به گزارش اکوایران، پس از حدود یک سال، عباس علی‌آبادی، وزیر صنعت، معدن و تجارت در نشست خبری حضور یافت. او در این نشست به مسائلی مانند حجم تجارت خارجی کشور، تعامل با کشورهای دیگر و تخصیص ارز به شرکت‌ها پرداخت. 

وزیر صنعت، معدن و تجارت در افتتاحیه ششمین نمایشگاه ایران اکسپو گفت که چهار گروه از شرکت‌ها در اولویت تخصیص ارز و تسهیلاتی ریالی قرار دارند که در این میان می‌توان به شرکت‌هایی که ارزبری کمتری دارند، شرکت‌هایی با ارزش افزوده بیشتر، دانش‌بنیان‌ها و شرکت‌هایی که ساخت اشاره کرد. 

او در ادامه مراسم افتتاحیه ایران اکسپو گفت: حجم تجارت خارجی کشور شامل صادرات غیر نفتی صادرات نفت و واردات بالغ بر ۱۵۳ میلیارد دلار بوده که نزدیک به ۵۰ میلیارد دلار از این رقم مربوط به صادرات غیر نفتی است.

علی‌آبادی در ادامه نیز به کشورهایی اشاره کرد که در اولویت همکاری اقتصادی کشور هستند. او گفت: کشور های همسایه، کشورهای آفریقایی، کشورهای اسلامی و سایر کشورهای دوست در الویت توسعه روابط و همکاری اقتصادی جمهوری اسلامی ایران هستند.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه باید مقاصد صادراتی خودمان را اصلاح کنیم، گفت: کشورهایی شریک تجاری ما هستند که از ما کالا می‌خرند.