به گزارش اکوایران: قرار بود بامداد امروز چهارشنبه ۱۳ دی، زائران ایرانی پس از گذشت 9 سال، با اولین پرواز در ساعت 2 و 30 دقیقه از فرودگاه امام، حج عمره خود را به انجام برسانند؛ که به دلیل آنکه مجوز پرواز از سوی عربستان صادر نشد تا اطلاع ثانوی این پرواز‌ها لغو شده است.

۱۷ فروردین ۱۴۰۲ بود که امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه، در توئیتی از «شروع روابط رسمی دیپلماتیک تهران-ریاض» خبر داد. پس از اعلام این توافق، همزمان با مذاکرات با طرف سعودی، در جهت از سرگیری سفر ایرانی‌ها به عمره مفرده، گمانه‌زنی‌های از سرگیری حج به اوج خود رسید. سعودی‌ها با استقابل از حضور زائران ایرانی، شروط ایران را پذیرفتند، اما مشکل اصلی در عدم اعزام زائران کشورمان به عربستان سعودی، نبود سفارتخانه و حمایت‌های کنسولی از زائران در طول این سفر عنوان شد.

قطع شدن روابط دیپلماتیک ایران و عربستان در سال 94

سال ۱۳۹۴ بود که تعرض به ۲ نوجوان کشورمان در فرودگاه عربستان، جنجال بسیاری به پا کرد و چندی بعد در همان فروردین ۱۳۹۴ بود که عملیات عمره مفرده برای ایرانی‌ها متوقف شد. بعد از آن نیز حوادث دیگری روی داد از جمله فاجعه منا و حمله به سفارت عربستان که روابط ایران و عربستان را تیره‌تر و پرچالش‌تر کرد.

خبر اعدام شیخ نمر معترضان باعث حمله به کنسول‌گری عربستان در مشهد شد. شب آن روز در پایتخت نیز طی تجمعی در مقابل سفارت این کشور، عده‌ای از تجمع‌کننده‌ها وارد ساختمان سفارت شده، پرچم عربستان را پایین آوردند و ساختمان را به آتش کشیدند. 

عادل الجبیر، وزیر امور خارجه دولت عربستان سعودی، در تاریخ ۱۳ دی سال ۱۳۹۴ اعلام کرد که روابط دیپلماتیک عربستان سعودی با ایران به طور کامل قطع می‌شود و از هیئت دیپلماسی ایرانی خواست، ظرف ۴۸ ساعت خاک این کشور را ترک کنند. این امر موجب شد تا روابط ایران و عربستان به طور کلی قطع و سفارتخانه‌ها تعطیل شود. هم چنین به مدت یک سال نیز حج تمتع برای ایرانی‌ها برگزار نشد. طی مذاکرات مسئولان حج و زیارت کشور با طرف سعودی، با توجه به اهمیت حج تمتع، خارج از داشتن روابط سیاسی با عربستان، ‌طی تفاهمی این سفر از سال بعد سر گرفته شد.

برقراری روابط پس از ۷ سال

پس از گذشت 7 سال، در تاریخ ۱۹ اسفندماه سال ۱۴۰۱، بیانیه سه‌جانبه‌ای در پکن با امضای دریابان علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی، مساعد بن محمد العیبان، مشاور امنیت ملی عربستان سعودی و وانگ یی، رییس دفتر کمیسیون مرکزی امور خارجی حزب و عضو شورای دولتی جمهوری خلق چین، صادر شد. طی این بیانیه، موافقت‌نامه عمومی همکاری‌های امنیتی، اقتصادی، سرمایه‌گذاری، بازرگانی، فنی، علمی، فرهنگی و ورزشی به امضا رسید.

در آذر ماه سال جاری طی، مذاکرات یک ماهه‌ای که نمایندگان سازمان حج و زیارت کشور، از جمله نماینده ولی فقیه در امور حج و معاون سازمان حج و زیارت، در عربستان داشتند، شرایط سفر زائران ایرانی به حج عمره فراهم و معاون سازمان حج و زیارت اعلام کرد: تاکنون برای ده‌ها هزار زائر عمره، مسکن در مدینه تأمین شده است.

زائران ایرانی آماده سفر...!

پس از سال‌ها انتظار، خبر از سرگیری اعزام زائران ایرانی به عمره مفرده به صورت جدی مطرح و از ۲۲ آذر ماه ثبت‌نام از اولویت‌های یک تا ۶۰۰ که نزد بانک‌های ملی و ملت ودیعه‌گذاری کرده بودند، آغاز شد و چند گروه قیمتی نیز تعیین شد؛ که کمترین قیمت با همه خدمات ۴۰ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان و بیشترین قیمت ۴۴ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان بود. اما در نهایت با وجود حاضر شدن این زائرین در فرودگاه امام، پرواز به سمت عربستان انجام نشد. 

محمد مهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، امروز (13 دی ماه) در حاشیه جلسه هیات دولت، دلیل لغو پروازهای حج عمره را یک اختلاف فنی دانست و عنوان کرد: مسئله بین سازمان هواپیمایی دو کشور است که باید حل شود.

حال باید دید زائران ایرانی که پس از انتظاری 9 ساله آماده سفر به عربستان سعودی بودند و تا فرودگاه امام هم آمدند، چه زمانی موفق خواهند شد که به سرزمین وحی برسند.