به گزارش اکوایران، وزارت امور خارجه ایران در بیانیه ای که به مناسبت دومین سالگرد ترور سردار قاسم سلیمانی، فرمانده شهید سپاه قدس ایران منتشر شد، اعلام کرد که دولت آمریکا مسئولیت قطعی این جنایت بین المللی را بر عهده دارد.

در این بیانیه آمده است: «بی تردید اقدام جنایتکارانه‌ی آمریکا در به شهادت رساندن سردار سلیمانی مصداق «حمله تروریستی» است که به نحوی سازمان‌یافته‌ توسط دولت وقت آمریکا طراحی و عملیاتی شده است».

این بیانیه در ادامه با اشاره به دولت جو بایدن، تصریح می کند که «هم اکنون نیز مسئولیت این اقدام متوجه کاخ سفید می‌باشد».

مسئولیت بایدن درباره ترور سردارسلیمانی

بر اساس گزارش خبرگزاری فرانسه، دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور سابق آمریکا، در 3 ژانویه 2020 دستور حمله [تروریستی] هدفمند به سردار سلیمانی، فرمانده نیروی قدس، و همراهان وی را صادر کرد. [شهیدان] سلیمانی، ابومهدی المهندس فرمانده عراقی و همراهانشان پس از ورود به فرودگاه بغداد هدف حمله پهپاد آمریکایی قرار گرفتند [به شهادت رسیدند]؛ اقدامی که موجی از خشم همراه با شوک را در منطقه به دنبال داشت.

این بیانیه می‌افزاید: «در واکنش به این ترور ، اقدام فوری و موثر نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران در نواختن سیلی به نظامیان آمریکایی مستقر در پایگاه عین الاسد عراق و آثار معنوی خون شهدای ایرانی و عراقی این واقعه ، معادلات را تغییر داد و باعث آغاز شکست راهبرد منطقه ای آمریکا گردید که فرار آمریکا از افغانستان، آغاز فرایند خروج از عراق و تغییر استراتژی حضور نظامیان آمریکا در منطقه ژئواستراتژیک خلیج فارس تنها گوشه ای از آثار و پیامدهای آن بشمار می رود».

دستگاه دیپلماسی ایران وعده داده است: :«بر مبنای موازین حقوقی و بین المللی ، دولت آمریکا در قبال این جنایت «مسئولیت قطعی بین‌المللی» دارد. در همین چارچوب، کلیه عاملان، آمران، مباشران و مسببان این جنایت تروریستی مسئولیت داشته و برهمین اساس وزارت امورخارجه با همکاری سایر دستگاه‌ها و قوه قضائیه جمهوری اسلامی ایران از همان ابتدا و بر اساس اصل حقوقی "مقابله با بی‌کیفرمانی جنایتکاران" مجموعه اقدامات خود برای پاسخگو نمودن آنها در پیشگاه عدالت را آغاز نموده است و تا حصول نتیجه نهایی ادامه خواهد داد».

بر اساس گزارش خبرگزاری فرانسه، بیانیه وزارت امور خارجه در حالی منتشر شد که ایران روز جمعه مجموعه مراسم‌های یادبودی آماده می‌شود که مقامات بدون ذکر جزئیات گفتند مراسم اصلی در روز دوشنبه برگزار خواهد شد، .

آنها همچنین گفته‌اند در (۷ ژانویه) 17 دی ماه نمایش «توانمندی های موشکی ایران» برگزار می شود.

مقامات ایرانی همچنین بارها متعهد شده اند که انتقام سلیمانی را خواهند گرفت. در اولین سالگرد شهادت وی، ابراهیم رئیسی، رئیس وقت قوه قضائیه که اکنون رئیس جمهور ایران است هشدار داد که حتی ترامپ "از عدالت مصون نیست" و قاتلان شهید سلیمانی "در هیچ کجای دنیا در امان نخواهند بود."

مسئولیت بایدن درباره ترور سردارسلیمانی

وزارت خارجه ایران در این بیانیه با اشاره به وزارت امور خارجه اقدامات متعددی که با هدف دنبال نمودن موضوع در تمامی سطوح داخلی، دوجانبه، منطقه‌ای و بین‌المللی انجام گرفته، اعلام کرده است: «جمهوری اسلامی ایران همواره در جهت برقراری صلح و ثبات منطقه اقدامات موثر و فعالی را بعمل آورده است . اکنون با توجه به رویکردهای دولت سیزدهم که دست همسایگان جمهوری اسلامی ایران را برای تعامل و همکاری گسترده و پایدار می فشارد، زمینه توسعه و تحکیم مناسبات بین کشورهای منطقه بیش از پیش فراهم شده است».

این بیانیه در پایان می‌افزاید: «دولت و ملت ایران خود را در کنار دولت‌ها و ملت‌های منطقه می داند و از هرگونه مساعدتی برای حفظ یکپارچگی و تمامیت ارضی، برقراری ثبات و امنیت پایدار و توسعه و آبادانی کشورهای منطقه و جهان اسلام دریغ نکرده و نخواهد کرد».

مسئولیت بایدن درباره ترور سردارسلیمانی