به گزارش اکوایران، رئوسای جمهور ایالات متحده و روسیه برای دومین بار طی ماه دسامبر با یکدیگر گفت وگو خواهند کرد.

خبرگزاری آسوشیتدپرس از قصد جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا برای برقراری مکالمه تلفنی با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه در بعد از ظهر امروز (پنجشنبه) خبر داده است. تنش‌ بر سر تجمع نیروهای نظامی روسیه در نزدیکی مرزهای شرقی اوکراین در محور این گفت‌وگو خواهد بود. امیلی هورن، سخنگوی شورای امنیت کاخ سفید نیز ضمن تایید این خبر گفته رهبران دو کشور قصد دارند برخی از موضوعات از جمله «تعاملات دیپلماتیک آتی» را با یکدیگر به بحث بگذارند.

یک مقام بلندپایه کاخ سفید گفته این گفت‌وگوی تلفنی به درخواست ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه انجام می‌شود و جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا نیز در نظر دارد این موضوع را به وضوح بیان کند که آمریکا هم برای «دیپلماسی و یک مسیر دیپلماتیک رو به جلو» آماده است و هم اینکه از آمادگی لازم برای پاسخ به تهاجم نظامی روسیه به اوکراین برخوردار است.

یک مقام کاخ سفید به شرط فاش نشدن نامش به آسوشیتدپرس گفته: «گمان می‌کنم رهبران دو کشور معتقدند با توجه به اینکه دو کشور در یک لحظه بحرانی قرار دارند تعامل مستقیم در بالاترین سطوح ضروری است». این مقام کاخ سفید با این حال یادآوری کرد که هنوز معلوم نیست چرا پوتین درخواست کرده با بایدن تلفنی گفت‌وگو کند. 

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا با انتشار بیانیه‌ای گفت گفت‌وگوی تلفنی رهبران دو کشور بر روی استقرار نیروهای نظامی روسیه در مرزهای شرقی اوکراین و تعاملات دیپلماتیک آتی واشنگتن با مسکو متمرکز است. 

در همین زمینه، یک مقام ارشد آمریکایی نیز به خبرگزاری رویترز گفته جو بایدن در گفت‌وگوی خود با ولادیمیر پوتین احتمالا درباره مذاکرات احیای برجام در وین، پایتخت اتریش گفت‌وگو خواهد کرد. این مقام ارشد آمریکایی گفته است، من معتقدم که جو بایدن و ولادیمیر پوتین احتمالاً فردا دوباره در مورد ایران گفت‌وگو خواهند کرد، زیرا ما در وین در حال انجام مذاکراتی هستیم و ایالات متحده، شرکای اروپایی ما به همراه روس‌ها از نزدیک در وین با هم هماهنگ شده‌اند و به طور کاملاً سازنده با هم در وین کار می‌کنند.