به گزارش اکوایران، اوکراین به ساکنان محلی اعلام کرده به علت تدارک ضدحمله، شهر جنوبی اشغالی خرسون را ترک کنند.

بنا بر گزارش خبرگزاری رویترز، معاون نخست وزیر اوکراین از غیرنظامیان در منطقه جنوبی خرسون که توسط روسیه اشغال شده، خواست تا فوراً از آنجا خارج شوند، زیرا نیروهای مسلح اوکراین در حال تدارک یک ضد حمله گسترده هستند. اوکراین کنترل بیشتر منطقه جنوبی خرسون در حاشیه دریای سیاه، از جمله شهر مرکزی این منطقه با نام را در هفته های اول پس از تهاجم روسیه در 24 فوریه از دست داد.

ایرینا ورشچوک، معاون نخست وزیر، در تلویزیون ملی اوکراین اعلام کرد: «معلوم است که درگیری وجود خواهد داشت، گلوله باران توپخانه خواهد بود... و بنابراین ما از (مردم) می‌خواهیم فوراً تخلیه شوند». او گفت که نمی‌تواند بگوید دقیقا چه زمانی ضد حمله اتفاق می افتد. او گفته: «من مطمئناً می‌دانم که نباید زنان و کودکان در آن‌جا باشند و سپر انسانی شوند».

2

مقامات روسی مستقر در خرسون می‌گویند که می خواهند برای جدایی این منطقه و الحاقش به روسیه همه پرسی برگزار کنند، اما هنوز تاریخی برای آن تعیین نکرده اند. کرملین مدعیست آینده منطقه باید توسط ساکنان آن تعیین شود. منطقه خرسون، شامل شهر خرسون، قبل از جنگ نزدیک به 300000 نفر جمعیت داشت، اما اکنون مشخص نیست چند نفر از ساکنان شهر هنوز در آن حضور دارند.

از سوی دیگر وزارت دفاع اوکراین اعلام کرده که حدود یک میلیون نیرو را برای بازپس گیری مناطق تحت اشغال روسیه در جنوب این کشور گرد هم آورده است. آلکسی رسنیکوف، وزیر دفاع اوکراین به روزنامه بریتانایی ساندی تایمز گفت که ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور این کشور به ارتش دستور داده است تا مناطق ساحلی جنوب را با کمک سلاح‌های ارسال شده از غرب بازپس گیرند.

این مناطق به ویژه برای اقتصاد اوکراین اهمیت زیادی دارند و زلنسکی در گذشته نیز بارها تاکید کرده که کشورش می‌خواهد آنها را پس بگیرد. به گفته وزیر دفاع اوکراین این کشور ظرف سه ماه تسلحیات قدیمی خود را که متعلق به دوران شوروی سابق بودند، تغییر داده است. 

رسنیکوف به ساندی تایمز گفت، اوکراین از کمک‌های تسلیحاتی شرکای ناتو خشنود است، اما همچنان خواستار تحویل سلاح‌های بیشتر است. او تاکید کرد: ما به سرعت بیشتری نیاز داریم تا بتوانیم جان سربازان خود را نجات دهیم. به گفته او هر روز تاخیر در تحویل این سلاح‌ها به قیمت جان ۱۰۰ سرباز این کشور تمام می‌شود. 

1

رسنیکوف تصریح کرد، بیش از ۴۰۰ هزار دواطلب و بستگان آنها در نقاط مختلف جهان تصمیم گرفته‌اند «برای دفاع از میهن خود به اوکراین بازگردند». به گفته وزیر دفاع اوکراین شمار نیروهای مسلح این کشور اکنون «تقریبا ۷۰۰ هزار سرباز است که اگر گارد ملی، پلیس و پلیس مرزی نیز به این تعداد افزوده شود، ارتشی یک میلیونی» خواهد بود.

او عقب‌نشینی نیروهای مسلح اوکراین از سیویرودونتسک  لیسچانسک را که برای روسیه یک پیروزی استراتژیک تلقی می‌شود،  «اقدامی تاکتیکی» و «برای نجات جان شهروندان اوکراین» توصیف کرد.