به گزارش اکوایران، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در نشست علنی امروز در جریان بررسی سوال «جلال رشیدی کوچی» به همراه جمعی از نمایندگان از وزیر صمت درمورد دلایل افزایش قیمت خودرو توسط خودروسازان، با 110 رأی موافق، 125 رأی مخالف و 10 رأی ممتنع از مجموع 252 نماینده حاضر در صحن از توضیحات وزیر قانع نشدند و به فاطمی امین کارت زرد دادند.

در متن گزارش کمیسیون صنایع و معادن درباره سوال از وزیر صمت آمده است: متاسفانه شاهد هستیم بعد از 50 سال حمایت بی‌چون‌و‌چرای دولت‌ها و مجلس‌ها، خودروسازی ما توان تامین نیاز داخل را نداشته و به روش‌های مختلف این ضعف خود را پوشانده و اقدام به افزایش قیمت‌ها می‌کند. این در حالی است که روز به روز کیفیت محصولات کاهش و نارضایتی مردم بیشتر می‌شود. در آخرین اقدام خودروساز اقدام به افزایش قیمت ۱۸ درصد محصولات خود کرده است، در حالی که هفته قبل از آن رئیس‌جمهور بر عدم افزایش قیمت تاکید کرده بودند.

جلال رشیدی کوچی - عضو کمیسیون امور داخلی کشور و شوراهای مجلس - در تشریح سوال خود از وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه «قصه خودرو، قصه شیرینی نیست»، به دو قولی که وزیر صمت در ابتدای کار خود درباره حذف قرعه‌کشی خودرو و ثبات قیمت مطرح کرده بود، اشاره کرد و گفت: بنده و بسیاری از نمایندگان دیگر که سوال و استیضاح را مطرح می‌کنیم، نه با دولت پدرکشتگی داریم و نه با هیچ‌یک از وزرا، بلکه حرف ما حرف مردم است. آقای رئیس‌جمهور نیز وعده‌های وزیر صمت را تکرار کرده است.

نماینده مرودشت و پاسارگاد و ارسنجان یادآور شد: فاطمی امین در تاریخ 22 شهریور 1400 اظهار کرده که برای صنعت خودرو دو برنامه شش‌ماهه و دوساله دارد که این دو برنامه به افزایش عرضه و عدم افزایش قیمت کمک می‌کند. امروز کلاه خود را قاضی کنید؛ آیا قیمت خودرو افزایشی پیدا نکرده است؟ طی همین دو سه روز قبل ارزان‌ترین خودروی تولیدی شرکت سایپا 30 میلیون تومان گران شده است. در 25 مهر 1400 در حاشیه نشست اتاق بازرگانی فاطمی امین گفته برنامه‌ای داریم تا قرعه‌کشی خودرو به‌زودی حذف شود. آیا قرعه‌کشی خودرو حذف شده است؟ امروز انتهای سال ۱۴۰۱ قرار داریم ولی همچنان قرعه‌کشی خودرو برقرار است و مردم ناچارند در این لاتاری ثبت‌نام کنند. مردم امروز از همین وعده‌های بی‌عمل ناراحت هستند.

رشیدی کوچی همچنین گفت: مردم امروز به‌سختی می‌توانند خودروی دسته‌دوم تولید داخل را تهیه کنند. در آبان 1400 عنوان شد که در 1401 قرعه‌کشی خودرو نخواهیم داشت و به این سمت می‌رویم که بیش از نیاز داخل خودرو تولید کنیم، اما به هیچ‌یک از این وعده‌ها عمل نشد و فقط 30 درصد افزایش ظرفیت تولید داشتیم.

این نماینده مجلس در ادامه صحبت‌های خود به دیگر وعده‌های عملی‌نشده وزیر صمت اشاره کرد و با انتقاد از قیمت خودروهای داخلی، اظهار کرد: سمند ال‌ایکس ساده که معمولی‌ترین خودروی تولیدی بعد از پراید در ایران به شمار می‌آید، 20 مرداد پارسال 232 میلیون تومان بوده و امروز 375 میلون تومان است. پژو پارس 20 مرداد پارسال 260 میلیون تومان بوده که امروز 400 میلیون تومان شده و پژو 206 تیپ دو هم 240 میلیون تومان بوده که حالا 395 میلیون تومان است. اگر با همین فرمان پیش برویم باید منتظر پژو 206 با قیمت 800 الی 900 میلیون تومانی باشیم. پارسال هم گفتم که باید منتظر پژو 206 با قیمت 400 الی 500 میلیون تومانی باشیم که خیلی‌ها خندیدند.

نماینده مرودشت و پاسارگاد و ارسنجان خطاب به فاطمی امین گفت: اقدامات شما نه‌تنها باعث کاهش قیمت نشده بلکه موجب افزایش قیمت خودرو شده است. وقتی از خودرو صحبت می‌کنیم، از یک درد ناعلاج حرف می‌زنیم. مردم امروز دسترسی به اینترنت دارند و مردم فهیمی هم هستند. چرا خودروهای تولید داخل را به سه برابر قیمت آن به مردم می‌فروشیم؟ خودرو تیگو 8 پرو با قیمت یک میلیارد و 800 به فروش می رسد در حالی که در کشورهای همسایه با قیمت 800 الی 900 میلیون تومانی معامله می‌شود، تا وقتی انحصار خودرو در دست دو خودروساز باشد، وضعیت همین خواهد بود.

سیدرضا فاطمی امین هم در پاسخ به سوال جلال رشیدی کوچی، گفت که «اگر به دنبال تعادل در بازار خودرو هستیم باید عرضه و تقاضا را به هم نزدیک کرد و هرچقدر شکاف عرضه و تقاضا بیشتر باشد بازار متلاطم‌تر و تحت تأثیر نرخ ارز خواهد بود.»

وزیر صمت گفت: به دلیل اینکه بین عرضه و تقاضا شکاف وجود دارد، بازار خودرو به بازار سوداگری تبدیل شده است و طی سه تا چهار سال گذشته همواره قیمت خودرو در بازار آزاد با قیمت دلار بالا و پایین شده است و هر زمان که قیمت ارز افزایش یافته، قیمت خودرو نیز افزایش یافته و با کاهش قیمت ارز قیمت خودرو نیز کاهش یافته است. به دلیل اینکه بین عرضه و تقاضا شکاف وجود دارد و در واقع افرادی برای حفظ ارزش پولشان و پیشگیری از تورم انتزاعی نسبت به خرید سکه و خودرو اقدام می‌کنند و خودرو به نادرستی تبدیل به کالای سرمایه‌ای شده که نباید می‌شد.

فاطمی امین همچنین تاکید کرد که «برای کاهش قیمت خودرو باید هر چه سریعتر طرح مالیات بر عایدی سرمایه تصویب شود.»

در نهایت نمایندگان مجلس شورای اسلامی نیز با ۱۱۰ رای موافق، ۱۲۵ رای مخالف و ۱۰ رای ممتنع از ۲۵۲ نماینده حاضر عدم اقناع خود را از توضیحات وزیر صنعت، معدن و تجارت اعلام کرده و بدین ترتیب وزیر صنعت، معدن و تجارت از مجلس کارت زرد دریافت کرد.