به گزارش اکوایران: جلسه هیئت دولت امروز -22 آذر-  برگزار شد و وزیران و مسئولین اجرای در حاشیه این جلسه در جمع خبرنگاران به سوالات آنها پاسخ دادند.

برخی نمایندگان دنبال تلافی‌جویی در بررسی لایحه بودجه بودند

سید محمد حسینی، معاون پارلمانی رییس جمهور در خصوص رد شدن کلیت بودجه در مجلس گفت: امسال برای اولین بار بود که در آیین نامه داخلی مجلس تغییراتی داده شده و قرار شد بودجه در دو مرحله ارسال شود و برخی نمایندگان ایراد گرفته بودند که هزینه‌ها و مصارف چه می‌شود؟ در حالیکه این موارد قرار نبود در این مرحله تقدیم شود بلکه فقط سقف منابع و درآمدها بیان شود و در مرحله دوم جداول بیاید.

او ادامه داد: برخی نمایندگان موضوع افزایش مالیات را مطرح کردند در حالی‌که دولت سراغ کسی رفته است که فرار مالیاتی داشته‌اند نه کسبه خرد و افرادی عادی. شبهاتی درباره مسائل بازنشستگان مطرح کردند در حالی‌که آقای منظور قول داده بود که به نظرات نمایندگان توجه شود.

حسینی همچنین گفت: در رد شدن کلیات بودجه مسائل جنبی هم مطرح بود مثلا برخی نمایندگان دلخوری‌هایی بابت تخصیص بودجه به حوزه‌های انتخابیه خود داشتند یا ازمدیران استانی دلخوری داشتند و به صراحت گفتند این مساله را در بودجه تلافی‌خواهند کرد. بعضی نمایندگان تصور می‌کردند اگر بودجه تصویب نشود، بررسی مجدد بودجه به بعد از انتخابات مجلس موکول می‌شود. آنها می‌گویند ما تاکنون درگیر لایحه برنامه هفتم بویم و رقبای ما در حال فعالیت هستند و بودجه را دور دوازدهم تصویب کنیم که رئیس مجلس این نظر را رد کرد و گفت باید بلافاصله لایحه جدید بلافاصله مورد بررسی قرار گیرد.

سخنگوی دولت از تصویب لایحه حمایت از حوزه فعالیت پهپادهای غیرنظامی خبر داد

علی بهادری جهرمی، سخنگوی دولت، از تصویب لایحه‌ای حمایتی به منظور ساماندهی حوزه فعالیت پهپادهای غیرنظامی ساماندهی و پیش‌بینی سیاست‌گذاری‌های اجرایی، هماهنگی و حمایت در این زمینه در هیئت وزیران خبر داد.

جهرمی همچنین در ادامه عنوان کرد که پیش‌بینی‌ شده، حمایت‌های لازم از شرکت‌های دانش‌بنیان و فعالان این حوزه هم در خصوص تخصیص مجوزهای واردات قطعات یا نمونه‌هایی که از آنها الگوگیری یا انتقال دانش فنی انجام می‌شود، توسط سازمان هواپیمایی کشوری و دستگاه‌های مرتبط انجام گیرد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی: عمره‌گزاران با ارز نیمایی به سرزمین وحی می‌روند

محمدمهدی اسماعیلی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، عنوان کرد که عمره‌گذاران با ارز نیمایی به سرزمین وحی مشرف می‌شوند و مابه‌تفاوت اعلام شده به مردم که عددی بین ۴۰ تا ۴۴ میلیون تومان است نیز بر همین اساس تعیین شده است.

اسماعیلی همچنین از اجرای مجدد مجید انتظامی، رییس ارکستر سمفونیک تهران، در دی ماه خبر داد و تاکید کرد: این اجرا چند روزه و در تالار وحدت انجام می‌شود.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به صدور مجوزهای الکترونیک از درگاه ملی مجوزها افزود: در خصوص نحوه صدور مجوزها در این حوزه اختلافاتی با وزارت اقتصاد داریم که در حال گفت‌وگو و رفع هستیم.

وزیر دفاع: سلاح «مصاف» جایگزن «ژ ۳» در نیروهای مسلح می‌شود

امیر محمدرضا آشتیانی، وزیر دفاع نیز در حاشیه امروز هیئت دولت در جمع خبرنگاران درباره ساخت هلیکوپتر بومی، اظهار کرد: ما مشغول انجام اقداماتی در این زمینه هستیم. او همچنین از جایگزینی سلاح «مصاف» با «ژ ۳» در نیروهای مسلح خبر داد.

آشتیانی با اشاره به انجام مراحل تست جت آموزشی پیشرفته یاسین، اظهار کرد: این محصول یکی از پیشرفته‌ترین جت‌های آموزشی است که خلاء روند آموزشی ما را جبران می‌کند.

وزیر صنایع دستی و گردشگری از تصویب لغو روادید با ۳۲ کشور در دولت خبر داد

عزت‌الله ضرغامی، وزیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری از تصویب پیشنهاد وزارت گردشگری به منظور لغو روادید ۳۲ کشور خبر داد. او ادامه داد: پیشنهاد ما ۶۰ کشور بود که با همکاری وزارت امور خارجه و اطلاعات و همه دستگاه‌های مسئول در کمیسیون سیاسی امنیتی دولت درباره آن بحث شد. من باید از رئیس و اعضای کمیسیون با ملاحظاتی که داشتند تشکر کنم.

ضرغامی همچنین نام این کشورها را اعلام کرد: عربستان، بحرین، امارات، روسیه، قطر، کویت، لبنان، ازبکستان، قرقیزستان، تاجیکستان، موریتانی، تانزانیا، زیمبابوه، سیشل، موریس، اندونزی، برونئی، ژاپن، سنگاپور، کامبوج، مالزی، ویتنام، برزیل، پرو، کوبا، مکزیک، ونزوئلا، بوسنی و هرزگوین، صربستان، کرواسی.

ضرغامی با اشاره به مصوبه دیگر هیئت دولت اظهار کرد: برای برگزاری نمایشگاه شکوه پارس در پکن که در دی انجام خواهد شد مجوز دولت برای خروج ۲۱۱ قلم شیء تاریخی ارزشمند از دوره عصر آهن تا دوره صفویه صادر شد که با پروتکل‌های مربوطه، بیمه و همه ویژگی‌های مراقبت کامل با هزینه دولت چین صورت خواهد کرد.

وزیر ارتباطات از قرار گرفتن 8 میلیون خانوار تحت پوشش فیبر نوری تا پایان سال خبر داد

عیسی زارع‌پور، وزیر ارتباطات نیز در حاشیه جلسه امروز هیئت دولت  با بیان اینکه در دولت سیزدهم ۵ هزار و ۶۰۰ روستای جدید به اینترنت دسترسی پیدا کردند، عنوان کرد که شاید بتوان گفت این میزان معادل چهار سال پیش از آن است و تا پایان سال هم تمام روستاهای بالای ۲۰ خانوار به شبکه متصل می‌کنیم.

زارع‌پور همچنین پیرامون فروش فیبر نوری در منازل و کسب‌وکارها که مهم‌ترین پروژه ما در حوزه ارتباطات است، کار با قوت جلو می‌رود. در بیش از ۱۰۰ شهر کار تمام شده و نزدیک به ۴ میلیون و ۸۰۰ هزار خانوار تحت پوشش قرار گرفتند و تا پایان این ماه به ۵ میلیون خانوار می‌رسند و تا پایان سال هم به ۸ میلیون خانوار تحت پوشش فیبرنوری خواهیم رسید.

وزیر آموزش و پرورش: همه مدارس کشور از طریق فیبر نوری به اینترنت متصل خواهند شد

وزیر آموزش و پرورش با اشاره به سیاست وزارتخانه آموزش و پرورش برای صدور مجوز مدارس غیرانتفاعی و سایر مراکز آموزشی کشور، گفت: سازمان مدارس و مراکز غیر دولتی در تعاملی تنگاتنگ با درگاه ملی مجوزهاست. پیشرفت وزارتخانه نسبت به سایر دستگاه‌ها بیشتر است. در پنجره واحد بالاترین رتبه را داریم. سازمان‌های تابعه وزارتخانه کارشان را شروع کرده‌اند اما برخی از آنها به دلیل ماهیت حاکمیتی باید روال دیگری را دنبال کنند.

رضامراد صحرایی در ادامه گفت: نمی‌توانم درباره میزان هوشمندسازی مدارس، به دلیل متفاوت بودن مقولات، درصد بدهم اما طبق برنامه هفتم توسعه همه مدارس کشور از طریق فیبر نوری به اینترنت متصل خواهند شد. مدارس جزو بخش‌هایی هستند که در انتصال به شبکه فیبر نوری در حال توسعه، اولویت دارند.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری: خوابگاه‌های متاهلی را توسعه می‌دهیم

محمدعلی زلفی‌گل، وزیر علوم، در حاشیه جلسه هیئت دولت در جمع خبرنگاران پیرامون مشکلات خوابگاه‌های متاهلی دانشجویی گفت: دیروز شخص ریاست جمهوری از ما خواسته بود که پیشنهادات خود را درباره موضوع خوابگاه‌های متاهلی مطرح کنیم که ما در نامه‌ای امروز آن را خدمت رئیس جمهور تقدیم کردیم. بعضی اقدامات هم که دست خود ما بود انجام دادیم.

زلفی‌گل در هنگام بررسی لایحه بودجه ۱۴۰۳، از حکمی که در برنامه هفتم توسعه مصوب شده که معادل ۱۵ درصد اعتبارات کل دانشگاه‌ها برای امور پژوهشی و ۵ درصد هم برای امور فرهنگی اختصاص پیدا کند، خبر داد.

شهردار تهران: شارژ خودروهای برقی در ساعات غیر پیک مصرف انجام می‌شود 

علیرضا زاکانی، شهردار تهران، نیز در حاشیه برگزاری جلسه هیات دولت در پاسخ به سوالی درخصوص کاهش آلودگی هوای تهران، گفت: عمده برنامه‌های ما برای کاهش آلودگی هوا مبتنی بر برقی‌سازی تهران، خروج صنایع آلاینده و ایجاد شرایط بهبود برای ظرفیت تهران با توسعه فضای سبز استوار است.

او از شارژ خودروهای برقی در ساعات غیر پیک مصرف از برق اضافی خبر داد. علاوه بر اینکه ما صحبت از استقرار زباله سوز و تغییر روشنایی شهر تهران با لامپ‌های کم مصرف نیز فعال هستیم و در این خصوص هماهنگی‌های لازم انجام شده است.