به گزارش اکوایران، دولت چین اعلام کرد که بیش از یک هفته رزمایش نظامی را در دریای چین جنوبی در منطقه ای بین استان جنوبی این کشور یعنی هاینان و ویتنام انجام خواهد داد. 

بر اساس گزارش ساوث‌چاینا مورنینگ‌پست، مقامات چینی می گویند که ورود به منطقه بین Sanya و Hue در ویتنام ممنوع است و به کشتیرانی‌ها هشدار داد که از این منطقه دوری کنند. چین مدعی بخش بزرگی از آبراه مورد مناقشه است که خطوط اصلی کشتیرانی روی آن قرار دارد و جزایر و فرودگاه هایی را در برخی از صخره ها و جزایر آن ساخته است که نگرانی گسترده ای در میان کشورهای منطقه و ایالات متحده ایجاد کرده است.

در بیانیه ای اواخر روز جمعه، اداره ایمنی دریایی هاینان گفت که رزمایش ها از همان روز آغاز می شود و تا 15 مارس ادامه خواهد داشت. مختصات منطقه‌ای تقریباً در نیمه راه بین سانیا در هاینان و شهر ویتنامی Hue قرار دارد.

سانیا پایگاه اصلی نیروی دریایی چین است. بخشی از این منطقه کاملاً در محدوده 200 مایل دریایی منطقه اقتصادی انحصاری ویتنام قرار دارد و ویتنام قبلا چین را به دلیل آنچه نقض حاکمیت خود می خواند، مورد انتقاد قرار داده است.

در سال 2014، زمانی که یک سکوی نفتی چینی حفاری در آب های ویتنام را آغاز کرد، تنش بین ویتنام و چین به بالاترین سطح خود در دهه های اخیر رسید. این حادثه باعث هجوم قایق‌ها توسط دو طرف و شورش‌های ضد چینی در ویتنام شد. چین به طور معمول در دریای چین جنوبی تمرینات نظامی انجام می دهد.

ویتنام، مالزی، فیلیپین، تایوان و برونئی همگی ادعاهای رقابتی در این منطقه دارند.

ایران، چین، و روسیه رزمایش دریایی مشترک برگزار کردند

افزایش قابل توجه بودجه نظامی چین

در تحولی دیگر، بر اساس گزارش آسوشیتدپرس، چین روز شنبه اعلام کرد که با افزایش 7.1 درصدی هزینه‌های دفاعی در سال 2022 به 229 میلیارد دلار رسیده است. چین به سال‌ها هزینه قوی برای ارتش قدرتمندتر خود ادامه می‌دهد که تسلط نیروهای مسلح ایالات متحده در منطقه هند و اقیانوس آرام را به چالش می‌کشد.

چین پس از آمریکا دومین بودجه دفاعی جهان را دارد که به این کشور اجازه می دهد بزرگترین ارتش ثابت را با 3 میلیون پرسنل و زرادخانه ای از تسلیحات پیشرفته، از جمله دو ناو هواپیمابر با تعداد بیشتری در راه، جنگنده های رادارگریز، یک نیروی موشکی پیشرفته و زیردریایی‌های هسته‌ای حفظ کند.

افزایش امسال از افزایش 6.8 درصدی نسبت به سال گذشته فراتر رفته است، که نشان دهنده عزم چین برای حفظ انگیزه توسعه و مدرن سازی نیروهای مسلح خود با وجود سطوح بالای بدهی دولت و کندی اقتصاد است.

در مقابل، ایالات متحده هزینه های دفاعی را در سال جاری حدود 2 درصد افزایش داد و به 768.2 میلیارد دلار رساند. دولت چین می‌گوید که بیشتر هزینه‌های افزایش یافته برای بهبود رفاه سربازان مصرف خواهد شد.

جنگ روسیه و اوکراین / بنت

نقش سیاسی ارتش آزادیبخش خلق

ارتش آزادیبخش خلق یک نقش سیاسی قوی به عنوان شاخه نظامی حزب کمونیست حاکم، تحت نظارت رئیس جمهور و رهبر حزب شی جین پینگ، که ریاست کمیسیون های حزب و نیروهای مسلح دولت را بر عهده دارد، ایفا می کند. ارتش عمدتاً برای حفظ تهدید خود برای استفاده از زور جهت تحت کنترل درآوردن تایوان خودمختار طراحی شده است، اگرچه در دریای چین جنوبی، غرب اقیانوس آرام، اقیانوس هند و جاهای دیگر نیز قاطعانه‌تر عمل کرده است.

نخست وزیر لی کچیانگ در سخنرانی خود در جلسه افتتاحیه مجلس تشریفاتی کنگره ملی خلق چین در روز شنبه گفت: «چین تفکر شی جین پینگ در مورد تقویت نیروهای مسلح و استراتژی نظامی برای دوره جدید را به طور کامل اجرا خواهد کرد... و رهبری حزب و حزب سازی را در تمام جنبه های نظامی تقویت خواهد کرد».

جنگ روسیه و اوکراین / بنت

لی هیچ تغییری در رویکرد چین در قبال تایوان که تهدید می کند در صورت لزوم با زور آن را به سرزمین اصلی الحاق می کند، نشان نداد. لی گفت که چین "به رشد صلح آمیز روابط در سراسر تنگه تایوان و اتحاد مجدد آن با چین کمک خواهد کرد."

وی گفت «ما قاطعانه با هرگونه فعالیت جدایی طلبانه ای که به دنبال استقلال تایوان باشد مخالفیم و قاطعانه با مداخله خارجی مخالفیم». تهاجم روسیه به اوکراین این حدس را برانگیخت که اگر چین از سوی ایالات متحده و متحدانش فقدان راه حلی را احساس کند، ممکن است تمایل بیشتری به استفاده از زور علیه تایوان داشته باشد.

در دیدار شی و ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه در اوایل ماه گذشته در پکن، شی مخالفت روسیه با گسترش بیشتر ناتو را تایید کرد و پوتین از ادعای چین برای الحاق جزیره خودگردان دموکراتیک تایوان حمایت کرد.

رصد جنگ اوکراین