به گزارش اکوایران، سه روز قبل خبرهایی درمورد کشته شدن یک دختر 12 ساله اهل شهرستان بستک استان هرمزگان منتشر شد. مطابق معمول، رسانه‌های رسمی و روابط عمومی پلیس دیرتر از شبکه‌های اجتماعی اقدام به اطلاع‌رسانی کردند. در خبرهای اولیه و اطلاع‌رسانی‌های غیررسمی، نام این دختر «سهی (سها) اعتباری» اعلام و گفته شد که تیراندازی در جریان اعتراضات رخ داده است، اما پلیس در اطلاعیه خود گفت که تیراندازی مربوط به تعقیب گریز یک «خودروی مشکوک» بوده و ربطی به اعتراضات اخیر نداشته است. پدر سها اعتباری هم در ویدئوی کوتاهی که در خبرگزاری فارس منتشر شده، گفته کشته شدن دخترش ربطی به حوادث اخیر کشور ندارد و او خواستار برخورد عادلانه با عاملان است.

پنجم دی، خبرگزاری فارس توضیحات پلیس درباره این رویداد تلخ را از قول سرهنگ مهرداد مشوق - جانشین انتظامی هرمزگان - منتشر کرد. این مقام پلیس گفته: «در ساعت ۱۶:۳۰ دقیقه روز یکشنبه ۴ دی مأموران انتظامی پاسگاه جناح از توابع شهرستان بستک با اقدامات اطلاعاتی از حمل و جابجایی یک محموله مواد مخدر توسط یک دستگاه خودرو پژو پارس مطلع و پس از بررسی صحت موضوع بلافاصله با حضور در مسیر تردد قاچاقچیان طرح مهار اجرا کردند. مأموران پس از تعقیب و مراقبت‌های لازم به یک دستگاه خودرو سواری پژو پارس با شیشه دودی غلیظ مشکوک شده و دستور توقف دادند که راننده بدون توجه به دستور پلیس و علائم هشدار دهنده و بازدارنده با افزایش سرعت اقدام به فرار کرد که پس از طی مسافت طولانی توقف خودرو میسر نشده که مأموران به ناچار و با رعایت قانون بکارگیری سلاح اقدام به تیراندازی هوایی و سپس لاستیک خودرو کردند، اما راننده با وجود پنجری خودرو همچنان با سرعت سرسام‌آور به مسیر خود ادامه داد که پس از طی مسافتی با توجه با پنچری، این خودرو متواری متوقف شد. در این تعقیب و گریز و با توجه به پستی و بلندی‌های متعدد مسیر و پنجری خودرو متأسفانه یکی از سرنشینان خودرو مورد اصابت تیر قرار گرفته که با همکاری مأموران و عوامل امدادی به بیمارستان منتقل شد.»

سها اعتباری از ناحیه کمر مورد اصابت گلوله قرار گرفت و در هنگام اعزام به بیمارستان، جان باخت.

در توضیحات پلیس، چند نکته قابل تأمل وجود دارد. به نظر می‌رسد استفاده از عبارات و توصیفاتی نظیر «شیشه دودی غلیظ»، «سرعت سرسام‌آور»، «جابجایی مواد مخدر»، صرفا برای توصیف اتفاق نیست بلکه گویا تلاش دارد اصل مسئولیت را به گردن خودروی پژو پارس بیندازد. از سوی دیگر، عباراتی نظیر «پس از بررسی صحت موضوع»، «مراقبت‌های لازم»، «به ناچار» و «با رعایت قانون بکارگیری سلاح» کاملا در جهت تبرئه ماموران تعقیب‌کننده است؛ گویی اتفاق خاصی نیفتاده و صرفا وظیفه خود را انجام داده‌اند. هرچند تلاش یک مقام پلیس برای تبرئه مجموعه تحت امرش می‌تواند قابل درک باشد، اما قطعا به لحاظ منطقی و اخلاقی، قابل قبول نیست؛ ضمن اینکه هنوز ابعاد پرونده در دستگاه قضایی بررسی و اعلام نشده و معلوم نیست روایت ماموران پلیس، کامل و صحیح باشد. موضوع مهم دیگر این است که در روایت جانشین انتظامی هرمزگان دو نکته ذکر نشده است؛ ‌نخست اینکه هم خودروی تعقیب‌کننده خودروی شخصی بوده و هم نیروهای حاضر در تعقیب و گریز نیروهای لباس‌شخصی بوده‌اند و دوم، تیراندازی ماموران تنها به سمت لاستیک نبوده و به بدنه خودروی پژو پارس هم شلیک شده است.

احمد جباری - نماینده مردم غرب هرمزگان در مجلس - گفته «باید انجام هرگونه ایست و بازرسی در جاده‌ها با رعایت حرمت مردم و با خودروی پلیس و لباس رسمی پلیس باشد تا مردم از دیدن پلیس احساس امنیت کنند، اما در ماجرای اخیر خودرویی که قصد توقف ماشین‌ها و ایست و بازرسی در جاده را داشته، خودروی شخصی بوده و عناصر آن با لباس شخصی بوده‌اند.»

از سوی دیگر، محمدرضا حیدری - دادستان نظامی استان هرمزگان - در توضیحات خود از شلیک پلیس به «بدنه خودرو» پرده برداشته است. او در بخشی از توضیحات خود گفته «ماموران برای متوقف کردن خودرو اقدام به تعقیب و گریز و شلیک به لاستیک خودرو می‌کنند و در نهایت چند تیر به لاستیک و بدنه خودروی پژو پارس اصابت می‌کند».

حالا، فرمانده کل انتظامی کشور «دستور ویژه» رسیدگی و پیگیری پرونده را صادر کرده و قوه قضائیه هم از تشکیل پرونده در دادسرای نظامی خبر داده است. دادستان نظامی هرمزگان گفته «فردی که اقدام به تیراندازی کرده بود، شناسایی شده است و دادسرای نظامی بدون توجه به حواشی به موضوع رسیدگی خواهد کرد.»

سوی دیگر، خانواده‌ای است که در این روزهای غم‌بار، داغ کودک 12 ساله‌اش را بر دل دارد و منتظرند تا همانطور که دستگاه قضا می‌گوید، بدون توجه به حواشی به پرونده رسیدگی و عدالت واقعی درمورد دخترشان اجرا شود.

نماینده مردم غرب هرمزگان در مجلس، ضمن اینکه یادآوری کرده که مشابه چنین اتفاقی در گذشته هم رخ داده، گفته باید با این پرونده برخورد قاطع صورت گیرد و از مردم عذرخواهی شود. جباری می‌گوید: «بستک عزادار دختر ۱۲ ساله معصومی است که متأسفانه جان خود را در این حادثه از دست داده و باید همه در قبال جان تک‌تک عناصر جامعه، خود را مسئول بدانیم و فرهنگ عذرخواهی و پاسخگو بودن در همه دستگاه‌ها جریان داشته باشد و این‌که تقصیر را گردن مردم بیاندازیم و خود را مبرا از ایراد و اشکال بدانیم، درست نیست. مشابه این رخدادها در گذشته نیز وجود داشته و متأسفانه اصلاحی در رفتار با مردم صورت نگرفته است که اگر گرفته بود، امروز عزادار این دختر معصوم نبودیم.»