به گزارش اکوایران؛ با آغاز جنگ روسیه و اوکراین شاهد افزایش قیمت مواد غذایی در دنیا بودیم و همین مساله باعث شد تا کشورها به دنبال افزایش ذخیره سازی کالاهای اساسی را در دستور کار قرار دهند و برخی کشورها هم استراتژی های جدیدی برای افزایش تولید محصولات تدوین کنند،از همین رو ایران هم در سال جاری از برنامه الگوی کشت رونمایی کرد تا از این طریق بتواند روی تامین نیاز داخلی کشور بیشتر متمرکز شود. حال با گذشت سه ماه از ابلاغ این الگو رئیس سازمان‌ تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی اعلام کرد میزان اعتبار پیش‌بینی ‌شده در لایحه پیشنهادی بودجه سال ۱۴۰۲ به موضوع "اصلاح الگوی کشت" بالغ ‌بر ۴۰ هزار میلیارد تومان است.  

به گزارش وزارت جهادکشاورزی،سیدمجتبی خیام‌نکویی با اعلام این خبر عنوان کرد، بالغ ‌بر ۴۰ هزار میلیارد تومان اعتبار در بودجه برای سال ۱۴۰۲ در بحث اصلاح الگوی کشت پیشنهاد شده و استان سمنان به عنوان استان پایلوت برای طرح اصلاح الگوی کشت در نظر گرفته شده است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی افزود: ظرف مدت دو الی سه سال با همت و جدیت می‌توان شاهد اصلاح الگوی کشت به‌صورت کامل در سطح استان سمنان بود و سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی کشور آماده است تا در بحث بهره‌وری محصولات کشاورزی در سطح استان سمنان تمرکز کنیم.

خیام‌نکویی از خرده‌مالکی‌ها به‌عنوان یکی از تهدیدات اجرای طرح الگوی کشت در کشور نام برد و با بیان اینکه مُقَطَع شدن زمین‌های کشاورزی یکی از مواردی است که به الگوی کشت ضربه وارد می‌کند تأکید کرد: باید از بحث خرده مالکی به سمت عمده مالکی گام برداریم.

معاون وزیر جهادکشاورزی با بیان اینکه کاهش قیمت و ارزان‌سازی غذا و خوراک از دستورات و تأکیدات رئیس‌جمهور است خاطرنشان کرد: این مهم با کاهش هزینه‌های تولید امکان‌پذیر می‌شود.