به گزارش اکوایران، سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی ضمن رد ایجاد بن‌بست در مذاکرات احیای برجام در شهر وین، اعلام کرده در صورت پاسخ درخور به ابتکارات ایران، جمهوری اسلامی حاضر است همین فردا توافق کند.

بن‌بستی در کار نیست

در شرایطی که در روزهای اخیر شایعاتی پیرامون به بن‌بست رسیدن مذاکرات احیای برجام در شهر وین شنیده می‌شد، صبح امروز سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران طی نشستی با خبرنگاران ایجاد بن‌بستی در مذاکرات وین را رد کرد.

بنا بر گزارش خبرگزاری ایلنا، خطیب‌زاده در پاسخ به این سوال که اغلب مذاکره کنندگان اعلام کرده اند مذاکرات به مرحله نهایی رسیده است، آیا تعلل ایالات متحده را می‌توان نشانه‌ای از بن بست در مذاکرات دانست، گفت: «بن‌بستی در وین وجود ندارد و مذاکرات در حال انجام است. گفت‌وگوها وقتی به حوزه‌های جدی می‌رسد، مذاکرات سخت می‌شود و همه طرف‌ها باید تصمیم‌های سخت بگیرند».

حالا نوبت تصمیم سیاسی آمریکاست

خطیب‌زاده در ادامه پیرامون مسائل مورد بحث در وین گقت: « هیات ایرانی در زمان تنفس، پروپوزال خود را به بحث گذاشت. آنچه امروز در وین در جریان است گفت‌وگو در خصوص مسائل باقیمانده است که باید تصمیمات سیاسی گرفته شود. ایران تصمیم سیاسی خود را سال‌ها قبل با باقی ماندن در برجام گرفته است و حالا نوبت طرف مقابل است. فاصله ما تا توافق رابطه معکوس با اراده طرف مقابل دارد؛ هرچقدر اراده آمریکا و سه کشور اروپایی بالا برود، فاصله رسیدن به توافق کمتر می‌شود».

حاضریم همین فردا توافق کنیم

سخنگوی دستگاه دیپلماسی در پاسخ به سوالی در خصوص اظهارات مذاکره کننده ارشد چین مبنی بر اینکه در مرحله نهایی مذاکرات هستیم، گفته: «اگر طرف اروپایی و آمریکا امروز به ابتکارات ایران پاسخی درخور برجام بدهند، همین فردا توافق در وین را اعلام می‌کنیم. اگر آمریکا و طرف اروپایی اراده نشان دهند، فاصله رسیدن به توافق کمتر می‌شود».

خطیب زاده در پاسخ به این سوال که آمریکا نمی‌تواند برای احیای برجام قوانین خود را تغییر دهد و به ایران تضمین دهد که دولت بعدی آمریکا  از برجام خارج نمی‌شود، با توجه به این موضوع ایران باز هم خواهان تضمین است، گفت: «به همین دلیل که شما گفتید ما به دنبال تضمین عینی هستیم تا ایالات متحده بار دیگر جهان را به بازی نگیرد. آمریکا پیش از این نشان داد که قابل اطمینان نیست. همه تحریم‌ها باید مطابق برجام برداشته شود و برای ما مهم نیست که دارای چه برچسبی هستند».