به گزارش اکوایران، علی رغم آنکه جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده و یائیر لاپید نخست وزیر اسرائیل، عصر امروز بیانیه مشترکی را برای مقابله با ایران امضا کردند، با این حال مواضع این دو در کنفرانس مطبوعاتی مشترک حاکی از تفاوت در دیدگاه آنها در قبال برنامه هسته ای ایران داشت.

بنا بر گزارش خبرگزاری رویترز، جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا و یایر لاپید، نخست‌وزیر اسرائیل، امروز (پنج‌شنبه) توافقنامه مشترکی را امضا کردند که بر اساس آن دو طرف متعهد می شوند که از هسته ای شدن ایران جلوگیری کنند. بنا بر روایت رویترز، این بیانیه نشان‌دهنده اتحاد دو متحدی است که مدت‌ها بر سر دیپلماسی با تهران دچار اختلاف نظر بودند.

این بیانیه بر تعهد آمریکا در راستای ایجاد یک ساختار منطقه‌ای در راستای تعمیق بیشتر روابط اسرائیل با کشورهای منطقه و گسترش آن با دیگر کشورهای عربی و اسلامی تأکید دارد.  این بیانیه ادعا می کند که واشنگتن به امنیت رژیم اسرائیل و حفظ برتری نظامی این رژیم در منطقه همچنان پایبند است و اجازه دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای را نخواهد داد و آمریکا آماده است تا از تمام عناصر قدرت ملی خود برای اطمینان از این نتیجه استفاده کند و همچنین خود را متعهد به مقابله با فعالیت‌های مستقیم ایران یا فعالیت‌هایی می داند که از طریق گروههای همسو با خود همچون حزب‌الله لبنان، حماس و جهاد اسلامی انجام می‌دهد.

با این حال، نشست خبری بایدن و لاپید حاکی از آن بود که آن‌ها در مورد راهبرد مقابله با ایران همچنان دچار اختلاف‌نظر هستند. در شرایطی که در این نشست لاپید مدعی شد که: «دیپلماسی و کلمات به تنهایی ایران را متوقف نخواهد کرد»، با این حال بایدن گفت که «دیپلماسی هنوز بهترین راهکار است». بایدن شب گذشته هم در گفتگو با شبکه 12 اسرائیل گفته بود آماده است برای «آخرین راه حل» از زور علیه ایران استفاده کند.

با این وجود بایدن در پاسخ به پرسشی درباره ضرب‌الاجل احیای برجام گفت آمریکا تا ابد منتظر پاسخ ایران درباره مذاکرات احیای برجام نخواهد ماند و تاکید کرد دولتش به اطلاع مقامات ایران رسانده که چه شرایطی برای بازگشت به برجام دارد و هنوز منتظر جواب رهبران ایران است.