به گزارش اکوایران، با بالا گرفتن تنش‌های میان روسیه و غرب ولادیمیر پوتین گفته مسکو در فکر گزینه‌های متعدد دیگری است. معاون رئیس‌جمهور آمریکا هم گفته غرب درصدد اعمال تحریم‌های بی‌سابقه‌ای علیه روسیه است.

گزینه‌های جدید روی میز مسکو

بنا بر گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور فدراسیون روسیه در اظهاراتی که از سوی تلویزیون دولتی این کشور پخش شد گفته در صورتی که غرب از ارائه تضمین‌های امنیتی به مسکو خودداری و به گسترش ناتو به سمت شرق ادامه دهد، کشورش گزینه‌های متعدد دیگری را روی میز خواهد گذاشت.

پوتین ضمن تاکید بر فوریت خواسته‌هایش هشدار داده در صورت عدم اجابت سریع این تقاضاها و ادامه مسیر «تهاجمی» غرب به سوی «آستانه خانه ما»، مسکو به ناچار «تدابیر نظامی-فنی لازم» را در پیش خواهد گرفت.

او در پاسخ به پرسشی مبنی بر این که پاسخ مسکو چه می‌تواند باشد، بدون به اشاره جزئیات گفته این پاسخ احتمالا متنوع خواهد بود و متذکر شد «این بستگی به پیشنهادهایی دارد که کارشناسان نظامی به من ارائه کنند».

ارسال پیام دیپلماتیک با موشک‌های ابرمافوق صوت

در هفته‌های اخیر تنش‌ها میان مسکو و غرب در مورد مسئله اوکراین شدت گرفته است. در حالی که غرب به دلیل تجمع ده‌ها هزار نیرو در نزدیکی مرز اوکراین مسکو را متهم به سازماندهی برای حمله گسترده به خاک اوکراین می‌کند، روسیه ناتو و غرب را عامل تنش‌های اخیر معرفی می‌کند. با این همه روز شنبه  خبرگزاری اینترفکس به نقل از منابع نظامی روسیه گزارش داد که بیش از ده هزار سرباز روس پس از رزمایش یک ماهه‌ای که در مجاورت مرز اوکراین انجام دادند به پادگان‌های خود بازمی‌گردند. با این حال پوتین در سخنان دیشب خود بار دیگر متذکر شده عضویت اوکراین در ناتو یا استقرار تسلیحات این سازمان در این کشور خط قرمزی برای مسکو است که اجازه عبور غرب از آن را نخواهد داد.

پیش از این و در روز جمعه هم پوتین از آزمایش موفقیت‌آمیز و هم‌زمان موشک‌های ابرمافوق صوت این کشور خبر داده بود. به گفته پوتین این یک رویداد بزرگ برای روسیه و گامی مهم در جهت تقویت امنیت این کشور و بهبود ظرفیت‌های دفاعی آن محسوب می‌شود. در همین رابطه یکی از سخنگویان دولت روسیه گفته بود با آزمایش موشک‌های ابرمافوق صوت، غربی‌ها پیام دیپلماتیک ما را بهتر می‌فهمند.

آماده برای اعمال تحریم های بی‌سابقه

در این شرایط، خبرگزاری فرانسه گزارش داده ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو به دنبال برگزاری نشست ناتو-روسیه در ماه آینده است و به همین خاطر با مقامات مسکو تماس گرفته تا حضورشان را تضمین کند.

کملا هریس معاون اول رئیس جمهور آمریکا هم در گفت‌وگو با شبکه سی‌بی‌اس در پاسخ پرسش مبنی بر این‌که با توجه به استقرار بیش از صدهزار نظامی روسیه در مرز با اوکراین، آیا  قرار است شاهد یک جنگ آتشین در اروپا طی چند هفته آینده باشیم، گفته ما در حال انجام گفت‌و‌گوهای مستقیم با روسیه هستیم و خیلی واضح تاکید کردیم که روسیه نباید به حاکمیت اوکراین تجاوز کند و ما ما برای تمامیت ارضی اوکراین در کنار این کشور ایستاده‌ایم. ما در حال همکاری با متحدانمان در این زمینه هستیم و آماده هستیم که تحریم‌هایی که شما تا کنون شاهدش نبوده‌اید را اعمال کنیم.