به گزارش اکوایران، در شرایطی که سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا بار دیگر مدعی شده گزینه احیای برجام تا ابد روی  میز نخواهد بود، مسئول سیاست خارجه اتحادیه اروپا هم هشدار داده فضای سیاسی برای احیای برجام ممکن است به زودی محدود شود.

توافق تا ابد روی میز نخواهد بود

ند پرایس، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در کنفرانس خبری شب گذشته (سه‌شنبه) خود در پاسخ به پرسشی پیرامون وضعیت احیای برجام گفته: «ما در مرحله‌ای هستیم که عدم پیشرفت یعنی عقب گرد. زمان، اکنون بسیار مهم است زیرا این توافق تا ابد روی میز نخواهد بود«. او تاکید کرده که ایالات متحده فعلا برنامه‌ای برای برگزاری دور دیگری از مذاکرات با ایران ندارد، اما ایالات متحده متعهد به یافتن راهی برای بازگشت متقابل به برجام است.

پرایس در ادامه افزوده:«پاسخی که نه تنها آمریکا بلکه متحدین اروپائی در انتظار آن هستند تصمیم دولت ایران است تا کاملاً به تبعیت از برجام بازگردد» و در ادامه ادعا کرده بر اساس آنچه دولت بایدن بطور غیر مستقیم از متحدین اروپائی شنیده مشخص نیست که ایران چنین «عزم سیاسی» داشته باشد.

او با اشاره به اینکه «توافقی روی میز است که با کمک متحدین اروپائی بعنوان میانجی چند ماه است که تقریباً نهائی شده مدعی شده: «اما در ماههای اخیر به جای اینکه ایران به تعهداتش در برجام بازگردد بطور مستمر خواسته‌های بی‌ارتباط با توافق مطرح کرده و طرح موضوعاتی خارج از چارچوب برجام نشان جدی نبودن است».

پرایس در شرایطی این سخنان را اظهار داشته که روز گذشته، رابرت مالی، نماینده ویژه دولت بایدن در امور ایران در گفتگو با رادیو ملی آمریکا (ان‌پی‌آر) گفته بود: «در این دور اخیر، اتحادیه اروپا در نقش خود به عنوان هماهنگ‌کننده می‌خواست حداقل یک تلاش دیگر را انجام دهد؛ بنابراین از هر دو هیئت دعوت کرد تا به دوحه بیایند، با این امید که ایرانی‌ها تمایلی برای پاسخ‌دهی مثبت نشان دهند. اما به نظر می‌رسد آنها در این مرحله قادر به ارائه پاسخ نیستند». مالی هم در این گفگو ادعا کرده بود: « ایران هم پیش از این و هم در دوحه مطالبات جدیدی را اضافه کرده‌است... که هیچ ربطی به توافق هسته‌ای تلقی ندارد و... بخشی از این مذاکره نیست».

مالی در این گفتگو اظهار داشته بوده:«موضعی که ما به آن رسیده‌ایم با معنای بازگشت به برجام سازگار است؛ بنابراین طرفی که اکنون نیاز است پاسخ بدهد، ایران است. حثی که در حال حاضر واقعاً باید مطرح شود، چندان بین ما و ایران نیست... بین ایران و خودش است و آنها باید به نتیجه‌ای برسند که آیا اکنون آماده‌اند تا با چهار کشور دیگر... کنار بیایند یا خیر. اگر آنها آماده نبودند چرا به دوحه آمدند؟ ».

فضای سیاسی محدود در انتظار احیای برجام

از سوی دیگر، حسین امیرعبداللهیان با انتشار توییتی از تماس تلفنی با جوزف بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا خبر داده است. وزیر امور خارجه نوشته که توافق «تنها بر مبنای درک مشترک و رعایت منافع متقابل» ممکن است. امیرعبداللهیان در ادامه تصریح کرده است، «آمریکا باید مشخص کند خواهان توافق است یا به دنبال تکرار یک‌طرفه خواسته‌های خود است.هر دو، همزمان با هم ممکن نیست». جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا هم با انتشار تویتی با اشاره به تماس تلفنی خود با حسین امیرعبداللهیان نوشت: «اگر ما خواهان دستیابی به یک توافق هستیم، ضروری است که اکنون تصمیمات گرفته شود. این امکان هنوز فراهم است اما فضای سیاسی برای احیای برجام ممکن است به زودی محدود شود».

در این شرایط، گزارش‌ها حاکی است که وزیر امور خارجه قطر امروز (چهارشنبه) با سفر به تهران با حسین امیرعبداللهیان، همتای ایرانی خود دیدار و رایزنی می‌کند. به گزارش ایسنا، محمد بن عبدالرحمن آل ثانی، وزیر امور خارجه قطر و حسین امیرعبداللهیان در این دیدار در خصوص «آخرین روند مذاکرات احیای برجام، رفع تحریم‌ها و نشست اخیر دوحه» مذاکره خواهند کرد.

سودای یک «توافق جدید»

در شرایطی که رایزنی های فشرده به امید احیای ذوباره توافق برجام همچنان جریان دارد، یائیر لاپید، نخست‌وزیر اسرائیل که در اولین سفر خارجی خود راهی پاریس شده، در کنفرانس خبری مشترک با امانوئل مکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه، مذاکرات هسته‌ای با ایران را یک «بن‌بست دیپلماتیک» خوانده که به ادعای او می‌تواند به «مسابقه تسلیحاتی در خاورمیانه» دامن بزند. به نوشته رویترز، لاپید از مکرون خواسته تا پیشنهاد سال ۲۰۱۸ خود مبنی بر ضرورت یک «توافق جدید» هسته‌ای با ایران را بار دیگر مورد بررسی قرار دهد.

به نوشته رویترز، در حالی که جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا در تلاش است تا از تصمیم رئیس‌جمهوری پیشین دونالد ترامپ مبنی بر خروج از توافق برجام عقب‌نشینی کند، مقامات اسرائیلی به طور خصوصی گفته‌اند که قدرت‌های اروپایی که امروز در مذاکرات هسته‌ای با ایران حضور دارند، رویکردی سختگیرانه‌تر از واشنگتن دارند و این بدان معناست که لاپید قصد دارد با انتخاب فرانسه به عنوان مقصد اولین سفر خارجی خود، فرصتی برای لابی کردن در موضوع مذاکرات هسته‌ای با ایران بیابد.

بر اساس گزارش رویترز، با وجود استقبال گرم و تمجید مکرون از لاپید، اما رئیس‌جمهوری فرانسه به اظهارات ۲۰۱۸ خود اشاره‌ای نکرده و در مورد مذاکرات کنونی هسته‌ای برای بازگشت به برجام خطاب به لاپید گفته: «مایلم یک بار دیگر به شما یادآوری کنم که تمایل ما به نتیجه رساندن مذاکرات در مورد بازگشت به رعایت مفاد برجام در اسرع وقت است».