به گزارش اکوایران، بلومبرگ مدعی شده که به دلیل عرضه فراوان نفت ارزان قیمت روسیه در بازار چین، ایران مجبور شده نفت خام خود را با تخفیف بیشتری به چینی‌ها بفروشد.

به دنبال حمله نظامی روسیه به اوکراین و تحریم‌های غرب علیه مسکو، چین به یکی از واردکنندگان مهم نفت روسیه مبدل شده است. این مسئله باعث ایجاد رقابت این کشور با ایران شده که به واسطه تحریم‌های ایالات متحده، در سالهای اخیر چین یکی از بازارهای عمده فروش نفت خامش بوده است.

بر اساس آمارها صادرات نفت روسیه به چین در ماه می رکورد تازه ای را رقم زد و اوپک پلاس توانست جای عربستان سعودی را به عنوان بزرگترین صادرکننده نفت به چین بگیرد.

بر اساس گزارش بلومبرگ، در این شرایط ایران با کاهش قیمت نفت خود تلاش کرده تا همچنان در بازار چین باقی بماند و توانسته میزان فروش فعلی خود را به این کشور حفظ کند که احتمالا یکی از دلایل آن افزایش تقاضا برای نفت در چین به خاطر کاهش محدودیت‌های ناشی از ویروس کرونا است.

واندانا هری، بنیان‌گذار شرکت مشاور انرژی واندا اینسایتس در سنگاپور، گفته: «تنها رقابت نفتی ایران و روسیه می‌تواند در چین باشد و این هم کاملا به سود پکن است. این مسئله احتمالا برای تولیدکنندگان نفت در خلیج فارس سخت باشد چرا که می‌بینند بازارهای ارزشمند خود را به خاطر نفت ارزان از دست می‌دهند.»

آمارهای رسمی چین از پایان سال ۲۰۲۰ تنها سه ماه را نشان می‌دهند که نفت ایران به این کشور صادر شده، از جمله ماه‌های ژانویه و می امسال، اما گزارش‌ها حاکی از عدم کاهش صادرات نفت خام ایران به این کشور است.

بر اساس گزارش شرکت تحلیل داده‌های کپلر، صادرات نفت ایران به چین پس از اندکی کاهش در ماه آوریل در ماه‌های می و ژوئن به بیش از ۷۰۰ هزار بشکه در روز رسیده.

بر اساس ادعای بلومبرگ، ایران نفت خود را به قیمت تقریبا ۱۰ دلار کمتر از نفت برنت به چین می‌فروشد تا بتواند با نفت روسیه رقابت کند. این در حالی است که بر اساس این گزارش، پیش از حمله نظامی روسیه به اوکراین، ایران نفت خود را تخفیف چهار تا پنج دلاری به چین می‌فروخت.