به گزارش اکوایران، علی باقری کنی، مذاکره‌کننده ارشد ایران گفت: مذاکرات برای احیای توافق هسته‌ای ایران روز جمعه در وین برگزار می‌شود و برای «چند روز» متوقف می‌شود.

باقری کنی در توییتر خود نوشت که روز پنجشنبه با انریکه مورا، مدیر سیاسی اتحادیه اروپا و سایر نمایندگان دیدار کرده تا وضعیت را بررسی کرده و در مورد راه پیش رو گفتگو کند.

وی افزود: «این هفته پیشرفت خوبی داشته ایم. ما امروز یک کمیسیون مشترک تشکیل خواهیم داد و پس از وقفه چند روزه به گفتگوها ادامه خواهیم داد.»

Screenshot 2021-12-17 134927

بر اساس گزارش رویترز، سه دیپلمات روز پنج‌شنبه گفتند که طرف‌های باقی‌مانده در توافق هسته‌ای 2015 ایران قصد دارند روز جمعه در ساعت 13:00 به وقت گرینویچ برای توقف موقت مذاکرات احیای برجام دیدار کنند.

یکی از آنها گفت که مذاکرات در 27 دسامبر از سر گرفته می شود، در حالی که دیگری گفت که بین کریسمس و سال نو از سر گرفته خواهد شد.

هتل کوبورگ مذاکرات هسته ای

تفاهم بر روی پیش‌نویس جدید

«انریکه مورا» معاون دبیر کل سرویس اقدام خارجی اتحادیه اروپا پس از پایان نشست امروز کمیسیون مشترک برجام گفت که اعضا به یک متن مشترک برای مذاکره درباره احیای مفاد توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ دست یافته‌اند.

وی در جمع خبرنگاران بیان داشت که این پیش‌نویس، نظرات و پیشنهادات مختلف گروه ۱+۴ و ایران درباره رفع تحریم‌ها، مسائل هسته‌ای و ترتیبات اجرایی را شامل می‌شود.

وی عنوان کرد که این امر به معنای دست یابی به توافق نیست ولی مبنای ادامه گفت‌وگوها خواهد بود. این مقام اروپایی از حس اضطرار میان مذاکره‌کنندگان برای احیای توافق سال ۹۴ گفت و ابراز امیدواری کرد که گفت‌وگوها ظرف چند هفته آینده به نتیجه برسد.

نرمش دوجانبه ایران و غرب در نخستین روز مذاکرات

همچنین علی‌رغم عدم اعلام رسمی تاریخ مشخص برای ادامه مذاکرات، عباس اصلانی خبرنگار ایرانی در توییتر خود نوشت: «طرفین در مذاکرات وین توانسته‌اند با الحاق دیدگاه‌های ایران به پیش‌نویس جدیدی دست یابند که در صورت نهایی شدن، مبنای مذاکرات آتی خواهد بود. امروز، مذاکره کنندگان به پایتخت ها بازخواهند گشت و در حال حاضر برنامه ریزی شده است که پس از یک وقفه "حدود" 10 روزه از سر گرفته شوند».

لارنس نورمن خبرنگار وال استریت‌ ژورنال نیز با بازنشر این توییت مدعی شد: «این همان چیزی است که من دیشب می‌شنیدم. اگرچه این [اضافه شدن دیدگاه‌های ایران در پیش‌نویس جدید] عمدتاً در بخش مسائل هسته‌ای است».

Screenshot 2021-12-17 134906

بازگشت برای مشورت با پایتخت

وی همچنین در توئیت دیگری نوشت: دیپلمات‌های اروپایی می گویند: «در 24 ساعت گذشته پیشرفت های فنی صورت گرفته است، اما این فقط ما را به جایی که مذاکرات در ژوئن برگزار شد نزدیک‌تر می کند. ما به همراه چین، روسیه و هماهنگ کننده اتحادیه اروپا، انتظار داشتیم مذاکرات را در 29 نوامبر  با متون ژوئن به عنوان مبنایی برای مذاکره از سر بگیریم».

به ادعای نورمن، وی افزود: «ما به تصمیم باقری کنی، مذاکره‌کننده ارشد مبنی بر بازگشت امروز به تهران برای رایزنی، احترام می‌گذاریم، هر چند که توقفی ناامیدکننده در مذاکرات به همراه دارد. ما با تیم های خود کاملاً در دسترس هستیم تا در مذاکرات در مورد همه جنبه های بازگشت به برجام شرکت کنیم. این مذاکرات روز به روز فوریت بیشتری پیدا می کند.» 

چند هفته، نه چند ماه

این دیپلمات اروپایی مدعی شده است:«ما امیدواریم که ایران در موضعی باشد که بتواند به سرعت مذاکرات را از سر بگیرد و تعامل سازنده‌ای داشته باشد تا مذاکرات بتواند با سرعت بیشتری پیش برود. همانطور که گفتیم، هفته‌ها تا از بین رفتن مزایای اصلی منع اشاعه برجام  باقی‌مانده است و نه ماه‌ها. ما به سرعت در حال رسیدن به پایان راه برای این مذاکرات هستیم. برنامه هسته ای ایران در حال حاضر پیشرفته‌تر از همیشه است. بسیار مهم است که ایران از اقدامات تشدید کننده بیشتر اجتناب کند.»

dc4ad41b49447b2e4fa7ffcbd7efd43c5603120e

سرعت دستیابی به توافق بستگی به اراده طرف مقابل دارد

علی باقری کنی پس از پایان نشست کمیسیون مشترک برجام با تاکید براینکه «سرعت دستیابی به توافق بستگی به اراده طرف مقابل دارد»، به خبرنگاران ایرانی گفت: اگر طرف مقابل دیدگاه‌ها و مواضع منطقی جمهوری اسلامی ایران را بپذیرد گفت‌ وگوهای دور جدید می‌تواند آخرین دور مذاکرات باشد و در کوتاه‌ترین زمان به توافق برسیم. 

همچنین وانگ کوان، مذاکره‌کننده ارشد چین در مذاکرات وین، روز جمعه پس از پایان نشست کمیسیون مشترک و دور هفتم مذاکرات وین گفت: امیدواریم که مذاکرات پیش از پایان سال ازسرگرفته شوند.

علی باقری کنی مذاکرات هسته ای

گفتنی است علی باقری معاون سیاسی وزیر امور خارجه و مذاکره‌کننده ارشد ایران در مذاکرات وین چهارشنبه شب توضیحاتی را در خصوص دستاوردهای گفتگوهای اخیر ایران و 1+4 ارائه کرد.

باقری در این خصوص گفت:  در دور هفتم ما دیدگاه‌ها و مواضع دولت جدید و تیم جدید را در موضوعات قابل‌گفتگو در مذاکرات وین به طرف مقابل ارائه کردیم. در دو سند اصلی که یکی پیش‌نویس رفع تحریم‌ها بود، طرف مقابل دیدگاه‌های جمهوری اسلامی ایران را به عنوان مبنای گفتگو پذیرفت. بر این اساس سند جدیدی مبنای گفتگو در حوزه تحریم‌ها قرار گرفت که این سند با سند قبلی که در دور ششم مذاکرات وین نهایی شده بود، متفاوت است.

مذاکره‌کننده ارشد ایران افزود: «در موضوع هسته‌ای طرف ایرانی دیدگاه‌های خود را در متنی که در دور ششم نهایی شده بود، درج کرد اما طرف اروپایی مقاومت می‌کرد و در واقع نمی‌پذیرفت که دیدگاه‌های ایران در آن سند درج شود و آن [سند جدید] مبنای گفتگوها قرار گیرد. در طول یک هفته گذشته مذاکرات فشرده و سنگینی بین هیأت‌های دو طرف برگزار شد تا نهایتاً طرف مقابل پذیرفت که در سند هسته‌ای هم دیدگاه‌های جمهوری اسلامی ایران درج شود و آن [سند جدید] مبنای گفتگوها قرار گیرد».

وی تأکید کرد: پس در حال حاضر ما در پایان دور هفتم گفتگوهای وین دو مبنای جدید برای گفتگوها و مذاکرات آینده خواهیم داشت که این دو مبنا با دو مبنایی که در دور ششم مذاکرات وین نهایی شده بود، متفاوت است.

باقری در خصوص تاریخ بازگشت هیأت‌های مذاکره‌کننده به وین برای ادامه مذاکرات نیز گفت: در مورد اینکه در آینده نزدیک این گفتگوها از سر گرفته شود، توافق شده است ولی در مورد روز [دقیق] آن قرار شد که هماهنگ‌کننده [کمیسیون مشترک برجام] با هیأت‌های مذاکره‌کننده در تماس باشد تا زمانی را که مورد توافق همه هیأت‌ها باشد اعلام کند.