دوشنبه هفته گذشته وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در کمیسیون بهداشت مجلس حضور یافت. بهرام عین اللهی درباره کمبود آنتی بیوتیک کودکان صحبت کرد و گفت: در فصل تابستان به دلیل مصرف بالا با کمبود سرم و در فصول پاییز و زمستان با مصرف بالای آنتی بیوتیک مواجه هستیم که برای رفع این کمبودها پیش‌بینی‌های لازم انجام و مشکل مواد اولیه برطرف شده و حدود یک هفته آینده به مقدار فراوان به داروخانه‌ها تحویل خواهد شد. 

طبق اظهارات برخی معاونت‌های غذاودارو در دانشگاه‌های علوم پزشکی، کمبود برخی اقلام دارویی از جمله شربت‌های آنتی بیوتیک به دنبال کمبود مواد اولیه این داروها به صورت کشوری است.

نیازی به واردات آنتی بیوتیک نداریم

حسینعلی شهریاری، رئیس کمیسیون بهداشت مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با اکوایران درباره کمبود آنتی بیوتیک در کشور گفت: سازمان غذاودارو در حال پیگیری کمبود آنتی بیوتیک در کشور است. 

او با بیان اینکه نیازی به واردات آنتی بیوتیک در کشور نیست، تصریح کرد: شرکت‌های دارویی در حال تلاش برای حل این مشکل هستند، ضمن اینکه بسیاری از بیماری‌های ویروسی نیازی به تجویز آنتی بیوتیک ندارند. 

شهریاری درباره کمبود سرم اظهار کرد: همچنان در بازار با کمبود سرم مواجه هستیم، با این حال تمام شرکت‌های دارویی در حال تلاش برای افزایش ظرفیت تولید هستند. 

رئیس کمیسیون بهداشت مجلس افزود: در بیمارستان‌ها به خصوص بخش دولتی سعی شده مشکلی بابت کمبود سرم پیش نیاید اما در داروخانه‌‌ها با کمبود سرم مواجه هستیم. 

علت کمبود آنتی‌بیوتیک کودکان

مدیر روابط عمومی انجمن داروسازان خراسان رضوی نیز در روزهای گذشته اظهار کرد: کمبود برخی از داروها مانند آنتی‌بیوتیک کودکان به دلیل کاهش تولید آن توسط برخی از شرکتهای دارویی رخ داده است.

به گفته نازی ناصری، به دلیل عدم مجوز افزایش قیمت داروهای آنتی‌بیوتیک، تولید این گروه از داروها برای تولیدکنندگان مقرون به صرفه نیست.

او به ایرنا گفت: بسیاری از شرکت های تولیدکننده دارو حدود چند ماه است که تولید آنتی بیوتیک‌ها را متوقف کرده اند که کمبودهای کنونی به این دلیل است.

وعده مسئول سازمان غذاودارو برای رفع مشکل کمبود دارو

حسین شمالی، مدیرکل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو به ایرنا گفته، با توجه به گران شدن مواد اولیه آنتی‌بیوتیک‌ها، سعی داریم با پوشش بیمه‌ای، هزینه پرداختی از جیب مردم افزایش نیابد و تا ۱۵ روز دیگر مشکل کمبود این داروها برطرف می‌شود.

کمبود آنتی بیوتیک در 30 استان کشور 

امروز رئیس کمیسیون بهداشت مجلس از تداوم کمبود سرم و آنتی بیوتیک در کشور خبر داد و بیان کرد: علیرغم تمامی پیگیری ها و برگزاری جلسات توسط کمیسیون بهداشت و اینجانب در اغلب استان‌ها با کمبود جدی دارو مواجه هستیم. در حال حاضر کودکان و افراد مسن در معرض آنفلوآنزا و سرماخوردگی قرار دارند و این بیماری‌ها در حال افزایش است اما با کمبود آنتی‌بیوتیک به ویژه برای کودکان در ۳۰ استان کشور روبرو هستیم.

حسینعلی شهریاری به خبرگزاری خانه ملت گفت: تداوم کمبود سرم در کشور، قوانین بانکی و گمرکی، شرکت‌های بیمه‌ای، کمبود مواد اولیه، طلب شرکت‌های تولید دارو، افزایش هزینه حمل و نقل و تعرفه های بازرگانی از جمله دلایل کمبودهای دارویی و سرم است.

او با بیان اینکه ۶۰ تا ۷۰ درصد تولید داروی کشور در اختیار شرکت‌ها و بنگاه‌های شبه دولتی است، تصریح کرد: رئیس‌جمهور بارها خطاب به مسئولان مربوطه تأکید کرد که قیمت دارو نباید افزایش یابد و کمبودهای دارویی و سرم باید رفع شود اما متأسفانه تاکنون در این رابطه اقدامی انجام نشده‌ است؛ مردم با کمبود دارو مواجه هستند چه کسی باید پاسخگوی آنها باشد.

شهریاری افزود: با دستورهای کاغذی این مشکل حل نمی‌شود و اگر در این‌ رابطه تدبیر و فکر عاجلی نشود افزایش نارضایتی‌ها را به‌ دنبال دارد و مشکل کمبود دارو نباید به مشکلات فعلی کشور افزوده شود.

او اظهار کرد: در تابستان و بهار سال جاری در مورد کمبود دارو تذکر دادیم و تأکید کردیم که نباید اجازه داد این کمبودها به فصول پاییز و زمستان برسد اما متاسفانه توجهی نشد.

جزئیات نامه رئیس کمیسیون بهداشت مجلس به رئیس جمهور 

امروز نیز رئیس کمیسیون بهداشت مجلس در نامه ای از رئیس جمهور درخواست کرد تا مشکل کمبود اقلام دارویی و سرم تزریقی را در اسرع وقت رفع کند. او در این نامه اظهار کرده، احتراماً همانگونه که به دفعات به حضرتعالی یادآوری نموده ام و خاطر شریف قطعاً مستحضر می باشد، با توجه به تغییر نرخ ارز دارو و ثبت سفارشات جدید برای مواد اولیه جهت تولید داروهای داخلی بر اساس نرخ جدید و نیز چالش تامین نقدینگی لازم، وقوع وقفه درتولید، ورود و عرضه دارو به خصوص در فصل پاییز و زمستان و بالاخص در زمینه داروهای پرمصرف این فصول همچون انواع آنتی بیوتک ها و داروهای بیماری های عفونی امری دور از انتظار نبوده و متاسفانه در حال حاضر به عنوان یک واقعیت به شدت نگران کننده، موجب سردرگمی بیماران و کندی روند درمان وبهبود آنان، هم اکنون وجود دارد و عنایت ویژه دولت محترم را برای حل عاجل آن می طلبد.

از آنجا که موضوع مزبور از دغدغه های جنابعالی بوده و دولت نیز به اهمیت مقوله سلامت به خوبی واقف است مستدعی است دستور فرمایید موضوع کمبود اقلام دارویی مذکور و سرم تزریقی که به ویژه کودکان و سالمندان را مورد تهدید قرار می دهد در اسرع وقت مرتفع شده و تمهیدات لازم برای جلوگیری از کمبودها و تامین ذخیره های لازم در کارخانجات تولیدی و شرکتهای پخش اندیشیده و نتیجه اقدامات به عمل آمده به این کمیسیون اعلام شود.

ضمنا در شرایط کنونی که دشمنان با کوچکترین بهانه در صدد مخدوش نمودن چهره نظام بوده و عوامل داخلی آنان نیز با بزرگنمایی، سعی را در برانگیختن اذهان دارند و مسئله سلامت عمومی و کمبود داروهای متداول برای امراض ساده نیز فی نفسه موضوعی حساس و اورژانسی به شمار می رود پرداختن به حل موضوع و گره گشایی از مشکلات و چاره اندیشی برای آنها، اهمیت قضیه را دوچندان می‌نماید و انتظار برای دسترسی آسانتر مردم به داروهای ضروری، از سوی جنابعالی که نسبت به این حوزه امعان نظر داشته و بارها به مسئولان ذیربط در این خصوص تاکید نموده اید، انتظاری کاملا بجا و انشاالله نتیجه بخش است.

این در حالیست که پیگیری‌های اکوایران از سهمیه‌بندی و کمبود سرم و آنتی بیوتیک به خصوص کودکان در داروخانه‌ها خبر می دهد که علت دقیق آن نیز مشخص نیست.