به گزارش اکوایران، در حالی که ایران روز دوشنبه گفت که اختلافات با ایالات متحده بر سر موضوعات لغو تحریم ها و کسب تضمین در مذاکرات وین همچنان باقی است، آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای در گزارش تازه خود مدعی شده است که ایران تنها یک ماه پس از موافقت با نصب مجدد دوربین های مداربسته در کارگاه تسا در کرج، تولید قطعات سانتریفیوژهای پیشرفته که برای غنی سازی اورانیوم استفاده می شود را از این کارگاه به اصفهان منتقل کرده است.

به نوشته خبرگزاری رویترز، این اقدام به اختلاف‌ها در مورد فعالیت های هسته ای ایران در میانه مذاکرات غیرمستقیم بین تهران و واشنگتن برای احیای برجام که در مرحله حساسی است، می‌افزاید. قدرت‌های غربی مدعی‌اند تنها هفته‌ها باقی مانده تا پیشرفت‌های هسته‌ای ایران، امکان‌پذیری احیای برجام را به‌طور کامل ابطال کند.

به نوشته رویترز، کارگاه مجتمع TESA کرج قربانی خرابکاری آشکار در ماه ژوئن شد که به اسرائیل نسبت داده شد. در این حمله، یکی از چهار دوربین مداربسته آژانس بین المللی انرژی اتمی در کرج منهدم شد. پس از یک بن بست چند ماهه که تهدیدی برای شکست مذاکرات تبدیل شد، ایران ماه گذشته موافقت کرد که آژانس دوربین های خود را دوباره در آنجا نصب کند.

گام+اول+دولت+رئیسی+برای+احیای+برجام+_+مذاکرات+سازنده+گروسی+در+تهران+_+ایران+و+آژانس+به+توافق+رسیدند (2)

با این حال در گزارش محرمانه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که رویترز مدعی است آن را مشاهده کرده، آمده است: در 19 ژانویه 2022، ایران به آژانس اطلاع داد که قصد دارد لوله‌ها و قطعات روتور سانتریفیوژ را به جای مجتمع TESA کرج، در مکانی جدید در اصفهان تولید کند و آژانس می‌تواند نظارت خود را تنظیم کند.

آژانس بین المللی انرژی اتمی بیانیه ای را منتشر کرد که در آن خلاصه ای از مفاد گزارش منتشر شد و در آن گفته شده است که آژانس ماشین‌های کارگاه تسا در کرج را مهر و موم کرده و دوربین‌های آن را برداشته است و می‌افزاید که تولید در کرج "متوقف" شده است.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام کرد که بازرسان آژانس دوربین‌های نظارتی را در روز 24 ژانویه در این کارگاه جدید در شهر اصفهان نصب کردند و افزودند: از همان تاریخ، تولید لوله‌های روتور و قطعات سانتریفیوژ در این کارگاه جدید هنوز آغاز شد.

در این گزارش اشاره ای نشده است که چرا ایران تولید را از کرج به اصفهان منتقل کرده است و این دو کارگاه چگونه با هم تطبیق می شوند.

دیپلمات ها می گویند با توجه به اینکه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای مدت طولانی از کرج دور بوده و فعلاً تصاویر دوربین‌ها در اختیار ایران باقی مانده است، مشخص نیست که دقیقاً پس از این حادثه در کرج چه اتفاقی افتاده است و اینکه آیا تجهیزات خاصی، خارج شده است یا خیر.

خیال واهی حمله به تاسیسات هسته‌ای ایران

هنوز اختلافات کلیدی در مذاکرات وین وجود دارد

در همین حال سعید خطیب زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه در نشست خبری خود گفت: «موضوعات مهم و قابل توجهی در مورد رفع تحریم ها و تضمین‌ها باقی است که تاکنون توافق را میسر نکرده است».

خطیب زاده با این وجود به «پیشرفت بسیار چشمگیر» بر سر لغو تحریم ها و تعهدات هسته ای و همچنین کسب تضمین طی سه هفته گذشته در مذاکرات وین اشاره کرد. وی گفت: «پیشنهاد می کنیم پس از بازگشت از پایتخت، (طرف‌های دیگر) تصمیمات لازم را اتخاذ کنند تا بتوانیم آنچه را که در پیش نویس ها تهیه شده است، به سرعت جمع بندی کنیم».

سعید خطیب زاده سخنگو وزارت خارجه

او افزود: طرف‌های دیگر به وضوح تفاوت ها را می دانند. آنها باید تصمیمات سیاسی بگیرند، به ویژه در واشنگتن. ما منتظر تصمیمات سیاسی واشنگتن پس از بازگشت هیئت آمریکایی هستیم».

سخنگوی دستگاه دیپلماسی ایران افزود: اگر طرف‌های دیگر تصمیمات سیاسی «درست» بگیرند، می‌توانیم یک روز پس از بازگشت مذاکره‌کنندگان به وین به یک توافق پایدار، قابل اعتماد و خوب برسیم.

خوش‌بینی دولت بایدن

بن ساموئلز نیز در مطلبی برای هاآرتص به این موضوع پرداخته است که «چگونه تیم بایدن نسبت به [توافق با] ایران ناگهان خوش‌بین شد» و نوشت: علیرغم استعفای سه عضو تیم مذاکره‌کننده آمریکا در ماه‌های اخیر، مقام‌ها از پیشرفت در مذاکرات با تهران و قرار گرفتن در تیررس یک توافق احتمالی صحبت می‌کنند.

برت مک‌گورک، هماهنگ‌کننده خاورمیانه کاخ سفید، خوش‌بینانه‌ترین بیانیه دولت بایدن را در مورد مذاکرات هسته‌ای بیان کرد و گفت که طرف‌ها «در تیررس یک توافق احتمالی» قرار دارند. با این حال، وی خاطرنشان کرد که ایالات متحده برای این سناریو آماده است تا مذاکرات را بدون توافق ترک کند.

 برت مک‌گورک، هماهنگ کننده امور خاورمیانه در شورای امنیت ملی کاخ سفید

به نوشته هاآرتص کاخ سفید پس از این اظهارات مک‌گورک، کاخ سفید بیانیه‌ای صادر و خاطرنشان کرد: «در حالی که ایالات متحده به دیپلماسی به عنوان بهترین ابزار برای مهار برنامه هسته‌ای ایران متعهد است، واشنگتن در حال آماده‌سازی گزینه‌های جایگزین با هماهنگی با شرکای خود برای شرایطی است که دیپلماسی شکست بخورد.»

از ند پرایس، سخنگوی وزارت امور خارجه، در مورد اظهار نظر مک گورک در کنفرانس مطبوعاتی روز پنجشنبه گذشته سوال شد. او به رسانه‌ها گفت: «نمی‌خواهم دقیقاً مشخص کنم که ما فراتر از آن چیزی هستیم که در طول این دور از ما شنیده‌اید، و این بدان معناست که پیشرفت‌هایی حاصل شده است».

وی افزود: «اما اگر می‌خواهیم به آنجا برسیم، این پیشرفت باید از سرعت پیشرفت برنامه هسته‌ای تهران پیشی بگیرد. بنابراین ما باید شاهد پیشرفت بیش از حد متوسط باشیم. اگر می‌خواهیم به موقع به توافق برای احیای برجام  برسیم، باید ببینیم که پیشرفت‌ها ادامه دارد و تسریع می‌شود.»

6129ddde2799c