به گزارش اکوایران، جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید گفته مذاکرات کنونی با تهران [بر سر احیای برجام] ممکن است طی چند هفته آینده به پایان برسد.

تنها چند هفته

جیک سالیوان، که در روزهای اخیر در سفر به سرزمین های اشغالی با مقامات ارشد اسرائیل از جمله نخست وزیر و رئیس جمهور این رژیم دیدار داشته، در گفت و گو با خبرنگاران ادعا کرده «دیپلماسی، بازدارندگی و فشار» بهترین روش ها برای مواجهه با برنامه اتمی جمهوری اسلامی هستند.

بنا بر گزارش خبرگزاری رویترز، سالیوان خطاب به خبرنگارن افزوده: «ما [آمریکا و اسرائیل] به صورت علنی از تقویم و زمان بندی سخن نمی گوئیم، اما در پشت درهای بسته در حال مذاکره بر سر جدول‌های زمان بندی هستیم و فرصت زیادی هم در اختیار نداریم». سالیوان در پاسخ به پرسشی پیرامون این که چه وقت زمان آمریکا تمام می‌شود، گفت: « تنها چند هفته‌».

به گفته سالیوان سفر او در آستاه کریسمس حاکی از این است که این مقطعی حیاتی برای هر دو طرف پیرامون یک مجموعه مسائل امنیتی است و برای آمریکا و اسرائیل مهم است که به یک استراتژی و رویکرد مشترک برسند و راهی برای تامین منافع اساسی دو طرف پیدا کنند.

تشدید اختلافات

سالیوان در حالی این سخنان را اظهار کرده که در روزهای گذشته رابرت مالی، نماینده دولت ایالات متحده در امور ایران هم ادعا کرده بود تنها چند هفته باقی مانده تا با ادامه روند کنونی دیگر بازگشت به برجام معنایی نداشته باشد.

همچنین، سالیوان در شرایطی به سرزمین های اشغالی سفر کرده که در روزهای اخیر اختلاف بر سر مسئله برنامه اتمی ایران میان آمریکا و اسرائیل در رسانه های مختلف بازتاب فراوان داشته است. نیویورک تایمز هفته پیش طی گزارش مفصل پرده از اختلافات جدی میان مقامات دو طرف پیرامون کارایی عملیات علیه اسرائیل علیه تاسیسات هسته ای ایران برداشت. این روزنامه در گزارش دیگر از امتناع آمریکا برای در اختیار نهادن هواپیماهای سوخت رسان به اسرائیل که در عملیات نظامی با مسافت های نسبتا زیاد به کار می رود خبر  داده بود. کانال ۱۳ تلویزیون اسرائیل نیز گفته جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا در سه هفته اخیر از پاسخگویی به تماس‌های نخست‌وزیر اسرائیل خودداری کرده است.