و اختلال اینترنت در این زمینه در سراسر اوکراین خبر داد و گفت که استفاده از اینترنت در برخی از مناطق در حدود 25 درصد استفاده عادی کاهش یافته است.زلنسکی همزمان با رگبار حملات موشکی روس ها در جریان یک سخنرانی ویدئویی گفت: صبح سختی است، حملات روس ها به تاسیسات انرژی ضربه ای جدی وارد کرده است. او در ادامه افزود: روس ها خواهان خشونت هستند و هرج و می خواهند سیستم انرژی ما را نابود کنند چرا که ناامیدشان کردیم.

در  هشتمین ماه حمله روس ها به اوکراین، نظامیان اوکراینی توانستند بیش از 1200 مایل از قلمروی خود واقع در شرق و جنوب را پس بگیرند. دستاوردی که در کنار انفجار پل کرچ، زمینه ساز حملات موشکی گسترده روس ها به بیش از ده شهر اوکراین و زیرساخت های غیر نظامی حیاتی این کشور شد.فعلا رهبران آمریکا و کشورهای اروپایی چون بلژیک و فرانسه حملات کرملین به اوکراین را محکوم کردند.

زلنسکی نیز قرار است در نشست اضطراری کشورها گروه هفت در این باره سخنرانی کند. رئیس جمهوری اوکراین در پست تلگرامی اش در این باره نوشت: با اولاف شولتز، صدر اعظم المان(که ریاست دوره ای جی هفت را عهده دار است) در این باره به توافق رسیده است. به نوشته الجزیره، زلنسکی در توئیترش ضمن رسانه ای کردن این خبر، حمله روس ها را حمله تروریستی توصیف کرد و گفت که اوکراین کماکان خواهان تحت فشار قرار دادن نظامیان روس است و بازسازی زیرساخت های حیاتی آسیب دیده.