به گزارش اکوایران، مقامات اسرائیلی با ادعای تشکیل یک بازار مشترک منطقه‌ای به دنبال سوق دادن عربستان سعودی به سوی عادی‌سازی روابط هستند.

بنا بر گزارش یورونیوز، وزیر دارایی اسرائیل گفته امیدوار است که سفر هفته جاری جو بایدن به منطقه، منجر به شکل‌گیری بازار مشترک خاورمیانه شود. آویگدور لیبرمن در جریان سخنرانی خود در کنفرانسی اقتصادی گفته: «زمان ایجاد یک بازار مشترک جدید در خاورمیانه با مشارکت اسرائیل، عربستان سعودی، اردن و سایر کشورهای حاشیه خلیج فارس فرا رسیده است».  با این حال لیبرمن اذعان کرده که شکل‌گیری این بازار هم از نظر امنیتی و هم از لحاظ اقتصادی چالش‌برانگیز خواهد بود.

ایال هولاتا، مشاور امنیت ملی رژیم اسرائیل نیز در این کنفرانس ادعا کرده که سفر رئیس جمهوری ایالات متحده، فرصت مهمی را برای پرداختن به ظرفیت‌های توسعه بازارهای منطقه ایجاد کرده است. هولاتا با اشاره به این‌که جو بایدن چهارشنبه وارد تل‌آویو می‌شود و روز جمعه در پروازی مستقیم عازم عربستان سعودی خواهد شد، تاکید کرده: «ما باید بتوانیم موضوع بازار مشترک منطقه‌ای را با دقت و گام به گام در طول این سفر مطرح کنیم تا پیشرفت‌های مدنظرمان در این خصوص حاصل شود.

در ادامه این کنفرانس، وزیر دارایی اسرائیل چشم‌انداز بازار مشترک منطقه‌ای را شامل شبکه بزرگراهی و ریلی توصیف کرد که اسرائیل را به کشورهایی چون اردن، عربستان سعودی، بحرین و امارات عربی متحده متصل می‌کند.

سپس آیدان رول، معاون وزیر خارجه اسرائیل با تاکید بر تفاهم تل‌آویو و ریاض در مورد منافع مشترک زیادی که میان دو طرف وجود دارد، خاطر نشان کرده که روابط تل‌آویو و ریاض با هدف بهره‌گیری از فرصت‌های جدید، در روندی آهسته و تدریجی در حال تعمیق است.

اسرائیل با حمایت ایالات متحده در سال ۲۰۲۰ نسبت به عادی‌سازی روابط خود با چهار کشور عربی شامل امارات، بحرین، سودان و مراکش اقدام کرد؛ با این وجود عربستان سعودی به ظاهر هم‌چنان به دلیل عدم حصول توافق رسمی در مورد تشکیل کشور مستقل فلسطینی، از به رسمیت شناختن رسمی اسرائیل خودداری کرده است.