به گزارش اکوایران؛ یک ماه از وعده‌های مسئولان برای رفع کمبود داروهای کودکان به خصوص آنتی بیوتیک می‌گذرد و وزارت بهداشت هم پس از آنکه شرکت‌های داروسازی اقدام به گران کردن دارو کردند، وعده افزایش تولید این داروها در داخل کشور را داد.

در حالی که با توجه به شیوع آنفلوآنزا کمبود آنتی بیوتیک در سراسر کشور روز به روز بیشتر می‌شد، سرانجام با درخواست وزارت بهداشت، سازمان تدارکات پزشکی هلال احمر اقدام به واردات آنتی بیوتیک کودکان کرد.

پیرحسین کولیوند، رئیس جمعیت هلال‌احمر در گفت‌وگو با اکوایران از واردات آنتی بیوتیک در تاریخ جمعه (6 آبان) خبر داده و گفتعه بود با هماهنگى سازمان غذا و دارو، محموله‌ای شامل هشت قلم آنتی ‎بیوتیک کودکان از کشور هند وارد ایران شده است.

براساس گفته‌های رئیس سازمان تدارکات پزشکی هلال احمر به اکوایران، محموله حاوی 49 آنتی بیوتیک بامداد شنبه (7 آبان) از بمبئی هند وارد ایران شد که اولین محموله دارویی برای رفع مشکل اخیر کمبود آنتی بیوتیک محسوب می‌شد.

براساس اعلام پایگاه اطلاع‌رسانی جمعیت هلال‌احمر، لیست آنتی بیوتیک‌های وارداتی به کشور شامل این موارد بود: سوسپانسیون آموکسی سیلین ۱۲۵ به تعداد ۱۰۰ هزار و ۹۵۰ بطری، سوسپانسیون آزیترومایسین ۱۰۰ به تعداد ۶۱ هزار و ۶۰۰، سوسپانسیون آزیترومایسین ۲۰۰ به تعداد ۹۰ هزار بطری، سوسپانسیون سفکسیم ۵۰ (۲ برند) تعداد کل: ۱۰۰ هزار بطری، سوسپانسیون سفالکسین ۱۲۵به تعداد ۸۰ هزار بطری، سوسپانسیون کوآموکسی کلاو ۴۵۷ به تعداد ۱۵۰ هزار و سوسپانسیون کوآموکسی کلاو ۲۲۸،۵ (۳ برند) به تعداد ۳۶۰ هزار بطری.

شب گذشته اما سازمان غذا و دارو در اطلاعیه‌ای دستور ریکال (جمع‌آوری دارو از سطح عرضه) برخی از سوسپانسیون‌های خوراکی کوآموکسی‌کلاو را صادر کرد.

طبق نامه منتشرشده از محمد پیکانپور، مدیرکل امور داروی سازمان غذا و دارو، به یکی از شرکت‌های واردکننده سوسپانسیون خوراکی آنتی‌بیوتیک، داروی کوآموکسی‌کلاو با برند MAGAMOX CV-DUO با شماره سری ساخت MFH0555 که به‌صورت فوریتی وارد کشور شده، از لحاظ آزمون تعیین ماده مؤثره، غیرقابل قبول بوده است.

در پی بررسی‌های آزمایشگاه مرجع کنترل غذا و داروی سازمان غذا و دارو، این سازمان دستور ریکال (جمع‌آوری دارو از سطح عرضه) سوسپانسیون خوراکی کوآموکسی‌کلاو با برند و شماره سری ساخت یادشده را صادر کرده است.

نامه سازمان غذاودارو

طبق اعلام وبدا، مدیرکل داروی سازمان غذا و دارو گفته در بررسی‌های صورت‌گرفته ۲ درصد از سوسپانسیون‌های کوآموکسی کلاو ابوت به علت «ناکافی بودن جزئی میزان ماده موثره نسبت به دامنه مجاز» مورد تأیید سازمان غذا و دارو قرار نگرفت و به همین دلیل جمع‌آوری شد.

پیکانپور تاکید کرده است: سازمان غذا و دارو در حفظ اصول کیفی فرآورده‌های سلامت‌محور هیچ مسامحه‌ای نخواهد داشت.

او افزود: از شش آنتی‌بیوتیک وارداتی، تنها یک آنتی‌بیوتیک و از بین پنج بچ از این آنتی بیوتیک یک بچ و به لحاظ تعدادی، دو درصد از داروی مذکور جمع‌آوری شد که علت آن کمتر بودن جزئی میزان ماده موثره از دامنه مجاز بود.

این اتفاق در شرایطی رخ داده که بیش از 20 روز از واردات این داروها توسط سازمان تدارکات پزشکی هلال احمر به کشور می‌گذرد و سازمان غذا و دارو تا روز گذشته نسبت به کیفیت آنتی‌ بیوتیک‌های وارداتی موضعی اعلام نکرده بود؛ آنتی‌بیوتیک‌هایی که برای استقبال از آنها، شخص وزیر بهداشت نیز به فرودگاه امام خمینی (ره) رفته بود.

پیگیری های اکوایران از سازمان هلال احمر تاکنون بی نتیجه مانده است.