به گزارش اکوایران، روز گذشته با اعلام سخنگوی وزارت امورز خارجه ایران، مقامات تهران رسما درخواست پیوستن به گروه بریکس را ارائه کرده‌اند. این در حالی است که روسیه گفته آرژانتین نیز برای عضویت در بریکس درخواست داده است.

ایران و قدرت‌های نوظهور

بریکس گروه همکاری اقتصادی متشکل از قدرت‌های نوظهور برزیل،روسیه،هند،چین و آفریقای جنوبی است که مسکو و پکن آن را به عنوان یک بازار قدرتمند نو ظهور و  به عنوان رقیب و جایگزینی برای بازار اقتصادی غرب علم می‌کنند. اصطلاح بریکس توسط جیم اونیل، اقتصاد دان گلدمن ساکس در سال 2001 برای توصیف رشد شکفت انگیز برزیل،روسیه،هند و چین ابداع شد.  این گروه اولین گردهمایی رسمی خود را در سال 2009 در روسیه  برگزار کردند و یک سال بعد آفریقای جنوبی هم به این گروه پیوست.

اکنون ایران دارنده ی دومین منبع گاز جهان طی کی در خواست رسمی به هند خواستار عضویت در بریکس شده است.  به گزارش رویترز آلبرتو فرناندز، رییس جمهور آرژانتین، در روز های اخیر بار ها تمایلش برای پیوستن به گروه بریکس را اعلام کرده است. روسیه این درخواست های همکاری را سندی بر شکست خوردن استراتژی آمریکا مبنی بر منزوی کردن مسکو بعد از حمله اش به اوکراین می داند.  ماریا زاخارووا، سخنگوی رسمی وزارت امور خارجه روسیه گفت: «مادامی که کاخ سفید داشت فکر می کرد که چه چیز دیگری را در جهان خاموش،تحریم یا ممنوع کند ایران و آرژانتین برای عضویت در بریکس درخواست دادند».

بزرگ‌ترین اقتصاد بریکس

چین بزرگترین اقتصاد در گروه بریکس را دارد که بیش از 70 درصد از 27.5 تریلیون دلار قدرت اقتصادی گروه را به خود اختصاص داده است. بر اساس داده های صندوق بین المللی پول، هند حدود 13 درصد را به خود اختصاص داده و روسیه و برزیل هر کدام حدود 7 درصد را به خود اختصاص داده اند.

شی جین پینگ، رییس جمهور چین، هفته ی گذشته به همراه دیگر رهبران بریکس برای اجلاس مجازی به ولادیمیر پوتین پیوست. پینگ، به "سو استفاده" از تحریم های بین المللی انتقاد کرد؛ همچنین پوتین غرب را برای دامن زدن به بحران های جهانی مورد سرزنش قرار داد و هر دو رهبر خواستار همکاری های بیشتری در گروه بریکس شدند.

روابطی بهتر از همیشه

به گفته ولادیمیر پوتین، روابط کشورش با چین در حال حاضر از همیشه بهتر است و خبر از یک همکاری استراتژیک برای مقابله با نفوذ آمریکا می دهد اما رییس‌جمهور آمریکا جو بایدن می گوید که غرب در چنگ دولت هایی مستبد مانند چین و روسیه گیر افتاده است.

اروپایی ها و آمریکا برای وضعیت موجود که روابط روسیه با غرب از بحران موشکی کوبا 1962  تا الان به کم ترین سطح خود رسیده و تحریم های بسیار سختی بر روسیه اعمال شده است؛ تصمیم پوتین برای حمله کردن به اوکراین را سرزنش می کنند و او را مقصر این وضع می دانند. از طرفی روسیه معتقد است که غرب خواهان نابودی روسیه است برای همین مسکو سعی می کند با دیگر قدرت‌ها مانند چین و هند و قدرت های خاورمیانه همکاری داشته باشد.  

بریکس پلاس و افزایش همکاری با دوستان

 اکنون بریکس بیش از 40 درصد از جمعیت جهان و حدود 26 درصد از اقتصاد جهانی را تشکیل می دهد این در حالی است که کشور های بریکس با مکانیزم بریکس پلاس در تلاش برای افزایش همکاری های خود با کشور های در حال توسعه هستند. در 19 می وانگ یی، وزیر خارجه چین ریاست یک گفتگو از طریق ویدیو کنفرانس بین وزرای امورخارجه کشور های عضو بریکس و همتایان آن ها از اقتصاد های نوظهور و کشور های در حال توسعه را بر عهده داشت. این نخستین گفتگوی رسمی  بریکس پلاس بود که شرکت کنندگان در این ویدیو کنفرانس شامل کشور های بریکس و کشور های  دعوت شده مانند قزاقستان، عربستان سعودی، آرژانتین، مصر، اندونزی، نیجریه، سنگال، امارات متحده عربی و تایلند  بودند. طبق صحبت های وانگ یی این نخستین گفتگوی بریکس پلاس برای گسترش همکاری ها بین کشور های بریکس و دیگر کشور های در حال توسعه و اقتصاد های نو ظهور بسیار حائز اهمیت بود.

ایران و آرژانتین نیز می خواهند از طریق مکانیزم تازه ی بریکس پلاس با کشور های بریکس همکاری کنند. بریکس پلاس اولین بار در سال 2017 توسط وانگ یی با هدف گسترش "حلقه ی دوستان" مطرح شد که می تواند باعث اتحاد بین کشور های در حال توسعه و تقویت همکاری جنوب-جنوب شود. ابتکار بریکس پلاس در این است که به جای گسترش یا تغییر هسته ی اصلی اعضای بریکس به دنبال ایجاد یک زمینه‌ی جدید برای گسترش اتحاد های منطقه ایی و دوجانبه در سراسر قاره ها و بهم وصل کردن بلوک های ائتلاف منطقه ایی است.