به گزارش اکوایران، معاون فنی و امور زیربنایی سازمان منطقه آزاد اروند - به عنوان کارفرمای عملیات تخریب بقایای ساختمان متروپل - به ایرنا گفته «مرحله پایانی عملیات تخریب باقی‌مانده سازه متروپل آبادان روز پنجشنبه آغاز شده و سعی بر این است تا فردا این ساختمان به طور کامل تخریب شود.»

فرهاد آریادوست با اعلام این خبر، به آخرین وعده عملی‌نشده در این رابطه اشاره کرده و یادآور شده که «قرار بود مرحله پایانی تخریب ساختمان متروپل ۱۸ آذر امسال انجام شود که در اجرا با مشکل روبه‌رو شد. پس از خرید تجهیزاتی مانند جک و وینچ‌های قوی توسط مجری طرح و استقرار آنها در کارگاه، عملیات برشکاری در قسمت‌های باقی‌مانده سازه آغاز و آماده‌سازی برای تخریب نهایی انجام شد.»

این مقامِ سازمان منطقه آزاد اروند البته تنها به یادآوری آخرین تاریخ اعلامی بسنده کرده و به وعده‌های محقق‌نشده قبلی اشاره نکرده است. کارفرمای عملیات تخریب بقایای ساختمان متروپل، منطقه آزاد اروند است. پس از دو بار ریزش مجدد بقایای ساختمان ناایمن متروپل، که چند ماه پس از ریزش مرگبار اولیه آن در دوم خرداد امسال رخ داد و منجر به مرگ دست‌کم دو نفرِ دیگر شد، روز دوم آذر مدیر اجرای طرح‌های عمرانی سازمان منطقه آزاد اروند از توقیف کارگاه ساختمانی متروپل آبادان خبر داد و گفت که «طبق برآوردهای انجام‌شده در ۱۰ روز آینده، باقی‌مانده سازه تخریب می‌شود و عملیات آواربرداری انجام خواهد شد».

طبق آن وعده، عملیات تخریب باید تا 11 یا 12 آذر انجام می‌شد. با این حال، چهار روز بعد از وعده قبلی، یعنی ششم آذر، همین مقامِ سازمان منطقه آزاد اروند از اعمال محدودیت ترافیکی و تخلیه ساختمان‌های اطراف متروپل به منظور تخریب باقی‌مانده این سازه خبر داد و گفت که «برای تخریب نهایی باقی‌مانده ساختمان، محدودیت ترافیکی به مدت ۱۰ روز (یعنی از ۶ آذر) در خیابان‌های اطراف ساختمان اعمال شده است». بدین ترتیب کار تخریب نهایتا باید تا 15 یا 16 آذر انجام می‌شد، که نشد.

روز چهاردهم آذر باز هم کارفرمای تخریب اعلام کرد «در صورتی که شرایط در محل مهیا شود»، تخریب کامل ساختمان متروپل آبادان تا آخر هفته انجام می‌شود؛ که با توجه به تاریخِ اعلامی، عملیات تخریب باید تا جمعه 18 آذر به سرانجام می‌رسید، که باز هم نرسید.

حالا حدود دو هفته از «آخرین وعده» کارفرما می‌گذرد و هنوز خبر می‌دهند که عملیات نهایی تخریب سازه باقی‌مانده متروپل آبادان «انجام خواهد شد».

حدود دو ماه قبل، سیدمحمد مولوی - نماینده آبادان در مجلس - به ایسنا گفته بود اگر اقدامات ایمنی مناسبی در مورد بخش‌های باقی‌مانده ساختمان متروپل انجام نشود، باز هم احتمال دارد این ساختمان ریزش کند و جان افراد گرفته شود.