به گزارش اکوایران، در حالی که جنگ در اوکراین در حال سپری کردن ماه پنجم خود است، به نظر می‌رسد تحولی در آرایش قوا در حال وقوع است.

بنا بر گزارش دویچه‌وله، به گفته ارتش اوکراین تسلیحات پیشرفته غربی به وضوح تاثیر خود در موفقیت ضد حمله‌ها مقابل نیروهای روسی را نشان می‌دهند. اوکراین به تاثیر سیستم‌های پرتابگر چند راکتی که به تازگی تحویل گرفته امید زیادی دارد.

بیش از چهار ماه و نیم پس از آغاز تجاوز نظامیان روسیه به خاک اوکراین، نیروهای مسلح اوکراینی نسبت به تاثیر تسلیحات دریافتی از کشورهای غربی در تغییر موازنه قدرت در جبهه‌ها بسیار خوش‌بین هستند.

اولکسی رزنیکوف، وزیر دفاع اوکراین شامگاه جمعه ۱۵ ژوئیه در یک پیام توئیتری از دریافت نخستین سیستم راکت‌انداز چندگانه بریتانیایی مدل M-270 خبر داد.

او می‌گوید این سامانه در میدان‌های نبرد همراه خوبی برای سیستم راکت‌انداز "هیمارس" خواهد بود که ارتش اوکراین به تازگی به آن مجهز شده است.

تغییر موازنه قدرت در جبهه‌های نبرد؟

به گزارش "اشپیگل آنلاین"، وزیر دفاع اوکراین با انتشار تصویری از راکت‌انداز بریتانیایی و تشکر از شریکان غربی نوشت: «به دشمن رحم نمی‌شود.»

رزنیکوف چند روز پیش در گفت‌وگو با روزنامه وال استریت ژورنال گفته بود از سامانه راکت‌انداز دوربرد آمریکایی در شهر ایزیوم در شمال شرق اوکراین استفاده شده و استقرار آنها وضعیت جبهه‌های نبرد را تغییر داده است.

سامانه بریتانیایی M-270 می‌تواند همزمان تا ۱۲ راکت پرتاب کند و ظرفیت مخزن آن دو برابر راکت‌انداز آمریکایی هیمارس است.

راکت‌هایی که تا کنون برای این دو سامانه در اختیار اوکراین قرار گرفته حدود ۸۰ کیلومتر برد دارند. وزیر دفاع و دیگر مقام‌های ارشد نظامی اوکراین امیدوارند سیستم‌های چندگانه پرتاب موشک و راکت با برد ۳۰۰ کیلومتر از کشورهای غربی دریافت کنند.

آلمان در حال حاضر مشغول آموزش نظامی اوکراینب برای به کارگیری سامانه راکت‌اندازهای پیشرفته‌تر موسوم به MARS II است که قرار است به اوکراین تحویل دهد.

مقابله با توان تهاجمی ارتش روسیه

اولکساندر موتوزیانیک، سخنگوی وزارت دفاع اوکراین می‌گوید حمله‌های راکتی نیروهای اوکراینی توانایی تهاجمی ارتش روسیه را به نحو قابل ملاحظه‌ای کاهش داده است.

او در یک گفت‌وگوی تلویزیونی با اشاره به راکت‌اندازهای آمریکایی هیمارس که از حدود سه هفته پیش به اوکراین ارسال شده تاکید کرد که در هفته‌های اخیر ۳۰ "موضع نظامی استراتژیک دشمن" نابود شده است.

سخنگوی وزارت دفاع اوکراین به خبرگزاری رویترز گفته این اهداف به وسیله سامانه‌های راکت‌انداز مختلف، از جمله سامانه آمریکایی هیمارس نابود شده‌اند.

چرخش احتمالی اوضاع پس از ماه‌ها

به نوشته "اشپیگل آنلاین" اگر اظهارات مقام‌های اوکراینی تائید شود به معنای آن خواهد بود که تسلیحات غربی بر معادلات جنگ اوکراین تاثیر دارند و روند تحولات نظامی را پس از حدود پنج ماه تغییر می‌دهند.

تجاوز نظامیان روسیه به اوکراین ۲۴ فوریه به فرمان ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه آغاز شد. نیروهای روسی پس از ناکامی در تصرف سریع پایتخت و دومین شهر بزرگ اوکراین نیروها و حمله‌های خود را در جنوب و شرق این کشور متمرکز کردند.

نیروهای روسیه پس از تسخیر منطقه لوهانسک به پیشروی در شرق اوکراین ادامه می‌دهند اما مطابق گزارش‌ها در هفته‌های اخیر این پیشروی‌ها در مناطقی متوقف و در برخی موارد بسیار کند شده است.

به گزارش رویترز یک ژنرال ارشد ارتش اوکراین می‌گوید نیروهای روسی در هفته‌های اخیر "حتی یک متر" هم پیشروی نکرده‌اند و افزون بر این ضد حمله‌های نیروهای اوکراینی مسیر تدارکاتی آنها را مختل کرده‌ است.

این مقام نظامی گفته در پی این ضد حمله‌ها ارتش روسیه مجبور شده مهمات مورد نیازش را بسیار دورتر از خط مقدم جبهه انبار کند. تا کنون منابع مستقل قادر به تائید درستی این اظهارات نبوده‌اند.