به گزارش اکوایران، وزرای دفاع فدراسیون روسیه و جمهوری خلق چین، نقشه راه توسعه همکاری نظامی برای سال های ۲۰۲۱-۲۰۲۵ را به امضاء رساندند.

تصویب نقشه راه مشترک رقبای آمریکا

بنا بر گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، نقشه راه توسعه همکاری در زمینه نظامی بین روسیه و چین برای سال‌های ۲۰۲۱-۲۰۲۵ توسط سرگئی شایگو و وی فنگه وزرای دفاع فدراسیون روسیه و جمهوری خلق چین به تصویب رسید. بر اساس اعلام وزارت دفاع روسیه، طرفین توافق کرده‌اند تعامل بین نیروهای مسلح دو کشور را از طریق مانورهای نظامی راهبردی و گشت زنی مشترک افزایش دهند.

2

بر اساس این گزارش سرگئی شایگو و وی فنگه روز سه شنبه یک جلسه کاری در قالب یک ویدئو کنفرانس برگزار کردند که موضوع اصلی این مذاکرات جمع بندی نتایج گشت های مشترک دریایی و هوایی در منطقه آسیا و اقیانوسیه بود که در سال جاری برگزار شد.

از طرف روسیه، فرماندهان کل نیروی دریایی دریاسالار نیکولای یومنوف و نیروهای هوافضا سرگئی سوروویکین و از طرف چین، فرماندهان نیروی دریایی دریاسالار دونگ جون و سرهنگ ژنرال چانگ دینگ کیو فرمانده نیروی هوایی نیز در این نشست حضور داشتند.

نقشه راه توسعه همکاری نظامی میان چین و روسیه در شرایطی به امضا رسیده که تنش‌های این دو کشور با ایالات متحده به بالاترین حد خود از زمان پایان جنگ رسیده است.

US CHINA Cold War andS.U ex

مانور بمب‌افکن‌ها در نزدیکی مرز روسیه

در شرایط کنونی، مهم‌ترین تنش میان روسیه و غرب بر سر مسئله اوکراین است. کشورهای غربی نگران حمله احتمالی روسیه به اوکراین هستند. در آخرین تحولات مربوط به این مسئله، خبرگزاری رویترز گزارش داده روز گذشته نیروی دریایی اوکراین اعلام کرد دو قایق گشتی سابق گارد ساحلی ایالات متحده که برای تقویت نیروی دریایی اوکراین آماده شده‌اند، وارد بندر اودسا در دریای سیاه اوکراین شدند.

سفارت آمریکا در کی‌یف می‌گوید که این دو قایق بخشی از یک بسته امنیتی به ارزش بیش از ۲.۵ میلیارد دلار است که از سال ۲۰۱۴ تاکنون به اوکراین داده شده است. اما روسیه این مسئله را امری تنش زا و تحریک کننده خوانده است.

3

از سوی دیگر سرگئی شویگو، وزیر دفاع روسیه مدعی شده که در اوایل ماه جاری بمب افکن‌های آمریکایی در ۲۰ کیلومتری مرز‌های روسیه در حال تمرین برای حمله هسته‌ای به کشورمان مشاهده شده‌اند و اعلام کرده مسکو در مورد افزایش فعالیت بمب افکن‌های هسته‌ای آمریکا در نزدیکی مرزهایش بار‌ها به واشنگتن هشدار داده است.

عبور از تنگه پرمناقشه

از سوی دیگر مناقشه بر سر تایوان نیز در حال حاضر پرمخاطره‌ترین مسئله مورد اختلاف میان آمریکا و چین به شمار می‌آید. در آخرین تحولات در این زمینه، یورونیوز گزارش داده یک کشتی جنگی آمریکا روز سه‌شنبه  بار دیگر از تنگه حساس تایوان عبور کرده است.

4

بنا بر گزارش نیروی دریایی آمریکا، ناوشکن «میلیوس» از ناوشکن‌های کلاس «آرلی برک» که به موشک‌های هدایت شونده مجهز است، «عبور عادی» از تنگه تایوان داشته است. اگر چه ارتش آمریکا عبور کشتی‌های جنگی‌ خود را از تنگه تایوان در راستای فعالیت‌های عادی نیروهایش می‌داند اما چین معتقد است که واشنگتن با این اقدام‌ها به تنش‌های منطقه‌ای دامن می‌زند.

بر اساس اطلاعیه نیروی دریایی آمریکا، عبور ناوشکن میلیوس از تنگه تایوان نشان‌دهنده تعهد واشنگتن به آزادی کشتیرانی در اقیانوس هند و آرام است. این در حالی است که ارتش چین در ماه اکتبر اقدام آمریکا و کانادا در اعزام یک کشتی جنگی به تنگه تایوان را محکوم و اعلام کرد که اقدام این دو کشور صلح و ثبات در منطقه را تهدید می‌کند.

پکن مدعی است که تایوان بخشی از قلمروی سرزمینی چین است،از همین رو در ماه‌های گذشته ماموریت‌های نیروی هوایی‌اش را حریم هوایی تایوان تشدید کرده به گونه‌ای که این موضوع خشم تایپه را برانگیخته است. چین از تایوان به عنوان حساس‌ترین و مهم‌ترین موضوع در روابط پکن با واشنگتن یاد می‌کند. کشتی‌های جنگی آمریکا ماهانه از تنگه تایوان عبور می‌کنند و پکن هم همیشه به تندی به این اقدام واشنگتن واکنش نشان می‌دهد.

US+CHINA+Taiwan