به گزارش اکوایران، بیش از دو دهه از پیروزی معروف ایران در برابر ایالات متحده می‌گذرد، اما برای مهدی مهدوی کیا، فوتبالیست محبوب ایران، هیجان اولین برد کشور در جام جهانی و آنچه او «مسابقه قرن» می‌خواند، هنوز محو نشده است.

بر اساس گزارش رویترز، سه‌شنبه بیست و چهارمین سالگرد دیدار بین ایران و آمریکا در جام‌جهانی ۹۸ فرانسه بود؛ در بازی‌ای که به‌طور گسترده‌ای به‌عنوان رقابتی که بیشتر از نظر سیاسی در تاریخ جام‌جهانی دیده می‌شد.

آنها پس از قرعه‌کشی جام‌جهانی قطر، دوباره در یک گروه افتادند و اواخر امسال به مصاف هم خواهند رفت، اما بعید است که این دیدار به اندازه دیدار لیون که با گل برتری مهدوی‌کیا نخستین برد ایران در جام جهانی رقم خورد، پرهیاهو شود.

مسابقه قرن

مدافع 44 ساله سابق هامبورگ آلمان به رویترز گفت: ایران و ایالات متحده مسابقه قرن بود.

او گفت «آن گل یکی از بزرگترین، به‌یاد‌ماندنی‌ترین و قابل‌توجه‌ترین لحظه دوران زندگی من بود. هرگز و هرگز آن لحظه را فراموش نمی کنم».

25UCSXSR7FOWJAVYFIV72VWGEA

مهدوی‌کیا افزود: «من جوان بودم، بازی بسیار مهمی در جام جهانی بود، ایران مقابل آمریکا بود، اولین برد ایران در جام جهانی بود و بنابراین همه چیز جور شد تا آن لحظه به یاد ماندنی برای تمام عمرم، رقم بخورد».

به نوشته رویترز، هزاران نفر از هواداران ایرانی در ورزشگاه لیون برای اولین دیدار بین المللی بین دو کشوری که از زمان انقلاب 1979 ایران با هم اختلاف داشتند، حاضر شدند.

تدابیر امنیتی شدید بود، اما دورنمای هر گونه خصومتی که به میدان مسابقه سرازیر شده بود، به سرعت محو شد زیرا ایرانی‌ها در اقدامی نمادین به نشانه صلح‌جویی، دسته‌های گل را به آمریکایی‌ها هدیه دادند و تیم‌ها عکس مشترک گرفتند.

آیا جام جهانی فوتبال بر شکاف ایران و آمریکا پل خواهد زد؟

بازی با جنجال داغی همراه بود، اما در نیمه اول با ضربه سر حمید استیلی باعث برتری ایرانی ها شد و شش دقیقه مانده به پایان بازی، مهدوی کیا از بال چپ فرار کرد و با گل او، برتری ایران مضاعف شد.

ضربه مهدوی‌کیا در نهایت تعیین‌کننده بود زیرا ضربه سر برایان مک‌براید سه دقیقه بعد نتیجه‌ای پرتنش را به همراه داشت و ایرانی‌ها برای کسب پیروزی تلاش کردند و با پیروزی مهم خود، جشن‌های پرشوری را در خانه به راه انداختند.

یک روز خاص

مهدوی کیا یادآور شد: «آن برد از هر زاویه ای که به آن نگاه کنید، برد مهمی بود. از منظر ورزشی این یک لحظه تاریخی بود زیرا ما اولین برد تاریخ فوتبال ایران را در جام جهانی به دست آوردیم».

او گفت: «برای کشور این جشن بزرگی شد، بنابراین تاریخی نیز بود. و حتی از نظر سیاسی به یک لحظه مهم تبدیل شد، بنابراین ما هرگز آن روز را فراموش نمی کنیم. آن روز یک روز خاص بود».

آیا جام جهانی فوتبال بر شکاف ایران و آمریکا پل خواهد زد؟

یک آمریکای قوی‌تر در قطر

ایران از آن زمان تا کنون تنها یک بازی را در جام جهانی برده است - برابر مراکش در روسیه در سال 2018 - و مهدوی کیا منتظر آزمون بزرگ دیگری برای تیم ملی در دیدار با آمریکایی ها در نوامبر است.

وی افزود: «ایالات متحده بازیکنان جوانی دارد که در اروپا بازی می کنند، بنابراین به طور کلی من معتقدم که تیم ایالات متحده بسیار قوی تر از آنها در سال 1998 است و من مطمئن هستم که آنها در قطر بسیار دشوارتر خواهند بود».

«ممکن است هنوز تحت تأثیر محیط سیاسی باشد، این مسابقه ممکن است به نوعی زیر آن سایه باشد.

اما من مطمئن هستم که آن بازیکنان حرفه ای هستند، آنها با تجربه هستند و می توانند بدون توجه به آنچه در سیاست می گذرد، روی ورزش و خود مسابقه تمرکز کنند.

امیدوارم بازی خوبی باشد و امیدوارم ایران بتواند باز هم برنده شود.

آیا جام جهانی فوتبال بر شکاف ایران و آمریکا پل خواهد زد؟