به گزارش اکوایران، در همین راستا بیژن نوباوه وطن - نماینده تهران در مجلس - با اشاره به برنامه استیضاح وزیر بهداشت گفته «طرح استیضاح پس از حدود یک سال تلاش برای اصلاح برخی از مشکلات در حوزه بهداشت، درمان و دارو، در دستور کار برخی نمایندگان قرار گرفته است. در مورد این مشکلات دیداری با وزیر داشتم و چندین مرتبه هم سوال طرح کردم و ایشان برای پاسخ به سوالات در کمیسیون بهداشت حاضر شد، اما توضیحاتش قانع‌کننده نبود.»

این نماینده مجلس، اخراج غیرقانونی اساتید دانشگاه‌های علوم پزشکی را یکی از مشکلات حوزه بهداشت و درمان عنوان کرد و با اشاره به نامه سازمان بازرسی کل کشور، گفت که این سازمان، با ارسال نامه‌ای رسمی اعلام کرده که بسیاری از این برکناری‌ها و بازنشسته‌کردن‌ها غیرقانونی بوده است. به گفته نوباوه، دستگاه‌های امنیتی و اطلاعاتی نیز به تخلفات و گزینش افراد فاقد صلاحیت و دارای فساد اخلاقی در دانشگاه علوم پزشکی تهران ورود کرده‌اند و در کنار این مشکلات، کمبود جدی دارو و رانت و کارتل‌های بسیار بزرگ نیز از جمله مشکلات این حوزه است.

این ناینده مجلس می‌گوید در وزارت بهداشت رانت شدید وجود دارد: «اظهارنظرهایی مطرح می‌شود که داروها عرضه و توزیع نمی‌شوند و مشکلات زیادی سد راه توزیع آنتی‌بیوتیک وجود داشته است. در وزارت بهداشت با رانت و ضعف بسیار شدید مدیریتی روبرو هستیم و از مسئولان داخلی شنیدیم کسانی هستند که ادعا می‌کنند وزیر را اداره می‌کنند و همین افراد امروزه مشکلاتی را برای کشور ایجاد کرده‌اند. منافع مردم در حوزه بهداشت و سلامت مورد توجه جدی ما است و به طور قطع استیضاح را دنبال و عملیاتی می‌کنیم.» 

نوباوه در گفت‌وگو با خانه ملت، درخواست فوری از هیأت رئیسه مجلس برای اعلام وصول استیضاح وزیر بهداشت را مطرح کرد و از برخی تلاش‌های پشت پرده برای منصرف کردن نمایندگان از استیضاح عین‌اللهی خبر داد.

او گفته است: «متاسفانه طی چند روز گذشته توسط وزارت بهداشت تلاش‌های بسیار گسترده و تماس‌های متعددی با نمایندگان استیضاح‌کننده برای انصراف از استیضاح صورت گرفته و قول‌های غیرمنطقی داده شده است؛ در حالی که استیضاح، استیفای حقوق ملی است. مگر می‌توان از حق ملی و مردم صرف‌نظر کرد؟ وزیر باید بتواند در مورد مشکلات توضیح دهد تا مردم قانع شوند. نمایندگان نیز به وظیفه قانونی خود عمل می‌کنند. البته برخی مطرح می‌کنند که نمایندگان حب و بغض شخصی دارند. آیا پیگیری مطالبات مردم حب و بغض شخصی است؟»

در راستای صحبت‌های این نماینده مجلس درمورد تلاش وزیر بهداشت و وزارتخانه‌اش برای منصرف کردن نمایندگان استیضاح‌کننده، روز گذشته در برخی کانال‌های خبری تصویر نامه‌ای از یک نماینده مجلس منتشر شد که طی آن وزیر بهداشت دستور و وعده فوری تاسیس یک دانشکده علوم پزشکی را داده بود؛ نامه‌ای که به دست‌نویس بود و از زمان انتشار تاکنون از سوی دولت و مجلس هیچ واکنشی در پی نداشته است.