به گزارش اکوایران، یائیر لاپید، وزیر امور خارجه اسرائیل در دیدار با رابرت مالی، نماینده ویژه ایالات متحده در امور ایران، ادعا کرده است که تهران قصدی برای پیوستن به توافق هسته‌ای ندارد.

ایران قصدی برای بازگشت به برجام ندارد!

به گزارش تایمز اسرائیل، رابرت مالی که پنج شنبه گذشته در سفری منطقه‌ای راهی خاورمیانه شده تا در دیدار با مقامات امارات، اسرائیل، عربستان سعودی و بحرین پیرامون رویکرد آمریکا در قبال مساله ایران -از جمله فعالیت‌های منطقه‌ای و دور جدید مذاکرات وین- با متحدان واشنگتن هماهنگی ایجاد کند، یک‌شنبه شب وارد سرزمین‌های اشغالی شده است.

3

در دیدار روز گذشته مالی با وزیر امور خارجه اسرائیل، لاپید با تکرار موضع اسرائیل مدعی شد جمهوری اسلامی قصدی برای پیوستن به برجام ندارد و صرفاً در تلاش است با مذاکرات بر سر برنامه هسته‌ای زمان بخرد تا موضوع پیوستن مجدد به توافق هسته ای 2015 دیگر عملی نباشد.

این گزارش مدعی است که وزیرخارجه اسرائیل «نگرانی‌های اطلاعاتی و فنی را که اسرائیل از بازگشت آمریکا به برجام و رفع تحریم‌ها علیه ایران دارد»، به اطلاع آقای مالی رسانده است.

قرار است مالی با بنی گانتز، وزیر دفاع و داوید بارنئا، رئیس جدید موساد، هم ملاقات داشته باشد. این در حالی است که رسانه‌ها اطلاع داده‌اند که او با نفتالی بنت، نخست‌وزیر اسرائیل دیداری نخواهد داشت. با وجود آن‌که بر اساس پروتکل‌ها الزامی برای چنین ملاقاتی وجود ندارد، با این حال گمان می‌رود بنت تصمیم گرفته که به نشانه اعتراض به روند احیای برجام، به نماینده ویژه دولت جو بایدن در امور ایران وقت ملاقات ندهد.

در این شرایط ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده، در نشست روزانه خود با خبرنگاران، جلسات و رایزنی‌های راب مالی در سفر به اسرائیل را عالی توصیف کرد و گفت آمریکا به طور مرتب اسرائیل را در جریان مذاکرات وین قرار داده است.

تنهایی اسرائیل در معمای ایران

در این شرایط، زاخی هانگبی، وزیر پیشین و عضو حزب لیکود و از نزدیکان بنیامین نتانیاهو، در گفت‌وگو با روزنامه یوای‌نت گفته این امکان وجود دارد که پنجره‌ای که برای حمله به ایران باز است به زودی بسته شود، پس هم‌اکنون و تا پیش از آن‌که آخرین فرصت‌ها از دست برود، زمان حمله است. او ادعا کرده اسرائیل در معمای ایران تنهاست  و نفتالی بنت باید تصمیم بگیرد.

fXUV0SrLmtrj

لفاظی جنگ‌طلبانه وزیر سابق شهرک‌سازی اسرائیل زمانی پوشالی بودن خود را عیان می‌کند که «ایهود اولمرت» نخست‌وزیر پیشین اسرائیل اخیرا  طی مقاله‌ای در روزنامه «هاآرتص» اذعان کرد که تل‌آویو علی‌رغم این لفاظی‌ها فاقد هرگونه توان عملیاتی نظامی کلاسیک برای حمله به تأسیسات هسته‌ای ایران است.

استقبال گرم از گرینفیلد در اسرائیل

همچنین لیندا توماس گرینفیلد، سفیر ایالات متحده در سازمان ملل متحد روز دوشنبه برای اولین بار به اسرائیل سفر و با تعدادی از مقامات ارشد اسرائیلی ملاقات کرد. قرار است برخلاف مالی، او با بنت هم دیدار داشته باشد.لاپید در نشست مطبوعات خود در این رابطه گفته: توماس گرینفیلد دوست واقعی اسرائیل است که شانه به شانه ما در یکی از پیچیده‌ترین مجامع بین‌المللی مبارزه می‌کند.

هرتزوگ، رئیس‌جمهور اسرائیل هم از توماس گرینفیلد برای «ایستادن در کنار اسرائیل در سازمان ملل متحد، از جمله در طول عملیات پاسداران دیوارها –مربوط به بحران ۲۰۲۱ اسرائیل و فلسطین » تشکر کرد.

1

گرینفیلد هم در توئیتر اعلام کرده که در دیدار با هرتزوگ احراز سمت ریاست جمهوری اسرائیل را تبریک گفت و افزود: «ایالات متحده مشتاق است با او در موضوعات متعددی که ما را متحد می‌کنند، همکاری کند».او در حساب توئیتری خود نوشته که  برای تقویت روابط قدرتمند دو طرف و مذاکره در مورد همکاری‌های ایالات متحده و اسرائیل در سازمان ملل، به اسرائیل سفر کرده است.