به گزارش اکوایران، قاچاق کالاهای سلامت محور یکی از چالش‌های اصلی حوزه سلامت است. در سال‌های اخیر قاچاق این نوع کالا، هزینه های مختلفی به بخش سلامت و اقتصاد کشور وارد ساخته است.

بررسی‌ها نشان می‌دهد در سال 1401، بالغ بر 19 هزار کالای قاچاق مرتبط با بخش سلامت در استان تهران کشف شده است. از میان 5 گروه کالای سلامت محور، به لحاظ «تعداد»، «مکمل‌ها» بیشترین حجم و «تجهیزات»  کمترین سهم از کالاهای قاچاق کشف شده را داشته‌اند.

آنچه تاکنون مطرح شد تعداد اقلام قاچاق کشف شده سلامت محور بوده است. بررسی‌ها نشان می‌دهد «ارزش» اقلام قاچاق مکشوفه در سال 1401 در استان تهران بیشتر از 4 میلیارد تومان بوده است. ارزش تجهیزات قاچاق کشف شده در این سال، 93 درصد از ارزش کل کالای قاچاق حوزه سلامت استان تهران در سال 1401 را تشکیل داده است. در مقابل، ارزش «داروها» کمترین سهم محموله‌های کشف شده از کل کالاهای مکشوفه را به خود اختصاص داده‌اند.

021110

هشدار به مصرف کنندگان مکمل‌ها!

رتبه نخست قاچاق کالاهای سلامت محور به مکمل‌ها رسید

در تعاریف، کالاهای قاچاق در زمینه سلامت به گروهی از کالاها اطلاق می‌گردد که به صورت غیرقانونی و بدون داشتن مجوز رسمی از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی وارد کشور شده و در بازار عرضه می‌گردد. معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی تهران در گزارش خود «تعداد» و «ارزش ریالی» اقلام قاچاق کشف شده در سال 1401 را منتشر کرده است.

به صورت کلی کالاهای سلامت محور را می‌توان در 5 گروه قرار داد. این گروه‌ها شامل «غذا»، «آرایشی و بهداشتی»، «دارو»، «مکمل» و «تجهیزات» است. در ادامه سهم «تعداد» و «ارزش» هر یک از این اقلام در میان کل اقلام قاچاق کشف شده بررسی خواهد شد.

بر اساس داده‌های منتشر شده، در سال 1401 تعداد  19 هزار و 544 قلم کالای قاچاق در استان تهران کشف شده است. از لحاظ «تعداد» می‌توان گفت که بیش از نیمی از اقلام قاچاق کشف شده در سال 1401، مکمل بوده‌اند. به بیان دقیق‌تر در این سال سهم مکمل‌ها از اقلام قاچاق به 68.5 درصد رسیده است. بدین ترتیب مکمل‌ها نخستین رتبه قاچاق کالا را در میان 5 گروه از کالاهای سلامت محور داشته‌اند.

پس از آن، «داروها» قرار گرفته‌اند که سهم «تعدادی» آن‌ها از کل کالای قاچاق سلامت در تهران 19.5 درصد بوده است. یعنی تقریبا 3 هزار و 800 مورد از کالای قاچاق سلامت در سال گذشته، دارو بوده است. با توجه به شرایط خاص نگهداری از برخی داروها و احتمال تقلبی بودن آن‌ها، قاچاق این نوع کالا می‌تواند مستقیما سلامت افراد را تهدید کرده و عوارض جبران ناپذیری بر جای بگذارد. لذا رسیدگی به آن از اهمیت بالایی برخوردار است.

کمترین سهم تعدادی کالاهای قاچاق شده را تجهیزات بهداشتی، مراقبتی و پزشکی داشته است. این سهم تنها برابر با 0.1 درصد است.  به بیان دقیق‌تر، در سال  1401 در استان تهران، تعداد 27 عدد تجهیزات مربوط به زمینه سلامت و بهداشت به صورت قاچاق کشف شده است.

اگرچه که مکمل ها بیشترین سهم اقلام قاچاق و تجهیزات کمترین سهم را داشته است، اما این به معنای بالابودن ارزش اقلام قاچاق شده در گروه مکمل ها و پایین بودن ارزش اقلام قاچاق شده در گروه تجهیزات نیست. در ادامه ارزش کالاهای قاچاق و سهم هر گروه را از آن بررسی خواهیم کرد.

خبر مرتبط
سهم داروهای خارجی از بازار داروی ایران در سال 1400

اکوایران: آمار منتشر شده توسط سازمان غذا و دارو نشان می‌دهد در سال 1400، نزدیک به 99 درصد از داروهای فروخته شده در کشور، از کانال تولیدات داخلی تامین شده است. تعداد داروهای وارداتی سهم کمی از کل داروهای فروخته شده در کشور دارد اما سهم ارزش این داروها از کل ارزش داروهای موجود در کشور بالا است.

تجهیزات، گرانترین کالای قاچاق سلامت محور کشف شده

مشاهدات آماری خبر از آن می‌دهد که مجموع «ارزش» اقلام مکشوفه قاچاق در سال 1401 در استان تهران به 4 میلیارد و 369 میلیون تومان رسیده است. اگرچه که تجهیزات کمترین سهم اقلام قاچاق کشف شده را به خود اختصاص داده بود اما این گروه از کالاهای سلامت محور بیشترین سهم از مجموع «ارزش» کالاهای قاچاق کشف شده را داشته است. به بیان دقیق تر 93.8 درصد از مجموع ارزش اقلام مکشوفه به تجهیزات تعلق گرفته که ارزشی برابر با 4 میلیارد و 100 میلیون تومان دارد.

پس از آن مکمل ها در جایگاه دوم قرار گرفته و سهم نزدیک به 3 درصد را به خود اختصاص داده است. بر این اساس، ارزش مکمل‌های قاچاق‌شده به تهران در سال گذشته 128 میلیون تومان بوده است. اقلام غذایی نیز با سهم 2 درصدی بر سومین پله ایستاده اند.

در مقابل مواد دارویی با سهم 0.5 درصدی کمترین «ارزش» محموله قاچاق سلامت محور کشف شده در سال 1401 را داشته است. این در حالی است که این گروه در جایگاه دوم بیشترین تعداد اقلام مکشوفه قرار گرفته بود اما ارزش محموله آن کمترین سهم را به خود اختصاص داده است.

021110